Produkty

Chłodne odcienie ścian – kiedy się na nie zdecydować

Chłodne odcienie ścian – kiedy się na nie zdecydować

Dobór kolorów, jakie mają zdobić ściany w naszym domu lub mieszkaniu, to w dużej mierze kwestia subiektywna. Wybieramy barwy, które nam się podobają i wywierają dobry wpływ na nasze samopoczucie. Aby jednak nasze wnętrza prezentowały się efektownie, pełnia zastosowanych odcieni powinna być należycie wyeksponowana. W jakich warunkach domowych sprawdzą się chłodne kolory ścian?

chłodny kolor ścianyChłodne odcienie – podstawowe własności

Kolory chłodne wnoszą do pomieszczeń wrażenie świeżości i chłodu, ale mają także inne właściwości. Pomalowane nimi powierzchnie wydają się optycznie „dalsze”, co sprawia, że całe pomieszczenie odbieramy jako bardziej przestronne. Za pomocą chłodnych kolorów jesteśmy więc w stanie ukryć pewne wady pomieszczeń, a jednocześnie urządzić je w sposób elegancki i przyjemny dla domowników. Chłodne kolory działają bowiem uspokajająco i relaksująco, w przeciwieństwie do ciepłych i nasyconych odcieni mających właściwości pobudzające i energetyczne.

Chłodne kolory farb – do jakich pomieszczeń?

Do chłodnych zaliczamy kolor niebieski, zielony i żółtozielony, oliwkowy czy fioletowy, które występują w wielu różnych odcieniach. Kiedy warto pomalować nimi ściany?

Przede wszystkim sprawdzą się we wnętrzach, w których odpoczywamy – będą odpowiednie np. do sypialni, w której umożliwią wyciszenie się i spokojny sen. Możemy też wykorzystać je w pomieszczeniu biurowym bądź domowym gabinecie, w którym potrzebujemy skupienia.

farba CouloursZa pomocą jasnych i chłodnych barw wizualnie powiększymy niewielkie wnętrza – poszerzymy je, wydłużymy bądź uczynimy optycznie wyższymi. Warto więc rozważyć ich wybór w sytuacji, gdy urządzamy wnętrze o niewielkim metrażu lub nietypowym kształcie.

W końcu, chłodne barwy sprawdzą się także w pomieszczeniach usytuowanych od strony południowej i zachodniej. Światło słoneczne wpadające do nich przez większą część dnia doskonale uwypukli walory chłodnych i stonowanych odcieni, które zdecydowanie lepiej wyglądają we wnętrzach jasnych. W pokojach o takiej wystawie należy natomiast unikać ciepłych i nasyconych kolorów – silne światło doda im jeszcze więcej ostrości. Sprawdzą się one w pokojach ciemnych, ze słabym dostępem naturalnego światła, czyli ulokowanych od wschodu i północy. Więcej informacji na temat tego, w jaki sposób dobierać kolory ścian, znajduje się w tym artykule.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami
Odważne zestawienie kolorów nie musi oznaczać rezygnacji z harmonii we wnętrzu. Podczas remontu warto zadbać, aby ściany i podłogi dopełniały s...
Czytaj więcej

Rodzaje farb do ściany – przegląd produktów GoodHome

Rodzaje farb do ściany – przegląd produktów GoodHome
Urządzasz lub remontujesz mieszkanie? Pewnie zastanawiasz się, jaka farba do ścian sprawdzi się w poszczególnych pomieszczeniach – łazien...
Czytaj więcej

Jak podzielić pokój dziecięcy na 3 strefy?

Jak podzielić pokój dziecięcy na 3 strefy?
Odpowiedni podział pokoju dziecięcego na strefy to jedna z ważniejszych kwestii podczas planowania i aranżacji pokoju. O czy należy pamiętać i jakich ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
25.07.2016
Ja tam wolę chłodne ściany i jak najjaśniejsze, a ewentualne ciepło czy kolory mogą być przez dodatki kreowane.

Ocena i komentarz dla:

Chłodne odcienie ścian – kiedy się na nie zdecydować