Produkty

Bezpieczeństwo przy rozbiórce ścian

Bezpieczeństwo przy rozbiórce ścian

Zmiana aranżacji domu często wiąże się z koniecznością wyburzenia ścian, co stanowi bezpośrednią ingerencję w konstrukcję budynku. Prace rozbiórkowe niosą ryzyko urazów, stąd powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa. W zależności od zakresu prac, rozbiórki zakrojone na szeroką skalę powinny odbywać się pod nadzorem uprawnionych osób i uzyskać pozwolenie na budowę. 

bezpieczeństwo przy rozbiórce ścianZanim przystąpimy do rozbiórki powinniśmy określić, jaki typ ściany chcemy wyburzyć – czy jest to ściana działowa, czy nośna (konstrukcyjna). Ściany nośne są o wiele grubsze i z reguły wynoszą ponad 20 cm (dla porównania ściany działowe mają grubość od 6,5 cm do około 12 cm). Co prawda ściany działowe nie powinny przenosić żadnych obciążeń poza własnymi, to w skrajnych przypadkach mogą naruszyć konstrukcję budynku, dlatego każde prace warto skonsultować z architektem lub budowlańcem.

Przygotowanie miejsca robót

Jeżeli decydujemy się na wyburzenie ściany konstrukcyjnej, konieczne jest wzmocnienie innych elementów nośnych budynku. Szczególnie należy zabezpieczyć stropy poprzez podstemplowanie, które uchroni je przed zawaleniem. Należy również odłączyć wszystkie intalacje - centralnego ogrzewania, elekteryczną, gazową oraz wodno-kanalizacyjną.

Uwaga! Pamiętajmy, że nie wolno usuwać elementów konstrukcyjnych budynku poprzez podkopywanie, podcinanie i przewrócenie całej powierzchni ściany, ponieważ może doprowadzić to naruszenia struktury stropów.

Wyburzanie

Rozbiórkę ścian rozpoczynamy od usunięcia warstwy tynku, a następnie wykucia spod sufitu warstwy kilku cegieł. Następnie zdejmujemy aż do poziomu podłogi kolejne cegły, a zebrany materiał odkładamy. Jest to nie tylko rozwiązanie bezpieczne, ale pozwala także na powtórne wykorzystanie budulca.

Najwięcej problemów mogą nam przysporzyć konstrukcje przedwojenne, ponieważ ceglane stropy były połączone stalowymi belkami ze ścianą działową, tworząc integralną całość. W takim wypadku powinniśmy pamiętać o zastosowaniu specjalnych podciągów.

W przypadku ściany żelbetowej prace najlepiej rozpocząć od wywiercenia otworów, a następnie przycięcia jej powierzchni piłą z tarczą diamentową. Uzyskane elementy dzielimy na mniejsze, które pozwolą na ich wyniesienie. Rozbiórkę ściany żelbetowej trzeba prowadzić ze zwiększoną ostrożnością, aby nie dopuścić do większych drgań. Zwłaszcza dotyczy to sytuacji, kiedy będziemy zmuszeni do kucia młotem.

Najmniej wymagająca jest rozbiórka ścian z płyt gipsowo-kartonowych. Po zlokalizowaniu metalowego szkieletu nacinamy jego elementy przy suficie i podłodze szlifierką kątową. Następnie płyty tniemu od góry do dołu i usuwamy je wraz z wełną mineralną.

Jeżeli jest to konieczne, miejsce prac powinniśmy odpowiednio ogrodzić i oznaczyć. Zabronione jest przebywanie osób na niższych kondygnacjach podczas prowadzenia robót, a także w bezpośredniej bliskości wyburzanych ścian.

Gruztrzewiki ochronne

Zgromadzonego materiału nie należy odkładać w jednym miejscu i powinien on być sukcesywnie usuwany z budynku. Gruzu nie możemy również magazynować na balkonie, stropach i klatce schodowej. Najlepiej zatem stosować rynny zsypowe lub zsuwnice, którymi materiał z rozebranych ścian szybko usuniemy na zewnątrz. Ważne jednak, aby posiadały zabezpieczenie przed spadaniem lub wypadaniem gruzu.

Środki ochrony

W trakcie wykonywania prac powinniśmy zaopatrzyć się w okulary ochronne i maski zabezpieczające drogi oddechowe z uwagi na dużą ilość pyłu. Dla większego bezpieczeństwa zaleca się również pracę w hełmie. Środki ochrony uzupełniają rękawice i buty robocze zabezpieczające palce.

Regulacja prawna

Sposób bezpiecznego wykonania robót rozbiórkowych reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastuktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowalnych (Dz. U. 2003, Nr 47, poz. 401).

Data publikacji: 03.02.2016
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jakie elektronarzędzia wybrać jako prezent?

Jakie elektronarzędzia wybrać jako prezent?
Poszukując prezentów dla naszych najbliższych, zwracamy uwagę na praktyczną stronę ich zastosowania. Dzięki temu mamy pewność, że podarunek będzie tra...
Czytaj więcej

Jak wyburzyć ściankę działową

Jak wyburzyć ściankę działową
Ścianki działowe dzielą nasze wnętrza na poszczególne strefy lub pokoje. Zazwyczaj stanowią przegrody, które możemy łatwo zdemontować bez potrzeby wys...
Czytaj więcej

Co warto wiedzieć o młotowiertarkach?

Co warto wiedzieć o młotowiertarkach?
Młotowiertarka stanowi jeden z wielu rodzajów elektronarzędzi. Urządzenie to jest przydatne nawet przy ciężkich pracach budowlanych i remontowych. Co ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Bezpieczeństwo przy rozbiórce ścian