Base image W nocy z 23 na 24 maja (z poniedziałku na wtorek) planujemy przeprowadzenie prac serwisowych. Prace rozpoczną się od godziny 21:00 do godziny 6:00. W trakcie ich trwania mogą wystąpić problemy z zakupem naszych produktów, logowaniem do serwisu, dodawaniem komentarzy do produktów, weryfikacją dostępności i cen produktów.
Produkty

Bezpieczne schody, czyli jakie?

Bezpieczne schody, czyli jakie?

W przypadku schodów wygoda i bezpieczeństwo powinny zawsze iść w parze. By jednak zapewnić je sobie jednocześnie, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych elementów.

schodyWymiary stopni

Pierwsza kwestia dotyczy wymiarów schodów. By stopnie były jak najbardziej bezpieczne, najlepiej by miały głębokość od 25 do 32 cm. Wtedy cała stopa swobodnie zmieści się na schodach. Z kolei wysokość schodów gwarantująca wygodę wchodzenia powinna zawierać się w przedziale od 15 do 18 cm. Warto tu zauważyć, że najczęstsze wymiary schodów to 27 cm głębokości oraz 18 cm wysokości. Wynikają one ze wzoru „2h + s”, gdzie „h” oznacza wysokość, a „s” to głębokość/szerokość stopnia. Wynik daje 63 cm, co jest równe średniemu krokowi spacerowemu. Nie bez znaczenia jest także szerokość całości schodów. W tym wypadku najdogodniejsza będzie szerokość 110 cm, która zagwarantuje swobodę wnoszenia mebli czy też minięcie się dwóch osób.

Materiał 

Najczęściej wykorzystywanymi materiałami przy budowie schodów są drewno i kamień. Wybierając dany materiał, ważne by był on zarówno twardy, jak i odporny na ścieranie. Dzięki temu posłuży w naszym domu przez długie lata. To jednak nie koniec. W celu zapewnienia bezpieczeństwa na schodach warto zaopatrzyć je w nakładki antypoślizgowe – ma to szczególne znaczenie, gdy w domu przebywają dzieci lub osoby starsze.schody castorama

Balustrada

Balustrada przy schodach nie jest konieczna w sytuacji, w której z obu stron schodów znajdują się ściany. Jeśli jednak z przynajmniej jednej strony znajduje się przestrzeń odkryta, balustrada powinna być obecna i mieć nie mniej niż 90 cm wysokości. Należy tu zauważyć, że najbezpieczniejszym modelem będzie balustrada pełna. W przypadku dodatkowych poręczy, dla najmłodszych członków rodziny, powinny być one umieszczone na wysokości 60 cm. By wchodzenie i schodzenie ze schodów nie było niebezpieczne, odstępy pomiędzy słupkami balustrady nie powinny być większe niż 10 cm.

Oświetlenie schodów

Również oświetlenie schodów jest bardzo ważnym czynnikiem – zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych. Zauważmy, że korzystając jedynie z oświetlenia głównego możemy je całkowicie zasłonić własnym ciałem. Co więcej, oświetlenie schodów to niezwykle eleganckie rozwiązanie, które sprzyja podkreśleniu wystroju wnętrza.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Zabezpieczenie schodów przed dziećmi – o czym należy pamiętać?

Zabezpieczenie schodów przed dziećmi – o czym należy pamiętać?
Mieszkasz w domu jednorodzinnym, a Twój maluch właśnie zaczął raczkować? Uważaj! Czeka na niego mnóstwo zagrożeń. W pierwszej kolejności...
Czytaj więcej

Zalety i wady balustrady ze stali nierdzewnej

Zalety i wady balustrady ze stali nierdzewnej
Zastanawiając się nad wyborem balustrady, jednym z rozwiązań może być balustrada ze stali nierdzewnej. Tego rodzaju stal posiada wiele zalet, wśród kt...
Czytaj więcej

Montaż metalowej barierki schodowej

Montaż metalowej barierki schodowej
Podczas urządzania naszego mieszkania często decydujemy się na samodzielne wykonanie poszczególnych elementów – pozwala to obniżyć koszty, a tak...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
18.06.2015
najgorsze na schodach są dywany. nie wiem, co za pacan to wymyślił, ale jest to najprostsza droga i proszenie sie o wypadek. nie wiem jakie podkladki poslizgowe nacie na mysli, taki krotkie kawalki dywanu na jeden stopien? to też jest chore, zwykle to sie odkleja i mozna nieżle jebnąć.

Ocena i komentarz dla:

Bezpieczne schody, czyli jakie?