Base image W nocy z 23 na 24 maja (z poniedziałku na wtorek) planujemy przeprowadzenie prac serwisowych. Prace rozpoczną się od godziny 21:00 do godziny 6:00. W trakcie ich trwania mogą wystąpić problemy z zakupem naszych produktów, logowaniem do serwisu, dodawaniem komentarzy do produktów, weryfikacją dostępności i cen produktów.
Produkty

Co przyda nam się do malowania w małej skali

Co przyda nam się do malowania w małej skali

Modelarstwo, malowanie figurek, ornamenty, malunki na ścianach czy renowacja przedmiotów. Do wszystkich tych czynności będziemy potrzebowali nie tylko pewnej ręki i doskonałego wzroku, ale także kilku akcesoriów, które pomogą nam w szybkim i dokładnym pokrywaniu farbą małych powierzchni.

dekoracja artystycznaPędzle

To podstawa, dlatego musimy dokładnie wybrać nasze narzędzie. Najbardziej polecane są pędzle z włosiem naturalnym, na przykład borsuczym, jednak znajdziemy też zamienniki ze sztucznymi miotełkami. Przyda się dość szeroki przekrój grubości, niezbędne będzie kilka o przekroju 2 mm ( lub 2,3 mm), gdyż to najczęściej używany rozmiar. Do pokrywania większych powierzchni przydadzą się większe, powyżej 5 mm, możemy do tego dobrać miękki pędzel malarski. Do jego uzupełnienia niezbędne będą modele szczegółowe, o oznaczeniu 2/0.

Posiadając taki zestaw będziemy w stanie stworzyć duże malowidła, uzupełnione przyciągającymi oko szczegółami. O pędzle należy odpowiednio dbać, ponieważ kontakt z farbą szybko je niszczy. Po zakończeniu pracy płuczemy je w ciepłej wodzie i suszymy delikatnie za pomocą ręcznika papierowego lub ściereczki. Jeżeli we włosiu pozostaną drobinki farby, przemyjmy je za pomocą rozpuszczalnika. Nie jest zalecane pozostawianie pędzli na dłuższy czas w alkoholu, niszczy on wydatnie jego strukturę. Jeśli jednak zaschnięta farba nie chce zejść, możemy na słoik z rozpuszczalnikiem nałożyć kawałek materiału z wyciętą dziurką, który następnie zabezpieczymy gumką. W tak przygotowane nosidełko włożymy pędzel (nie może on dotykać ścianek ani dna słoika – wykrzywi to włosie) i zostawiamy na noc. Po takiej kuracji ustąpią nawet najbardziej uporczywe złogi farby.

Farba

To drugi niezbędny element. W zależności od materiału, który pomalujemy, będą nam potrzebne odmienne rodzaje farby. Do modeli, figurek i najmniejszej skali niezbędne będą – niestety dość drogie – farby modelarskie. Posiadają niezwykle szeroką paletę barw, dzięki czemu unikniemy własnoręcznego mieszania palety. Przydadzą się także przy uszczegółowianiu malunków ściennych, a większe połacie zamalujemy raczej tą samą farbą, której użyliśmy do pokrycia tynku.

Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, należy na początku pracy wyrównać powierzchnię za pomocą podkładu. W sklepach modelarskich znajdziemy specjalne farby w puszkach, ale równie dobrze sprawdzi się zwykły aerozol z marketu budowlanego. Jeśli będziemy używać jasnych kolorów, wybierzmy czarny podkład, jeśli skłaniamy się ku ciemniejszym odcieniom, możemy wybrać wersję białą.

Farby należy szczelnie zamykać i trzymać w suchym miejscu. Niedokręcone puszki i opakowania sprawią, że z środka będzie ulatniać się wilgoć, a nam pozostanie tylko kolorowy proszek.

Paleta

Malowanie niewielkich szczególików to zazwyczaj dość żmudna praca, zwłaszcza w miejscach, gdzie nie ma zbyt wiele przestrzeni na rozłożenie wszystkich farb. Wówczas z pomocą przyjdzie nam paleta, na której będziemy mogli pomieszać odpowiednie barwy. W sklepach malarskich znajdziemy specjalne modele w różnych wariantach. Wybierzmy taki, który najlepiej pasuje nam do ręki i nie męczy przy podnoszeniu. Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na dość sporadycznie używany sprzęt, możemy użyć zwykłego kawałka deseczki, który mieć będziemy w zasięgu ręki. Do tego celu przyda się każdy czysty fragment niepotrzebnego drewna, na pewno ułatwi nam mrówczą pracę.

Aerograf

To przyrząd dla lubiących wyzwania, a także szybką i precyzyjną pracę. Natryskiwana za pomocą skompresowanego powietrza farba za sprawą dyszy z odpowiednio wyprofilowaną końcówką pozwala na bardzo równe i dokładne pokrycie powierzchni. Świetnie sprawdza się to w przypadku malowania w małej skali, ponieważ nawet początkujący hobbysta dzięki aerografowi obdarzony jest zdolnością kładzenia równej i cienkiej warstwy farby.

Sam sprzęt nie należy do najtańszych, choć możemy znaleźć oferty pistoletów używanych. Wybierajmy te dwufunkcyjne, jednofunkcyjne pistolety przydadzą się tylko do najbardziej podstawowych zadań. Oprócz samej dyszy niezbędne będą specjalne odkręcane pojemniki z farbami oraz kompresor. Wybierzmy kompresor nieduży, te w wersji mini błyskawicznie się nagrzewają i nie pozwalają na dłuższą pracę. imadło modelarskie

Imadła

Do najmniejszych i najdelikatniejszych projektów potrzebne będzie odpowiednie umocowanie, tak by dotknięcie pędzlem nie poruszało malowanego przedmiotu. Przydadzą się nam do tego mocowane do stołów imadełka, które utrzymają w odpowiednim miejscu i pod właściwym kątem model czy figurkę.

Jeśli nie potrafimy dojrzeć najmniejszych malowanych przez nas szczegółów, możemy zaopatrzyć się w imadła modelarskie, które posiadają zamontowane szkło powiększające. Tego rodzaju optyczna pomoc jest dostępna również jako monokl.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Dlaczego warto postawić na imadło wielofunkcyjne?

Dlaczego warto postawić na imadło wielofunkcyjne?
Imadło to przyrząd niezbędny przy wykonywaniu wielu prac. Zapewnia stabilność, co z kolei wpływa na większą precyzję, z jaką możemy obrabiać dany mate...
Czytaj więcej

Kiedy przyda nam się imadło przenośne?

Kiedy przyda nam się imadło przenośne?
Przenośne imadło może ułatwić i przyspieszyć wykonanie szeregu prac remontowych, naprawczych czy czynności podejmowanych w ramach majsterkowania. Jaki...
Czytaj więcej

Jak prawidłowo wybrać stojaki, stoły i imadła?

Jak prawidłowo wybrać stojaki, stoły i imadła?
W pracach warsztatowych nieraz będziemy potrzebowali oparcia i umocowania. Aby nasze działania były precyzyjne, musimy znać różne sposoby na zapewnien...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Co przyda nam się do malowania w małej skali