Produkty

Art deco - sposób na niebanalne wnętrza

Art deco - sposób na niebanalne wnętrza

Styl art deco to jeden z tych kierunków w sztuce (architekturze, malarstwie, grafice oraz urządzaniu wnętrz), który od lat jest na topie i nic nie zapowiada tego, że odejdzie w zapomnienie. Choć jego powstanie i okres największego rozpowszechnienia przypada na okres międzywojenny (lata 1919 – 1939) – to jednak i teraz, już w XXI wieku, pozostaje on wciąż pożądanym i cenionym stylem aranżacyjnym.

art deco

Stworzenie tego kierunku w sztuce było wyrazem sprzeciwu wobec uprzednio panującej secesji, charakteryzującej się brakiem dyscypliny przestrzennej oraz masowością wzorców przemysłowych. Art deco, już w swym założeniu, miała być sztuką wzorowaną na dawnych stylach, ale jednocześnie bardzo nowoczesną, zgeometryzowaną, ogromnie funkcjonalną i przez to też – piękną.


Cech takich poszukujemy do dziś, chcąc praktycznie i niebanalnie zaprojektować wnętrza. W aranżacjach art deco panuje bowiem ponadczasowy szyk, symetria i harmonia. Nie wahajmy się zatem nadać naszym wnętrzom tak wyrafinowanego charakteru.


A oto główne cechy, jakie powinien mieć wystrój w stylu art deco:


- Wszelkie meble oraz sprzęty są jednocześnie funkcjonalne i piękne. Ich walory dekoracyjne nie mogą być w żadnym razie przedkładane ponad funkcje użytkowe. Stad np. często widujemy w tego typu aranżacjach bardzo wygodne i obszerne szezlongi, kanapy, łóżka – sprawiają one wrażenie nazbyt wielkich i ciężkich, ale maja one zachowane szlachetne proporcje.

- Klasyczne art deco charakteryzuje się ekskluzywną elegancją i luksusem. Od swojego początku było (i jest nadal) bardzo cenione. To ręcznie wykonane meble z intarsjami czy inkrustacjami (czyli efektem łączenia rożnych gatunków drewna w dekoracyjne wzory lub uzupełniania drewna innymi materiałami), używanie dekoracyjnych fornirów, stosowanie drewna z ciekawym rysunkiem słoi urozmaiconym żyłkami, plamkami czy oczkami.

wzory art deco

- Obecność chromowanej stali, srebra, brązu, gładkiej skóry czy marmuru.

- Obowiązuje powtarzalność motywów i symetria oraz swoisty (jakby uroczysty) porządek.

- We wnętrzach powinny dominować linie proste i geometryczne kształty, czyli np. trójkąty, romby, schodkowe piramidy, siatki, wielokąty a także motywy gwiazdy czy słońca.

- Stosowane barwy powinny być jasne, choć zdecydowane, często też skontrastowane z ciemnymi dodatkami czy meblami. Na ścianach położone być mogą tapety, które podobnie jak dywany, kilimy czy tkaniny we wnętrzach, powinny mieć geometryczne wzory.

- Na podłogi najlepiej jest ułożyć lakierowany na wysoki połysk parkiet, drewno, czarno-białą mozaikę z kafelków, kamień (np. klasyczny marmur) bądź też winylową wykładzinę, byle w geometryczne wzory.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaka tapeta do kuchni - Najmodniejsze tapety od GoodHome

Jaka tapeta do kuchni - Najmodniejsze tapety od GoodHome
Chcesz odświeżyć kuchnię lub podkreślić jej niepowtarzalny wystrój? Odpowiednia tapeta pozwoli Ci elegancko wykończyć ścianę, a także zamaskowa...
Czytaj więcej

Jaką tapetę wybrać? Nowoczesne inspiracje od GoodHome

Jaką tapetę wybrać? Nowoczesne inspiracje od GoodHome
Dzięki tapecie łatwo i szybko stworzysz sobie piękne wnętrze na czasie. I to w każdym pomieszczeniu, nawet w łazience. Sprawdź na co zwrócić uw...
Czytaj więcej

Wiosna w Twoim mieszkaniu - pomysł na zieleń we wnętrzach

Wiosna w Twoim mieszkaniu - pomysł na zieleń we wnętrzach
Zieleń to symbol równowagi. Nie od dziś wiadomo, że zieleń we wnętrzach uspokaja i dodaje sił. Jak wkomponować ten kolor do swojego mieszkania?...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
30.01.2017
mi też się podoba art deco, ale żeby tak urządzić salon, to trzeba wszystkie meble wymieniać, a dla mnie to trochę zbyt kosztowne w tym momencie :(
14.12.2016
bardzo mi się podoba, chyba zgłębię temat i spróbuję w taki sposób po remoncie zaaranżować salon

Ocena i komentarz dla:

Art deco - sposób na niebanalne wnętrza