Produkty

Bezpieczny podjazd – jak go zrobić?

Bezpieczny podjazd – jak go zrobić?

Podczas projektowania podjazdu należy uwzględnić wiele czynników, aby był on bezpieczny, funkcjonalny, a przy tym dobrze się prezentował. W końcu będziemy z niego korzystali niemal codziennie podczas wprowadzania i wyprowadzania auta z garażu. Na jakie aspekty powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, aby nie popełnić błędów mogących wpłynąć na nasz komfort oraz bezpieczeństwo?

brukowany podjazdWybierzmy odpowiednią nawierzchnię

Do stworzenia nawierzchni podjazdu można wykorzystać rozmaite materiały, z czego najpopularniejsze są kostki brukowe, kamienne, beton lub klinkier. Wynika to z ich doskonałej wytrzymałości mechanicznej, trwałości i odporności na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.

Często stosuje się również kruszywo, ale taki rozwiązanie może nie sprawdzić się przy ulewnych deszczach, kiedy to kruszywo, nawet prawidłowo położone, może namakać. Niezależnie od wybranego budulca w czasie zimy na podjeździe będzie powstawała warstwa lodu – warto więc pomyśleć o metodach walki ze śliskim podłożem. Może to być wysypywanie soli lub piasku na jego powierzchnię lub zastosowanie dość kosztownego, lecz bardzo skutecznego ogrzewania podjazdów.

bezpieczny podjazdNachylenie podjazdu

Projektując podjazd, pamiętajmy o jego właściwym nachyleniu – zbyt stromy podjazd mógłby nastręczać nam ogromnych trudności przy wjeżdżaniu na teren posesji czy do garażu. O ile latem i wiosną nie stanowiłoby to wielkiego problemu, tak zimą przy określonej warstwie śniegu zadanie to znacznie się utrudnia. Według przepisów maksymalne nachylenie może wynosić 25%, jednak postarajmy się, aby było ono nieco mniejsze – dla własnego komfortu i bezpieczeństwa.

Kanalizacja zewnętrzna

Kolejnym ważnym czynnikiem jest zapewnienie odpowiedniego odprowadzania wody z podjazdu. Jeśli utwardzona powierzchnia nie będzie miała właściwego spadku, wówczas gromadzić się na niej mogą opady, tworząc kałuże. Poza pochyłem można wyposażyć podjazd w kanalizację zewnętrzną, która będzie odpowiedzialna za odprowadzanie wody – jest to specjalny system korytek przykrytych rusztami.

Uwaga!

Zadbajmy o przynajmniej minimalny spadek podjazdu, aby woda opadowa nie spływała w kierunku naszego domu – w przeciwnym wypadku deszczówka dostanie się przez grunt do fundamentów, powodując ich namakanie.

oświetlenie podjazduOświetlenie podjazdu

Podjazd może być oświetlony na kilka sposobów – lampki stojące zaraz przy nawierzchni, plafony na ścianach budynków czy większe reflektory. Najważniejsze jednak, aby oświetlenie było funkcjonalne i faktycznie oświetlało naszą dojazd do domu. Aby tak się stało, powinniśmy wybrać oświetlenie z czujnikiem ruchu lub zmierzchowe, które będzie się włączało samoczynnie, kiedy tylko staniemy przed bramą naszej posesji lub uruchamiało się wraz z zapadnięciem zmroku.

Szerokość podjazdu

Na nasze bezpieczeństwo będzie miała również wpływ wielkość naszego podjazdu. Niejednokrotnie będziemy zmuszeni wykonywać rozmaite manewry. Sugerowana minimalna szerokość utwardzanej powierzchni to 3 metry, jednak warto zapewnić sobie nieco więcej miejsca na swobodne poruszanie się. Możemy także uwzględnić ewentualne miejsca parkingowe dla gości, poszerzając podjazd o kolejne 3 metry.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak działa inteligentna żarówka? Wszystko, co musisz wiedzieć

Jak działa inteligentna żarówka? Wszystko, co musisz wiedzieć
Chciałbyś wypróbować technologię smart w swoim domu, ale nie wiesz, od czego zacząć? Postaw na inteligentne sterowanie oświetleniem. Nawet jedn...
Czytaj więcej

Jak wykonać efektowne oświetlenie ogrodu?

Jak wykonać efektowne oświetlenie ogrodu?
Ogród służy nam nie tylko za dnia, ale również wieczorem i w nocy, a jego urokliwa sceneria jest plastyczną ilustracją długich konwersacji. Dodamy pos...
Czytaj więcej

Jak zamontować oświetlenie zewnętrzne? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Jak zamontować oświetlenie zewnętrzne? Wszystko, co powinieneś wiedzieć
O czym należy pamiętać, wybierając oprawy oświetleniowe przeznaczone do użytku zewnętrznego? Przedstawiamy dostępne rodzaje instalacji i podpowiadamy ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Bezpieczny podjazd – jak go zrobić?