Produkty

Charakterystyka schodów dywanowych

Charakterystyka schodów dywanowych

Schody dywanowe wyróżniają się prostą, nowoczesną formą. Pasują świetnie do wnętrz urządzonych minimalistycznie i nowocześnie. Wykonuje się je z drewna, które zostaje wyeksponowane dzięki prostej formie konstrukcji. Co jeszcze warto wiedzieć o schodach dywanowych?

Konstrukcja schodów dywanowych

Schody dywanowe mają podobną budowę do schodów policzkowych, jednak są pozbawione właśnie belek policzkowych. Cała konstrukcja opiera się na stopniach i podstopniach. Z tego powodu do wykonywania schodów dywanowych wybiera się stopnie i podstopnie o tej samej grubości. Ten rodzaj schodów jest kotwiony do Schody dywanowepodłogi i stropu, a także do ścian oraz innych wsporników, na przykład filarów. Stopnie i podstopnie są łączone ze sobą śrubami monterskimi.

Schody dywanowe mogą przybierać formę prostą, zabiegową i wachlarzową. Aby konstrukcja była wystarczająco mocna, zwykle stosuje się drewno o grubości 10 centymetrów, chociaż niektórzy wykonawcy potrafią wykonać schody z drewna o 7 centymetrowym przekroju. Może się to wydawać grubym i topornym kawałkiem, jednak brak belek policzkowych wpływa na wizualną lekkość konstrukcji. Właśnie temu schody dywanowe zawdzięczają swoją konstrukcję – wyglądają bowiem jak dywan ułożony na niewidocznych stopniach.

Do wykonania schodów dywanowych można wykorzystać różne rodzaje drewna. Ważne jest, aby było ono twarde i wytrzymałe na obciążenia. Schody dywanowe wykonuje się z drewna rodzimego, na przykład bukowego, jesionowego, dębowego oraz gatunków egzotycznych – merbau, teak czy wenge. W tego rodzaju konstrukcji materiał jest mocno wyeksponowany, dlatego bardzo ważna jest jego selekcja. Nie można sobie pozwolić na żadne skazy. Dobrze zrobione schody dywanowe wyglądają jak wykonane z jednego kawałka drewna i tylko wtedy prezentują się wtedy doskonale.

SchodySchody dywanowe nie wymagają montażu balustrady. Od nas zależy decyzja, czy chcemy zabezpieczyć stopnie barierką. Możemy się zdecydować na różne rozwiązania, ale żadne nie może obciążać konstrukcji schodów. Dlatego poleca się balustradę przyczepioną do ściany lub barierkę zewnętrzną wykonaną ze szkła lub stali. Szklana balustrada staje się prawie niewidoczna i nie zaburza wizualnej lekkości.

Do jakich wnętrz?

Projektując dom, nie od razu musimy podejmować decyzję o rodzaju schodów, które zamontujemy. Schody dywanowe należą do konstrukcji, które można wykonać później i nie muszą być ujęte w pierwszym projekcie. Można również wymienić istniejące schody na ten rodzaj, a ich montaż przebiega dosyć szybko – po wyborze odpowiedniego wykonawcy już po dwóch dniach będziemy korzystać z nowych stopni.

Schody dywanowe prezentują się lekko i delikatnie. Świetnie wyglądają w otwartych pomieszczeniach, dopasowując się do przestrzeni. Podkreślają piękno drewna, z którego zostały wykonane, dodając naturalny akcent, który pasuje do innych naturalnym materiałów. Komponują się również ze szkłem i stalą, co sprawia, że schody dywanowe doskonale wpasowują się we wnętrza nowoczesne. Dzięki swojej stabilności sprawdzą się również w domu, w którym mieszkają dzieci.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jakie drewno na schody?

Jakie drewno na schody?
Częste użytkowanie schodów w domach wymaga użycia do ich budowy materiałów o odpowiednich parametrach. Jeśli decydujemy się na drewno, warto wiedzieć,...
Czytaj więcej

Jakie schody sprawdzą się w małych pomieszczeniach

Jakie schody sprawdzą się w małych pomieszczeniach
Im mniejszy metraż pomieszczenia, tym więcej uwagi musimy poświęcić właściwej jego aranżacji. Wybór odpowiednich schodów wydaje się tutaj aspektem klu...
Czytaj więcej

Schody modułowe i schody policzkowe – charakterystyka

Schody modułowe i schody policzkowe – charakterystyka
Stolarze i firmy oferujące gotowe systemy proponują wiele rodzajów schodów wewnętrznych. Schody policzkowe i modułowe są popularnymi rozwiązaniami kom...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Charakterystyka schodów dywanowych