Sprzątanie może być bardzo łatwe, pod warunkiem że będziemy wykonywali je regularnie i nie dopuścimy do dużych zaległości. Lepiej codziennie przeznaczyć kilkanaście minut na drobne czynności niż dopuścić do bałaganu, którego usunięcie zabierze nam znaczną część weekendu. Konkretne czynności warto zaplanować na cały tydzień (np. w środę myjemy podłogi, w piątek odkurzamy itp.), a także usuwać powstałe zabrudzenia na bieżąco.
Chcąc szybko wyczyścić toaletę, można wykorzystać domowe sposoby. Jeśli na przykład po imprezie pozostały nam resztki coli – zamiast ją marnować, możemy wykorzystać ją jako odplamiacz i odkamieniacz do toalety. Wystarczy wlać ją i zostawić na noc, a rano spłukać wraz z usuniętymi zabrudzeniami. Podobny efekt przyniesie wrzucenie do muszli kilku tabletek musującej aspiryny lub polopiryny.
Mycie szyb i luster nie musi być syzyfową pracą. Jeśli chcemy nie tylko wyczyścić, ale także zabezpieczyć powierzchnię przed zbyt szybkim zabrudzeniem, istnieją na to sprawdzone sposoby. Jednym z nich jest wykorzystanie octu i starych gazet. Ocet wystarczy rozcieńczyć wodą (w przypadku poważniejszych zabrudzeń ocet możemy zastąpić amoniakiem) i przemyć nim lustro, a następnie przetrzeć całość starą gazetą. Dzięki temu szklane tafle zyskają pozbawioną smug, gładką powierzchnię. Mycie szyb ułatwi także zużyta saszetka po herbacie – nie tylko usunie smugi, ale także nada blask i wypoleruje szklane powierzchnie. Jeśli chcemy uniknąć nadmiernego osadzania się pary na lustrze, warto przetrzeć je pianką do golenia lub szmatką z wodą i kilkoma kroplami gliceryny. Dzięki temu powierzchnia będzie idealnie gładka, a para nie będzie już zasłaniała naszego odbicia w lustrze.
Herbata i gliceryna przydadzą także się do usuwania kurzu i nadawania drewnianym meblom blasku i wyrazistego koloru. Przecierając meble wodą z kilkoma kroplami gliceryny, uzyskamy gładką, pełną blasku powierzchnię, na której kurz nie będzie się osadzał tak łatwo – a jeśli już się pojawi, z łatwością go usuniemy. Saszetki lub fusy z czarnej herbaty świetnie pogłębią kolor ciemnych mebli, wyczyszczą je i odświeżą ich powierzchnię (a także nadadzą delikatny, herbaciany zapach).
Aby mycie okien nie kojarzyło się z mozolną pracą i bólem pleców, można zdecydować się na nowoczesne rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić wiele czasu i uzyskać błyskawiczny, bardzo dobry efekt. Coraz więcej osób wybiera specjalne akumulatorowe myjki, które można dostać już w wersji przeznaczonej do użytku domowego. Dzięki nim mycie okien jest dużo szybsze i sprawniejsze niż przy zastosowaniu tradycyjnych metod.
Jeśli chcemy oczyścić przypalone garnki i patelnie bez niszczenia ich powierzchni, zapomnijmy o ostrych czyścikach czy gąbkach, gdyż te często mogą naruszać ich powłokę. Aby skutecznie odświeżyć naczynia, wystarczy zamiast czyścika wykorzystać zwiniętą folę aluminiową – nie spowoduje ona zarysowań, za to skutecznie usunie powstałe zabrudzenia. Można także wykorzystać pastę z soli i octu, jednak także unikając przy tym zbyt intensywnego szorowania.