Do najczęściej wymienianych elementów osprzętu elektrycznego należą gniazdka oraz łączniki, ale niejednokrotnie konieczne jest również osadzenie nowej puszki lub wymiana domofonu.
Podstawowe zasady
Wymiana gniazdek, łączników oraz innych elementów osprzętu elektrycznego wiąże się z zachowaniem tych samych podstawowych zasad zachowania bezpieczeństwa. Najważniejsza zasada dotyczy dokładnego wyłączenia bezpieczników przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań demontażowych i instalacyjnych. Za każdym razem warto jest sprawdzić, czy dopływ prądu został w stu procentach odcięty – ażeby to zrobić, możemy zastosować próbnik napięcia. Co najważniejsze, jest to urządzenie nie wymagające od nas posiadania zaawansowanych umiejętności.
Zanim rozpoczniemy wymianę jakichkolwiek elementów, powinniśmy zapoznać się też ze schematem instalacji elektrycznej w danym budynku a także danymi technicznymi konkretnego osprzętu. Powinniśmy pamiętać o tym, że rodzaj przewodów zastosowany w danej instalacji elektrycznej ma znaczenie dla naszego bezpieczeństwa oraz dokonania prawidłowego zakupu nowych elementów. Te z kolei często są nam w stanie ułatwić pracę i podnieść poziom bezpieczeństwa wykonywanych zadań ze względu na to, że producenci poszczególnych produktów dołączają odpowiednią instrukcję montażu.
Nowe gniazdka
Jeśli przystępujemy do zainstalowania nowego gniazdka, powinniśmy zdecydować się na jego mocowanie przy użyciu wkrętów, a nie zaczepów bocznych, co znacząco zmniejszy ryzyko wyrwania go podczas wyciągania wtyczki. Jest to problem, który bardzo często pojawia się w trakcie użytkowania nowego osprzętu. Takich sytuacji ze względów bezpieczeństwa również warto unikać.
Łazienka
Pomieszczenia wilgotne należą do najbardziej specyficznych pod kątem instalacji osprzętu, gdyż są po prostu najbardziej niebezpieczne. W takich miejscach powinniśmy decydować się na instalowanie hermetycznego osprzętu elektrycznego, który charakteryzuje się stopniem ochrony nie mniejszym niż 44 IP.