Zanim przystąpimy do rozbiórki powinniśmy określić, jaki typ ściany chcemy wyburzyć – czy jest to ściana działowa, czy nośna (konstrukcyjna). Ściany nośne są o wiele grubsze i z reguły wynoszą ponad 20 cm (dla porównania ściany działowe mają grubość od 6,5 cm do około 12 cm). Co prawda ściany działowe nie powinny przenosić żadnych obciążeń poza własnymi, to w skrajnych przypadkach mogą naruszyć konstrukcję budynku, dlatego każde prace warto skonsultować z architektem lub budowlańcem.
Przygotowanie miejsca robót
Jeżeli decydujemy się na wyburzenie ściany konstrukcyjnej, konieczne jest wzmocnienie innych elementów nośnych budynku. Szczególnie należy zabezpieczyć stropy poprzez podstemplowanie, które uchroni je przed zawaleniem. Należy również odłączyć wszystkie intalacje - centralnego ogrzewania, elekteryczną, gazową oraz wodno-kanalizacyjną.
Uwaga! Pamiętajmy, że nie wolno usuwać elementów konstrukcyjnych budynku poprzez podkopywanie, podcinanie i przewrócenie całej powierzchni ściany, ponieważ może doprowadzić to naruszenia struktury stropów.
Wyburzanie
Rozbiórkę ścian rozpoczynamy od usunięcia warstwy tynku, a następnie wykucia spod sufitu warstwy kilku cegieł. Następnie zdejmujemy aż do poziomu podłogi kolejne cegły, a zebrany materiał odkładamy. Jest to nie tylko rozwiązanie bezpieczne, ale pozwala także na powtórne wykorzystanie budulca.
Najwięcej problemów mogą nam przysporzyć konstrukcje przedwojenne, ponieważ ceglane stropy były połączone stalowymi belkami ze ścianą działową, tworząc integralną całość. W takim wypadku powinniśmy pamiętać o zastosowaniu specjalnych podciągów.
W przypadku ściany żelbetowej prace najlepiej rozpocząć od wywiercenia otworów, a następnie przycięcia jej powierzchni piłą z tarczą diamentową. Uzyskane elementy dzielimy na mniejsze, które pozwolą na ich wyniesienie. Rozbiórkę ściany żelbetowej trzeba prowadzić ze zwiększoną ostrożnością, aby nie dopuścić do większych drgań. Zwłaszcza dotyczy to sytuacji, kiedy będziemy zmuszeni do kucia młotem.
Najmniej wymagająca jest rozbiórka ścian z płyt gipsowo-kartonowych. Po zlokalizowaniu metalowego szkieletu nacinamy jego elementy przy suficie i podłodze szlifierką kątową. Następnie płyty tniemu od góry do dołu i usuwamy je wraz z wełną mineralną.
Jeżeli jest to konieczne, miejsce prac powinniśmy odpowiednio ogrodzić i oznaczyć. Zabronione jest przebywanie osób na niższych kondygnacjach podczas prowadzenia robót, a także w bezpośredniej bliskości wyburzanych ścian.
Gruz
Zgromadzonego materiału nie należy odkładać w jednym miejscu i powinien on być sukcesywnie usuwany z budynku. Gruzu nie możemy również magazynować na balkonie, stropach i klatce schodowej. Najlepiej zatem stosować rynny zsypowe lub zsuwnice, którymi materiał z rozebranych ścian szybko usuniemy na zewnątrz. Ważne jednak, aby posiadały zabezpieczenie przed spadaniem lub wypadaniem gruzu.
Środki ochrony
W trakcie wykonywania prac powinniśmy zaopatrzyć się w okulary ochronne i maski zabezpieczające drogi oddechowe z uwagi na dużą ilość pyłu. Dla większego bezpieczeństwa zaleca się również pracę w hełmie. Środki ochrony uzupełniają rękawice i buty robocze zabezpieczające palce.
Regulacja prawna
Sposób bezpiecznego wykonania robót rozbiórkowych reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastuktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowalnych (Dz. U. 2003, Nr 47, poz. 401).