Base image W nocy z 23 na 24 maja (z poniedziałku na wtorek) planujemy przeprowadzenie prac serwisowych. Prace rozpoczną się od godziny 21:00 do godziny 6:00. W trakcie ich trwania mogą wystąpić problemy z zakupem naszych produktów, logowaniem do serwisu, dodawaniem komentarzy do produktów, weryfikacją dostępności i cen produktów.
Produkty

Bezpieczeństwo podczas wymiany osprzętu elektrycznego

Bezpieczeństwo podczas wymiany osprzętu elektrycznego

Powodów do wymiany osprzętu elektrycznego w naszym domu jest wiele. Najczęściej to zadanie czeka nas przy remoncie, ale możliwe jest też w trakcie użytkowania swoich własnych kątów. Osprzęt może nie pasować do naszej nowej aranżacji lub też jest zwyczajnie zniszczony. Podczas jego wymiany kluczowe jest zachowanie zasad bezpieczeństwa.

Do najczęściej wymienianych elementów osprzętu elektrycznego należą gniazdka oraz łączniki, ale niejednokrotnie konieczne jest również osadzenie nowej puszki lub wymiana domofonu.

Podstawowe zasady

Remont instalacji elektrycznejWymiana gniazdek, łączników oraz innych elementów osprzętu elektrycznego wiąże się z zachowaniem tych samych podstawowych zasad zachowania bezpieczeństwa. Najważniejsza zasada dotyczy dokładnego wyłączenia bezpieczników przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań demontażowych i instalacyjnych. Za każdym razem warto jest sprawdzić, czy dopływ prądu został w stu procentach odcięty – ażeby to zrobić, możemy zastosować próbnik napięcia. Co najważniejsze, jest to urządzenie nie wymagające od nas posiadania zaawansowanych umiejętności.

Zanim rozpoczniemy wymianę jakichkolwiek elementów, powinniśmy zapoznać się też ze schematem instalacji elektrycznej w danym budynku a także danymi technicznymi konkretnego osprzętu. Powinniśmy pamiętać o tym, że rodzaj przewodów zastosowany w danej instalacji elektrycznej ma znaczenie dla naszego bezpieczeństwa oraz dokonania prawidłowego zakupu nowych elementów. Te z kolei często są nam w stanie ułatwić pracę i podnieść poziom bezpieczeństwa wykonywanych zadań ze względu na to, że producenci poszczególnych produktów dołączają odpowiednią instrukcję montażu.

Nowe gniazdka

Gniazdko elektryczneJeśli przystępujemy do zainstalowania nowego gniazdka, powinniśmy zdecydować się na jego mocowanie przy użyciu wkrętów, a nie zaczepów bocznych, co znacząco zmniejszy ryzyko wyrwania go podczas wyciągania wtyczki. Jest to problem, który bardzo często pojawia się w trakcie użytkowania nowego osprzętu. Takich sytuacji ze względów bezpieczeństwa również warto unikać.

Łazienka

Pomieszczenia wilgotne należą do najbardziej specyficznych pod kątem instalacji osprzętu, gdyż są po prostu najbardziej niebezpieczne. W takich miejscach powinniśmy decydować się na instalowanie hermetycznego osprzętu elektrycznego, który charakteryzuje się stopniem ochrony nie mniejszym niż 44 IP.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowo radosny czas. Dla podkreślenia jego niepowtarzalnego charakteru często porządkujemy cały dom. Aby cieszyć się pi...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - zasady BHP podczas majsterkowania

Instrukcja wideo - zasady BHP podczas majsterkowania
Każdy miłośnik majsterkowania w domu powinien pamiętać o tym, że podczas pracy najważniejsze jest bezpieczeństwo – wystarczy przecież tylko chwi...
Czytaj więcej

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?
Płyty laminowane to materiał często wykorzystywany w meblarstwie. Wykonane z niego moduły wykazują się sporą trwałością, ale przede wszystkim eleganck...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Bezpieczeństwo podczas wymiany osprzętu elektrycznego