Produkty

Budżet remontowy – jak go planować i nie przekraczać

Budżet remontowy – jak go planować i nie przekraczać

Każdy remont, zarówno ten mniejszy, jak i większy, stanowi dla nas duże wyzwanie. Oszacowanie wszystkich kosztów jest o wiele łatwiejsze, kiedy mamy gotowy plan działania i wiemy, ile pieniędzy powinniśmy przeznaczyć na poszczególne etapy prac. Skąd wiedzieć, jak zaplanować budżet remontowy? Jakich oszczędności lepiej się wystrzegać?

Zaplanowanie budżetu remontowego nie sprawi problemu budowlańcom, którzy o materiałach oraz kosztach związanych z wykonawstwem wiedzą znacznie więcej niż my. Dla laików, którzy domowy remont przeprowadzają okazyjnie, ucząc się podstaw majsterkowania, ten etap – planowanie – jest jednym z najtrudniejszych. Podczas Remontrozpisywania kosztów zdarza się popełniać błędy, które w końcowym rozrachunku dają poważne straty w budżecie.

Jak dobrze zaplanować budżet remontowy?

1. Skonfrontujmy realia z naszymi możliwościami – zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki związane z remontem, upewnijmy się, że posiadamy wystarczające środki na pokrycie jego kosztów. Jeśli nie mamy pewności, że będzie nas stać na opłacenie gruntownego remontu, lepiej przełożyć prace w czasie, niż wykonać renowację tylko połowicznie. W przypadku, kiedy zabraknie nam środków na opłacenie prac, pozostaniemy z niedokończonym remontem i prawdopodobnie niesprawnym wyposażeniem.

2. Oszacujmy koszty wykonawcze na podstawie oferty kilku fachowców – nie ryzykujmy podejmowania się remontu, jeśli nie mamy pewności ani co do jakości proponowanych usług, ani wynagrodzenia, jakie będzie trzeba uiścić. Lepiej poświęcić więcej czasu na poszukiwanie fachowców, niż później płacić zbyt wiele za pracę, z której nie jesteśmy zadowoleni.

3. Liczmy z górką – remont mało kiedy wynosi nas tyle, ile sobie oszacowaliśmy. Zwykle szybko generowane są dodatkowe koszty, które mogą być związane z nieodpowiednim wyliczeniem ilości materiałów budowlanych, ich ceny oraz produktów niezbędnych do wykończenia.

Drabina aluminiowaPrzy okazji większego remontu nie jesteśmy również w stanie zawsze prawidłowo ocenić zakresu koniecznych do wykonania prac. Przy montażu jednego urządzenia możemy uszkodzić to, które na pozór wydawało się jeszcze całkiem mocne i sprawne.

4. Oszczędność, której trzeba się wystrzegać – to normalne, że podczas przeprowadzania remontu chcemy zaoszczędzić kilka złotych – nie każda oszczędność będzie jednak korzystna. Tańszy materiał może bardzo szybko ukazać swoje wady.

Warto także dobrze przemyśleć kwestię zakupu narzędzi. Czy nie lepiej będzie przeznaczyć na nie dodatkowego budżetu i samodzielnie wykonać część prac? A może zrezygnować z tego kroku i w całości zlecić remont ekipie budowlanej?

5. Obliczenie powierzchni. Podstawą do szacowania kosztów remontu jest obliczenie powierzchni ścian, sufitu lub podłogi. Na tej podstawie określimy ilość niezbędnego materiału. W przypadku ścian mierzymy ich szerokość oraz wysokość. Suma wszystkich szerokości pomnożona przez wysokość da nam powierzchnię ścian w m². Odliczamy przy tym powierzchnię okien oraz drzwi, jeżeli zajmują dużą powierzchnię.

Data publikacji: 18.01.2016
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak wybrać elektronarzędzia bezprzewodowe? Poznaj bogatą ofertę marki Erbauer!

Jak wybrać elektronarzędzia bezprzewodowe? Poznaj bogatą ofertę marki Erbauer!
Dobrze wyposażony przydomowy warsztat to komfort pracy i możliwość realizowania się w roli projektanta, konstruktora oraz samodzielnego twórcy ...
Czytaj więcej

Akcesoria do wiertarek, młotowiertarek i młotów – w co warto się wyposażyć?

Akcesoria do wiertarek, młotowiertarek i młotów – w co warto się wyposażyć?
Wiertarki udarowe, młotowiertarki i młoty – to elektronarzędzia, które sprawdzą się zarówno w przydomowym, jak i w pełni profesjonalnym warsztacie. Ic...
Czytaj więcej

Wiercenie i dłutowanie w różnych rodzajach ścian

Wiercenie i dłutowanie w różnych rodzajach ścian
Prawidłowe rozplanowanie przewodów instalacji elektrycznej i ich umieszczenie pod tynkiem wymaga wykonania bruzd i wywiercenia otworów pod puszki. W z...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Budżet remontowy – jak go planować i nie przekraczać