Produkty

Błędy w aranżacji łazienki

Błędy w aranżacji łazienki

Błędy w aranżacji łazienki możemy popełnić na każdym etapie prac wykończeniowych. Przyczyną powstawania usterek technicznych oraz zupełnie niesprawdzonych aranżacji może być zarówno złe przygotowanie, jak i brak wiedzy osób, które przeprowadzają remont.

Odpowiednio wykończona łazienka powinna być nie tylko piękna, ale również funkcjonalna. W jaki sposób możemy ustrzec się przed fatalnymi w konsekwencjach błędami? O tym w naszym artykule.

Błędy najczęściej pojawiające się w aranżacji łazienki:

Lustro sanitarne 4 x 400 x 550 mm
Lustro sanitarne 4 x 400 x 550 mm

1. Rozmiar i liczba luster

Lustro odgrywa w naszej łazience bardzo ważną rolę. Pozwala ocenić nasz wygląd, przed nim przygotowujemy się do wyjścia – wpływa również bardzo pozytywnie na optyczne powiększenie wnętrza. Lustro źle dopasowane, będzie sprawiało problemy podczas przeglądania się. Nie będziemy mogli realnie ocenić naszego wyglądu. Codzienne zabiegi wykonywane przy źle zamontowanym lustrze będą niewygodne.

Najgorzej w ocenie funkcjonalności wypada wiele małych luster zawieszonych obok siebie, które nie pozwalają dokładnie obejrzeć naszej postaci. Taki układ szklanych fragmentów, dzieli naszą sylwetkę na wiele mniejszych części, przez co właściwie nie widzimy siebie w całości. Podobnie bardzo niepraktyczne jest wąskie poziome lustro, uniemożliwiające przejrzenie się w nim. O wiele lepszym rozwiązaniem będą duże lustrzane tafle, najlepiej umieszczone na przeciwległych ścianach łazienki.

2. Syfon na wierzchu

W łazienkach sprzed 20-30 lat, syfon zwykle był odsłonięty. Nie wyglądało to zbyt dobrze. Syfon, ze względu na swoją formę, lepiej jest umieścić w szafce. Ma to nie tylko wpływ na estetykę wnętrza, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo. Odsłonięte elementy instalacji stanowią w łazience potencjalne zagrożenie dla małych dzieci, które potrafią odkręcić poszczególne części i niepostrzeżenie zalać łazienkę.

3. Wymiary też są ważne

Wymiary, to kolejny bardzo ważny aspekt, wpływający na aranżację łazienki. Dotyczy on instalacji każdego urządzenia sanitarnego, które umieszczamy w tym pomieszczeniu. Przez wzgląd na możliwość swobodnego poruszania się po łazience, konieczne jest pozostawienie wolnej przestrzeni przed umywalką o powierzchni około 65x110 cm. Wokół prysznica należy natomiast zachować minimum 70x90 cm wolnego miejsca, a przy wannie - 70x100 cm. Przy zachowaniu takich odległości będziemy mogli nie tylko wygodnie wziąć kąpiel, ale również swobodnie się do niej przygotować, a bezpośrednio po niej – także ubrać.

Czy wiesz, że…

Jeśli w łazience znajdzie się pralka, od frontu trzeba zapewnić jej 90 x 100 cm wolnej przestrzeni ułatwiającej wkładanie i wyjmowanie prania.

Mata antypoślizgowa Bisk 36 x 69 cm mozaika szara
 Mata antypoślizgowa Bisk 36 x 69 cm mozaika szara

4. Glazura – trudna do utrzymania w czystości

Glazurą najczęściej wypełniamy zarówno podłogę, jak i ściany. To dlatego zarówno dobór płytek, jak i fugi powinien być dla nas sprawą kluczową. We wzory czy gładkie, matowe czy błyszczące? Aby uniknąć wszędzie widocznego brudu, lepiej odpuścić zakup płytek bardzo jasnych, matowych do przeznaczenia na podłogę. Białe fugi też nie są dobrym rozwiązaniem. Później szarzeją i całość komponuje się nieestetycznie.

Uwaga:

Podczas doboru płytek nie oceniajmy ich tylko pod kątem wyglądu – jak to zwykle dzieje się w praktyce. Należy zwrócić uwagę także na ich ścieralność.
W tym aspekcie warto dobrać płytki trzeciej i czwartej klasy i koniecznie antypoślizgowe. W ten sposób będziemy mieli pewność, że domownicy
nie poślizgną się na mokrej nawierzchni.

Kabina prysznicowa Breezz Orion 80 x 80 x 195 cm wysoki brodzik
Kabina prysznicowa Breezz Orion

5. Nie wystarczające oświetlenie

W nowoczesnych aranżacjach łazienkowych coraz częściej polecanym rozwiązaniem oświetleniowym są światła punktowe w okolicy lustra oraz w suficie podwieszanym. Niestety, nie zawsze dbamy o to, by światło takie było przede wszystkim w barwie naturalnej, równomiernie padające na całe pomieszczenie. Dla wzmocnienia jego efektu możemy dodatkowo zaplanować także oświetlenie boczne. Wieczorami zapewni odpowiedni nastrój.

Co ze światłem przy lustrze? Zadbajmy o to, by oświetlało nam twarz, ale uwaga, nie świeciło w oczy. Nie powinno także zmieniać koloru naszej skóry oraz powodować padania cieni.

6. Dlaczego w łazience jest tak ciasno?

Funkcjonalna łazienka to taka, w której wszystkie zaplanowane czynności możemy wykonywać w miarę swobodnie. Zbyt ciasny rozstaw sprzętów, nawiązuje do naszego wcześniejszego podpunktu, w którym określiliśmy, ile wolnej przestrzeni warto przeznaczyć na armaturę. Zbyt ciasny rozstaw to także często bardzo niepotrzebne „wciskanie” do jednego pomieszczenia wanny i prysznica, WC i bidetu. Pamiętajmy, jeśli zrezygnujemy z niektórych elementów wyposażenia, nasza łazienka wcale nie będzie mniej wygodna. Wręcz przeciwnie będzie to przestrzeń idealna do wypoczynku.

Obudowa wanny Cersanit Ariza 140 cm lewa
Obudowa wanny Cersanit Ariza

7. Trudne urządzenie małej łazienki

Małe pomieszczenie można urządzić funkcjonalnie. W aranżacji znamy wiele metod na optyczne powiększanie nawet bardzo małego wnętrza. Na pewno należy tutaj zrezygnować z przytłaczających wzorów na płytkach. Mozaika też się nie sprawdzi. Wybierajmy jasne kolory oraz bardzo delikatne ornamenty. Bardzo ciekawie będą się tutaj także prezentować lustra, które odbiją nam światło, a także połyskujące materiały. Uważajmy także z nagromadzeniem przedmiotów. W małej łazience raczej nie sprawdzi się regał z odkrytymi półkami.

8. Ceramika – więcej czy mniej

Aranżując łazienkę, zawsze oceniajmy możliwości zarówno całego pomieszczenia, jak i potrzeby naszych domowników. W domu, gdzie funkcjonuje duża łazienka, a domowników jest wielu, warto umieścić dwie umywalki. Natomiast w mieszkaniu, w którym z łazienki będą korzystać dwie osoby, a które nie jest zbyt duże, lepiej zrezygnować z ceramiki typu bidet czy wanna wolnostojąca. W takich miejscach lepiej oszczędzać miejsca na najważniejsze i bardzo standardowe wyposażenie.

9. Meble, które nie pasują do wnętrza

Meble to ten element wyposażenia łazienki, który powinien wpływać na spójność aranżacji. Jeśli zatem jest to możliwe, lepiej będzie zakupić meble łazienkowe oraz ceramikę od jednego producenta. Zwykle proponuje on gotowe zestawy, które pozwolą uniknąć niedopasowania.

Porada eksperta:

Meble można także bardzo łatwo dostosować do stylu, jaki zaplanowaliśmy w naszym pomieszczeniu. Stare meble można wystylizować tak, aby wyglądały
na luksusowe i nieco awangardowe.

Panel do wanny Hera II 170 x 110 mm prawy
Panel do wanny Hera II 170 x 110 mm

10. Najpierw malowanie, potem urządzanie

Nic bardziej mylnego. Zanim zdecydujemy się wybrać farby do łazienki, przemyślmy całość wyposażenia.

Pułapką może się okazać również wybór mebli w kolorze ściany. Generalnie farba bywa zwodnicza, bo często zapominamy, że naturalne oświetlenie zmienia się o różnych porach dnia, a to ma wpływ na kolor ścian. Poza tym znacznie łatwiej będzie nam przemalować dowolnie ściany niż wymieniać komplet wyposażenia.

11. Jedno źródło światła wystarczy

Oświetlenie, pełniące tylko funkcję dekoracyjną, niewystarczające do uzyskania jasnego wnętrza – to powszechny błąd w instalacjach łazienkowych. W przypadku łazienki jedno źródło światła to zdecydowanie za mało. Szczególnie, że dużo osób przy wyborze lampy kieruje się przede wszystkim jej interesującym wyglądem i zapomina o podstawowej funkcji – dawaniu światła. Tymczasem. Pomieszczenie które nie jest odpowiednio oświetlone, traci na atrakcyjności oraz nie zapewnia odpowiedniego funkcjonowania. Trudno będzie nam w takim pomieszczeniu wykonać makijaż czy wykonać codzienne golenie twarzy.

12. Wygląd jako kluczowa kwestia aranżacji

Wnętrza idealne zachwycają pięknem aranżacji, ale często nie są dostosowane do codziennej aktywności. Wanna na środku pokoju wygląda cudownie na zdjęciu w katalogu, ale w prawdziwym życiu oznacza tylko wilgotną podłogę i często brak potrzebnej intymności. Umywalka w formie małego kwadratu jest nowoczesna, ale podczas mycia rąk woda będzie rozpryskiwała dookoła niej. Wygląd jest ważny, ale powinien stanowić spójną aranżacyjnie całość w zgodzie z funkcjonalnością i ergonomią pomieszczenia.

14. Za dużo mebli?

Wnętrze potrzebuje jakichś mebli, ale łatwo przesadzić z ich ilością. Tymczasem pomieszczenie, w którym każdy kąt jest zapchany, wydaje się przez to mniejsze i bardziej chaotyczne. Podobny błąd popełnia się również w przypadku ścian – puste płaszczyzny wcale nie są takie nudne i nie trzeba wieszać na nich dziesiątek obrazów. Owszem, nadają one wystrojowi osobisty charakter, ale łatwo popaść w przesadę. Zadbajmy o łazienkowy luz, ponieważ tylko w pomieszczeniu przestronnym, wypoczynek będzie naprawdę odpowiedni.

Regal łazienkowy Cooke&Lewis BC59
Regał łazienkowy Cooke&Lewis BC59

15. Zbyt mało gniazdek?

Gniazdka powinny być w miejscu dostępnym np. dla suszarki, ale warto również przemyśleć, czy nie będziemy montować kaloryfera, który potrzebuje dostępu do elektryczności. Najczęściej jednak zapominamy o włączniku wentylacji. Powinien to być osobny przycisk, najlepiej wewnątrz łazienki.

Gniazdo będzie także potrzebne do pralki oraz do innych sprzętów wykorzystywanych podczas codziennych zabiegów higienicznych.

16. Przypadkowe akcesoria

Raz kupione akcesoria łazienkowe powinny wystarczyć nam na wiele lat użytkowania. Tanie mydelnice i wieszaki na ręczniki wykonane ze zwykłej stali korodują szybciej.

Wybierajmy zatem produkty spośród sprawdzonych dostawców, których produkty są niklowane, tj. zabezpieczane przed długotrwałym działaniem wilgoci i bezpośrednią ekspozycją na wodę.

Akcesoria powinny być także elementem większej kolekcji. Stanowią wówczas dużo ciekawszy element łazienkowej aranżacji.

17. Połączenie dekoru i mozaiki

Dekory ceramiczne potrafią świetnie zorganizować przestrzeń, kierując uwagę znajdujących się w pomieszczeniu osób zgodnie z życzeniem projektanta wnętrz. Żeby jednak tak się stało, muszą być jedynym wyrazistym elementem w całej łazience. Tymczasem wiele osób podczas jej urządzania sięga nie tylko po dekory, ale także mozaikę podłogową. To błąd, ponieważ oba typy dekoracyjnej ceramiki eliminują wzajemnie wszystkie swoje atuty. Aranżując własny salon kąpielowy, decyduj się zawsze tylko na jedno z powyższych rozwiązań, resztę powierzchni przyozdabiając ceramiką o jednolitej barwie.

18. Problemy kolorystyczne

Ważne, aby kolor ścian nie powtarzał się na tapicerce lub podłodze w identycznym odcieniu, ponieważ wystrój się rozmyje. Jeśli zależy nam na utrzymaniu jednej tonacji, dobieraj barwy w różnych odcieniach.

Data publikacji: 08.03.2016
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Idealne rozwiązania w tradycyjnym stylu – sprawdź meble łazienkowe Perma

Idealne rozwiązania w tradycyjnym stylu – sprawdź meble łazienkowe Perma
Meble łazienkowe powinny być funkcjonalne i dawać komfort codziennego użytkowania. Tradycyjne kształty, sprawdzone rozwiązania – klasyczne meble...
Czytaj więcej

Meble do łazienki – sprawdź kolekcję mebli GoodHome Avela

Meble do łazienki – sprawdź kolekcję mebli GoodHome Avela
Projektowanie idealnej łazienki bywa żmudnym i wymagającym procesem, gdy chcesz optymalnie wykorzystać każdy metr pomieszczenia. Warto się do niego od...
Czytaj więcej

Nowa łazienka – inspiracje Doroty Szelągowskiej

Nowa łazienka – inspiracje Doroty Szelągowskiej
Dorota Szelągowska, jako specjalistka od pomysłów na pomieszczenia „bez pomysłu”, bierze na tapetę łazienkę Agaty i Kacpra. Para ci...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Błędy w aranżacji łazienki