Produkty

Ciasna kuchnia – jak z niej korzystać i ją udoskonalać?

Ciasna kuchnia – jak z niej korzystać i ją udoskonalać?

Ciasna kuchnia to zmora każdej gospodyni domowej. Podczas gdy marzymy o wielkiej przestrzeni do przechowywania, długim blacie, barku, wyspie i stole jadalnianym, mamy do wykorzystania pięć szafek i niekiedy niecały metr długości przestrzeni roboczej. Jak radzić sobie w takim wnętrzu?

ciasna kuchniaCiasna kuchnia, to znaczy jaka?

Przeciętna kuchnia w bloku stanowi około 10% metrażu całego mieszkania, co oznacza, że jest naprawdę maleńka. Wiele z tych ważnych pomieszczeń ma zaledwie 3 m x 2 m. W takim wnętrzu trudno jest urządzić kuchnię, w której odnajdzie się kucharz, nawet amator. Jeśli zaś chcemy wspólnie z innymi domownikami sprzątać, gotować czy przyrządzać herbatę, musimy nauczyć się specjalnych sposobów na bezpieczne omijanie się, które niekiedy graniczy z olimpijską wręcz akrobatyką. Takie są realia w wielu budynkach mieszkalnych. Nie ma mowy o miejscu na pralkę, a niekiedy nawet na kuchenkę gazową z piekarnikiem. W wielu tego typu kuchniach nie zmieści się mikrofalówka, a umieszczenie koszy na śmieci może być nie lada wyzwaniem. Istnieje jednak kilka sposobów na to, żeby radzić sobie w tak ciasnym pomieszczeniu.

Jak wycisnąć z ciasnej kuchni wszystkie soki?

W takim pomieszczeniu organizacja to klucz do sukcesu. Potrzebne są nam spore powierzchnie do przechowywania, dlatego układ szafek, ich liczba i zgrabne połączenie ich w całość może istotnie poprawić komfort naszych kuchennych prac. Należy rozmieścić wszelkie przedmioty tak, aby móc po nie wygodnie sięgać. Do szafek, do których utrudniony jest dostęp, nie wkładajmy często używanych talerzy, akcesoriów czy produktów spożywczych. Tam, gdzie są narożniki, najlepiej wykorzystamy przestrzeń, stawiając w nich lub wieszając specjalne meble. Półki z koszami na szynach znacznie ułatwią nam przechowywanie na małej przestrzeni oraz sięganie po konkretny przedmiot. Warto również powiesić dodatkowe półki w takich miejscach na ścianie, gdzie nie będą w niczym przeszkadzały. Postawimy na nich słoiki z przetworami, książki kucharskie, sprzęty czy inne przedmioty. Bardzo ważne w małych kuchniach są relingi, które pozwolą nam powiesić wiele akcesoriów i oszczędzić tym samym miejsce w szufladach czy szafkach. Wykorzystajmy również przestrzeń na szafkach i postawmy na nich np. rzadko używane przybory czy naczynia – możemy zaopatrzyć się w stopień czy małą drabinkę, które ułatwią sięganie po takie przedmioty.

półka narożna Cooke&LewisJeśli kosz na śmieci lub pojemniki do segregacji nie mieszczą się w szafce pod zlewem (a z reguły tak będzie), jesteśmy zmuszeni do postawienia ich gdzieś pod ścianą, co dodatkowo zabiera nam przestrzeń. Może da się nad nimi umieścić blat czy półeczkę, która zapewni nam dodatkowe miejsce na przechowywanie podręcznych przedmiotów? Możemy w takim miejscu zamontować np. stół składany, którego blat będziemy opuszczać tylko w niektórych momentach – może przydać się jako dodatkowa przestrzeń robocza. Obrotnice, kosze cargo, magic corner czy innego rodzaju organizery, które stanowią wyposażenie szafek, mogą znacznie pomóc nam maksymalnie wykorzystać ich przestrzeń. W małej kuchni często nie możemy postawić nawet zmywarki czy mikrofalówki.

Niekiedy wyjściem mogą być wyposażenia łączone, np. kuchenka połączona z mikrofalą i zmywarką – pionowa zabudowa znacznie oszczędzi miejsce, a pod płytą grzewczą zyskujemy przestrzeń na przechowywanie garnków czy innych naczyń lub produktów spożywczych.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak szybko urządzić aneks w małej kawalerce?

Jak szybko urządzić aneks w małej kawalerce?
Kawalerka to niewielka przestrzeń, która pozwala Ci na szybkie zmiany aranżacji i daje możliwość eksperymentowania. Aneks kuchenny zamiast kuch...
Czytaj więcej

Meble do kuchni w mieszkaniu studenckim

Meble do kuchni w mieszkaniu studenckim
Mieszkania studenckie często wynajmowane są na krótki czas. W ciągu kilku lat możemy mieć paru różnych lokatorów. Nierzadko się t...
Czytaj więcej

Urządzamy kuchnię – gotowe a modułowe zestawy mebli

Urządzamy kuchnię – gotowe a modułowe zestawy mebli
Stając przed koniecznością wyboru mebli do kuchni, mamy pokaźną paletę możliwości. Między innymi możemy zdecydować się na zestawy – gotowe bądź ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
19.09.2016
Wiem co to znaczy mała kuchnia! Faktycznie trzeba jak najlepiej się w niej zorganizować. Relingi i te kosze i organizery do szafek są ok.

Ocena i komentarz dla:

Ciasna kuchnia – jak z niej korzystać i ją udoskonalać?