Produkty

Baldachimy, dywany i zdobienia – wnętrza w królewskim stylu

Baldachimy, dywany i zdobienia – wnętrza w królewskim stylu

Kto bogatemu zabroni – głosi ludowe porzekadło. Jednak pragnąc urządzić nasze wnętrze z przepychem, powinniśmy zadać sobie tyle samo trudu w wyszukiwaniu odpowiednich elementów, co w powściąganiu się przed niezdrową przesadą. Jak więc utrafić w złoty środek, godny oświeconego władcy?

wykładzina dywanowaKolorystyka

Kilka kolorów na przestrzeni lat zostało powiązanych z arystokratycznym przepychem. Nie oznacza to oczywiście, że musimy się do nich ograniczyć, ale na pewno przywołają natychmiast klimat dostojeństwa i powagi. Nie możemy oczywiście z nimi przesadzić, dlatego mocniejsze, głębokie barwy używamy raczej do szczegółów i pojedynczych elementów, a nie jako całość. Wbrew pozorom, od przybytku głowa może rozboleć, tak więc na każdy „mocny” kolor dobierzmy jeden, który będzie go równoważył. W innym wypadku ryzykujemy, że nasi goście zostaną przytłoczeni i nie będą czuć się komfortowo w naszym mieszkaniu, o codziennych domownikach nie wspominając. Najlepiej, jeśli zdecydujemy się na jeden z poniższych kolor dominujący i uzupełnimy go kilkoma dodatkowymi. Nie mieszajmy barw królewskich w jednym pomieszczeniu – nie będzie ono prezentowało się zbyt estetycznie.

Oto kolory, które pozwolą stworzyć nam nobliwe wnętrza:

- Purupura to oczywisty wybór, choć powiązana jest też z kościelną hierarchią. Przed wiekami pozyskiwano barwnik o tym zabarwieniu z morskich mięczaków, dziś możemy znaleźć cały przekrój farb oraz materiałów o tym kolorze, jednak należy uważać z ich używaniem. Co prawda znajdziemy odcienie lżejsze, bardziej przypominające ciemniejszy fiolet, ale i one mają tendencję do przytłumiania wszystkich innych w pomieszczeniu. Dostojnie purpura będzie prezentować się jako barwa obić mebli, narzut, poduszek czy firan. Dobrze łączy się z innymi szlachetnymi kolorami, najlepiej ze złotym.

- Burgund – głęboka czerwień jest symbolem królewskiej linii, ozdobne płaszcze oraz papieskie buty mogą być noszone tylko przez wybrane jednostki. Na szczęście nie żyjemy w czasach feudalnych, dlatego jeśli mamy chęć skorzystać z tej barwy, możemy robić to bez obaw. To dobry wybór na barwę ścian, pod warunkiem że wybierzemy jaśniejszy odcień, który będziemy modyfikować oświetleniem. Jeszcze pyszniej będzie się prezentować jako obicie mebli, w szczególności foteli i krzeseł, a o zaletach krwiście czerwonych dywanów nie trzeba wspominać. Jeżeli dodamy do tego złotą nitkę i głęboki brąz drewna, mamy gotową siedzibę godną króla. Bardzo dobrze odnajdzie się w salonie, a w stonowanej wersji elegancko będzie wyglądać także w kuchni.

- Błękit – niejedna linia królewska korzysta właśnie z tego koloru. Nie należy go kojarzyć z kolorem szlacheckiej krwi, lecz z dostojeństwem i aurą majestatu. Świetnie komponuje się ze srebrem i bielą, nada się zarówno na ściany, jak i wyszywane zasłony czy abażury. Możemy korzystać zarówno z odcienia szafirowego do mniejszych elementów, jak i jaśniejszych, morskich i niebiańskich barw do całego pomieszczenia. Kuchnia utrzymana w błękitnych kolorach będzie dostojnym i jednocześnie rozświetlonym pomieszczeniem, ciemniejsze odcienie uspokoją nas w sypialni.

- Szmaragd użyty w niewielkich elementach może ciekawie uatrakcyjnić nasze pomieszczenia, jego jaśniejsze odmiany idealnie nadadzą się na pokrycie ścian i podłóg. Świetnie nada się do sypialni, łazienki i pokoju dziecięcego.

Jako uzupełnienia powyższych kolorów należy wymienić:

- Złoty automatycznie kojarzący się z przepychem i luksusem, świetnie komponuje się z każdym kolorem. Raczej do obrąbień, obszyć i szczegółów elementów, niż jako główny element. Zbyt wiele złotych refleksów stworzy efekt odwrotny od zamierzonego.

- Srebrny - mniej popularny, choć stanowi równie szlachetne uzupełnienie. Zastosowanie ma podobne, choć większa gama kolorów podobnych (perłowy, stalowy) może pozwolić nam na rozszerzenie jego użycia.

- Czarny – technicznie rzecz biorąc, nie jest to kolor, jednak pomoże nam pochłonąć światło odbijające się w ozdobach i kosztownościach. Jest znakomitym elementem uzupełniającym.

- Biały – również nie jest kolorem, ale w mniejszych pomieszczeniach dodaje przestrzeni i rozciąga optycznie przestrzenie.

Pomieszczenia

Nie potrzebujemy piętnastu sypialni i sześciu łazienek, by nasi goście poczuli się jak na dworze wielmoży. Wystarczy, by nasze pokoje były urządzone ze smakiem i konsekwencją z dbałością o detale. Starajmy się, by pomieszczenie było utrzymane w barwach odpowiadających jego przeznaczeniu – nie tworzymy muzeum, ale przestrzeń do życia.

Salon, jeśli nie jest pokojem dziennym, będzie miejscem, w którym możemy najbardziej pofolgować swoim zachciankom. Jeśli chcemy poczuć się jak pan lub pani swojego zamku, powinniśmy zadbać o jego ozdobienie.

Sypialnia jest pokojem użytkowym, jednak starannie dobrane kolory i wyposażenie mogą poprawić nie tylko sen, ale sprawić, że wieczorne czytanie książki będzie niemalże szlachetną czynnością. Pamiętajmy, że do sypialni pasuje dyskretne światło, dlatego elementy wystroju powinny zaznaczać się tylko delikatnym refleksem.

Łazienka w królewskim stylu sprawi, że każdy zabieg higieniczny będzie niczym kąpiel w kozim mleku. Pamiętajmy jednak, że jest to pomieszczenie, które najszybciej się brudzi, dlatego nawet królewskie, gigantyczne lustro będzie trzeba czyścić. Dobierzmy ozdobne kafelki i jasne oświetlenie, a widok będzie naprawdę zniewalający.

Kuchnia jako pokój gospodarczy rzadko była zdobna nawet w najwspanialszych rezydencjach, jednak jeśli spędzamy w niej więcej czasu, możemy dobrać taką kombinację, która pozwoli nam na dostojne gotowanie. Raczej nie skorzystamy z dywanu, jednak solidna drewniana podłoga z eleganckimi listwami przypodłogowymi mogą zbliżyć nas do królewskich wnętrz. Tutaj również możemy skorzystać ze zdobnych kafelków, wybierajmy jednak te, które łatwo oczyścić z tłuszczu i brudu.

Przedpokój przywita naszych gości i wprowadzi ich w odpowiedni nastrój, dlatego powinien być przytulny, ale i elegancki. Pamiętajmy, że przybysze nie spędzą w nim wiele czasu, więc nie musimy inwestować w drogocenny i drobiazgowy wystrój, ale stonowana i dostojna kolorystyka połączona z piękną wykładziną powinna stworzyć odpowiednią atmosferę.

Wyposażenie

Cała sztuka leży w odpowiednim dobraniu mebli do przygotowanych pod konkretną kolorystykę wnętrz. Poczynając od wejścia, jeśli powiesimy w przedpokoju zdobne lustro lub dzieło sztuki oprawione w wystawną ramę, od razu damy znać, że nasz dom ma w sobie coś z wyszukanego dworu. Oczywiście nie powinien to być fresk na pół ściany ani srebrna tafla szkła z wprawionymi diamentami – mniej znaczy więcej.

baldachimSalon to okazja do pofolgowania swojej próżności, dlatego zarówno siedziska, jak i stół czy szafy mogą być wykonane z ciężkiego, ciemnego drewna ze zdobieniami. Oprócz tego przyda się także biblioteczka z elegancko oprawionymi tomami, a jeśli miejsce na to pozwala, kominek albo fortepian będą tu mile widziane. Zarówno zasłony, jak i obicia mebli mogą mieć gęstszą ornamentykę, stosujmy jednak zasadę: od ogółu do szczegółu. Oznacza to, że im większy element, tym mniej zdobny powinien być w stosunku do całości pomieszczenia. Grawerowany zegar na biurku odnajdzie się w mniejszym salonie, a skomplikowanie ryty stojący zegar z kukułką i złotym, zdobnym wahadłem w tym samym miejscu będzie nad wyraz zbytkowny. Patrzmy na całość z perspektywy gości – jeśli chcemy im pokazać nasze wnętrza, nie możemy szokować ich zmysłów całościowym przepychem, ale wnętrzem stonowanym, na którego tle zdobne dodatki będą miały okazję zabłysnąć.

Obicia, obszycia i frędzle na kanapach, kapach i poduszkach będą jak najbardziej na miejscu, pilnujmy jednak, by nie znalazły się na każdym możliwym elemencie. Podobnie jak dywan, który nie powinien zajmować całego pomieszczenia. Zostawmy odrobinę miejsca pod ścianami dla stojących mebli. Zasłony również mogą być wykonane z ciężkich materiałów, choć w trakcie wizyt gości raczej powinniśmy trzymać je złożone.

Salon to miejsce na wszelkie bibeloty, pamiątki rodzinne, gadżety i drobiazgi, które dodadzą powagi i czaru wnętrzu. Jeśli dodatkowo wiążą się z nimi ciekawe historie lub zdarzenia, ich obecność będzie tym bardziej uzasadniona. Trzymajmy się jednak zasady, by na jednej ścianie trzymać albo przedmioty rozłożone na meblach (porcelanę, figurki, zegarki), albo wiszące na ścianie (portrety, zdjęcia, obrazy, ordery, broń). W ten sposób nie będziemy tworzyć efektu zatłoczonej galerii.

Sypialnia w królewskim stylu nie może obejść się bez zdobnego i szerokiego łoża. Wbrew pozorom nawet w mniejszym mieszkaniu można skorzystać z opcji z baldachimem albo przynajmniej z zasłonami w przymocowanymi do kolumienek. W letnie dni posłużą one jak moskitiera, w zimowe zatrzymają ciepło śpiących w nich domowników. Zdobne czy wyryte w drewnie wezgłowie łóżka również doda sypialni powagi.

W łazience korzystajmy z elementów wyposażenia ze szklanym, złotym czy srebrnym wykończeniem, oczywiście dostosowując ich rozmiary do wielkości pomieszczenia. Na rynku nie brakuje także mat, dywaników czy zasłonek do prysznica oraz wanny w eleganckich i nobliwych kolorach.

Jeśli będziemy uważnie przyglądać się wnętrzu jako całości, poczynając od wyboru motywu kolorystycznego, poprzez zaplanowanie przestrzeni i wypełnienie jej odpowiednim wyposażeniem, na dowolnym metrażu jesteśmy w stanie stworzyć pokój godny króla.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Zabudowa karnisza i montaż szyny sufitowej – prosta instrukcja

 Zabudowa karnisza i montaż szyny sufitowej – prosta instrukcja
Firanka lub zasłonka w delikatnym kwiecistym wzorze to ten element naszej okiennej dekoracji, który zawsze dodaje wnętrzu uroku i klasy. &bdquo...
Czytaj więcej

Pasmanteria dekoracyjna – przegląd materiałów

Pasmanteria dekoracyjna – przegląd materiałów
Jednym z elementów, który wpływa na ostateczny odbiór naszego wnętrza, jest wnęka okienna. Udekorowana firanami i zasłonami, powinna być nie tylko efe...
Czytaj więcej

Styl retro, jak w tego typu aranżacjach wykorzystać dostępne w domu materiały

Styl retro, jak w tego typu aranżacjach wykorzystać dostępne w domu materiały
Zalet stylu vintage (inaczej retro) jest wiele. Zwraca uwagę swoją oryginalnością, wykorzystaniem niebanalnych rozwiązań oraz barwną kolorystyką. Prze...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Baldachimy, dywany i zdobienia – wnętrza w królewskim stylu