Produkty

Co to jest inteligentny dom i jakie korzyści daje? To warto wiedzieć!

Co to jest inteligentny dom i jakie korzyści daje? To warto wiedzieć!

Oferowane obecnie na rynku nowoczesne rozwiązania całkowicie zmieniają sposób zarządzania gospodarstwem domowym. Wiele procesów, które należały do męczących obowiązków, możesz teraz zautomatyzować. Systemy smart home wyręczą Cię w rutynowych czynnościach, które wykonujesz każdego dnia, a Ty zyskasz dzięki temu czas i pieniądze, jednocześnie dbając o ekologię. Dowiedz się, co to jest inteligentny dom, i poznaj podstawy, dzięki którym zmienisz standard swojego mieszkania! 

Przejdź do następnych akapitów:

Co to znaczy inteligentny dom?

Choć tematyka smart home staje się coraz popularniejsza, nadal niewiele osób tak naprawdę rozumie, co to jest inteligentny dom. Niewiedza ta powoduje, że inwestorzy pomijają temat inteligentnych instalacji sterujących podczas planowania i budowy, a inni nie myślą nawet o wprowadzaniu automatycznych udogodnień do swojego mieszkania. Ten błąd może kosztować – inteligentne sterowanie domem oznacza bowiem szereg korzyści, także finansowych.

Gdy już przekonasz się na własnej skórze, co to inteligentny dom, prawdopodobnie zrezygnujesz z powrotu do tradycyjnych rozwiązań. Taka instalacja jest znacznie prostsza niż mogłoby się wydawać. Większość czujników i urządzeń sterujących możesz znaleźć w marketach budowlanych i sklepach z elektroniką, a system poprowadzi Cię przez konfigurację krok po kroku. Sprawdzone marki, takie jak Fibaro, oferują także sprzedaż gotowych pakietów, ukierunkowanych na przykład na zarządzanie oświetleniem, automatyczne podlewanie ogrodu czy ochronę domu.

inteligentny dom co to

Inteligentny dom – co to jest w praktyce?

Zanim zaczniesz planować instalację konkretnych urządzeń, powinieneś przede wszystkim zrozumieć, czym jest inteligentny dom i zastanowić się, jakie rozwiązania będą odpowiednie dla Ciebie. Zasadą działania tego typu technologii, tak jak wszystkich z dopiskiem „smart”, jest zbieranie dużej ilości danych i wykonywanie akcji na podstawie ich analizy, przy wykorzystaniu algorytmów. Przykładowo, inteligentny system ogrzewania dzięki zamontowanym czujnikom wie, kiedy w pomieszczeniu robi się zimno. Na informację o niskiej temperaturze program przesyła polecenie do odpowiednich urządzeń, aby włączyć ogrzewanie lub wyłączyć klimatyzację.

W ten sposób możemy zautomatyzować oświetlenie, sterowanie roletami czy systemem alarmowym. W aplikacji bez problemu ustawisz też zestawy działań w formie kompleksowych profili, takich jak tryb nocny, praca w salonie czy ustawienie na nieobecność domowników. Możliwe zastosowania ogranicza właściwie tylko wyobraźnia osoby, która decyduje się na inteligentny dom. Co to oznacza na przyszłość? Zautomatyzowane zarządzanie domem to projekt, który można nieustannie ulepszać i poszerzać o nowe komponenty.

Projektując inteligentne mieszkanie, możesz przemyśleć wykorzystanie urządzeń do sterowania na przykład:

  • temperaturą pomieszczeń,
  • oświetleniem, w tym włączaniem przez czujnik ruchu,
  • alarmami i zabezpieczeniami,
  • systemem nawadniania w ogrodzie.

Jak działa inteligentne mieszkanie?

Technologia smart home ma przede wszystkim funkcjonować bez ingerencji użytkownika i jednocześnie pozwalać na przejęcie kontroli w każdej chwili. Co to znaczy? Inteligentny dom automatyzuje procesy należące do codziennych obowiązków. Wykonuje rutynowe działania, o których zazwyczaj musimy pamiętać sami: zapalanie i gaszenie światła, ustawianie temperatury w pomieszczeniach, uzbrajanie alarmu. Budynek inteligentny sam podpowie Ci, że zostawiłeś niedomknięte drzwi lub okno, otworzy zdalnie bramę garażową lub zacznie podgrzewanie wody na kąpiel, gdy będziesz jeszcze w drodze do domu.

Podstawą inteligentnej instalacji są dwa elementy: oprogramowanie oraz system czujników i wyzwalaczy – włączników, zamków, żarówek itp. Wszystkie urządzenia komunikują się ze sobą przewodowo lub bezprzewodowo, nieustannie wymieniając dane i polecenia wykonania konkretnej akcji. Niektórzy producenci pozwalają na połączenie w jednej sieci urządzeń przewodowych i bezprzewodowych. Oba systemy mogą obsługiwać dowolne funkcje, w które wyposażysz swój inteligentny dom – co to będą za funkcje, zależy tylko od Ciebie.

System przewodowy to pewna, niezawodna metoda połączenia. Nie zapycha domowej sieci WiFi i najczęściej jest sprytnie ukryta w zabudowie, co daje estetyczny efekt. Niestety decyzję o jej zamontowaniu najlepiej podjąć już podczas projektowania domu. Przewody, dzięki którym komunikuje się inteligentne sterowanie domem, kładzie się razem z okablowaniem elektryki. Zatem jeśli chcesz uniknąć skuwania tynku, warto przemyśleć tę kwestię na wczesnym etapie budowy.

Wady instalacji przewodowej to jednocześnie zalety połączenia bez kabli. Nie wymaga ono większej ingerencji w zabudowę mieszkania. Sterowniki bezprzewodowe wpina się do gniazdka lub zasila bateriami. Komunikacja przez sieć bywa jednak mniej niezawodna i może przeciążać domowe WiFi sporą liczbą połączonych urządzeń. Tego ostatniego możesz uniknąć, wykorzystując jeden dodatkowy moduł: bramka lub mostek WiFi skupia sygnał wszystkich sensorów i przesyła go do routera w formie jednego pasma.

co to jest inteligentny dom

Co to jest? Inteligentny dom i jego składniki

Co składa się na inteligentne sterowanie domem? Pierwszym, najważniejszym elementem jest oprogramowanie. To właśnie system informatyczny pozwala na ustawienie wybranych zachowań w reakcji na warunki otoczenia. System podejmuje pojedyncze decyzje lub ustawia sceny na podstawie danych spływających z różnych czujników, które składają się na inteligentny dom. Co to jest scena? To Twój osobisty zespół ustawień na konkretną porę dnia lub sytuację w domu.

Do automatyzacji większości powtarzalnych funkcji w swoim mieszkaniu możesz wykorzystać na przykład:

  • czujniki różnego rodzaju, np. temperatury, ruchu, nasłonecznienia, ale także czujniki dymu czy zalania oraz czujnik otwarcia okien i drzwi,
  • smart żarówki i gniazdka,
  • głośniki z wbudowanym asystentem głosowym,
  • programowalne przyciski, włączniki i panele.

Budynek inteligentny – inwestycja, która się opłaca

Ekonomia, komfort i bezpieczeństwo – to trzy główne korzyści z posiadania zautomatyzowanej instalacji w domu lub mieszkaniu. Inteligentne sterowanie domem pozwala zaoszczędzić koszty energii elektrycznej i ogrzewania. Mechaniczne wyłączanie światła i ogrzewania zapobiega marnowaniu surowców oraz pieniędzy. W ten sposób dbasz jednocześnie o środowisko naturalne, a budżet zainwestowany w montaż stopniowo się zwraca. Ponadto nie musisz od razu inwestować w wiele urządzeń – zacznij od prostego systemu i stopniowo go rozbudowuj, gdy sam poznasz, co to inteligentny dom i które opcje są najważniejsze dla Ciebie.

Zautomatyzowanie alarmów i monitorowanie otwierania drzwi czy okien to krok do zapewnienia rodzinie większego bezpieczeństwa. Podobną wartość stanowią czujniki, które mogą uchronić przed zalaniem lub pożarem. Nie można zapominać także, że takie funkcje są przede wszystkim wygodne. Przyzwyczajenie się do nowych nawyków trwa krótko, a kto raz spróbuje, czym jest inteligentny dom, raczej nie wraca do starych przyzwyczajeń.

czym jest inteligentny dom

Inteligentne rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb

Kiedy już wiesz, co to jest inteligentny dom i jak może usprawnić codzienne życie, pora zastanowić się, jak dostosować go do własnych potrzeb. Jeśli nie chcesz od razu przebudowywać wszystkich instalacji, warto zacząć od prostego startera, takiego jak zestaw startowy Philips z centralą sterującą i inteligentnymi żarówkami. Z czasem możesz dobierać do niego dodatkowe elementy, również dostępne w naszej ofercie.

Pamiętaj, że możliwość personalizacji to jedna z największych zalet inteligentnego systemu sterowania domem. Ważne, aby rozwiązywał on Twoje problemy i ułatwiał codzienne życie. Zapoznaj się z pełną ofertą Castorama w tej kategorii – na pewno znajdziesz tam coś dla siebie.

Data publikacji: 30.06.2021
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jaki alarm do domu wybrać?

Jaki alarm do domu wybrać?
Bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny to najwyższa wartość. Alarm w domu to mniejsze ryzyko włamania. Odpowiednio dobrany i zamontowany sprzęt to gwar...
Czytaj więcej

Inteligentny dom z produktami marki FIBARO - jak go stworzyć?

 Inteligentny dom z produktami marki FIBARO - jak go stworzyć?
Chcesz zadbać o bezpieczeństwo domowników i ochronić swój majątek przed kradzieżą lub szkodą? Wykorzystaj system FIBARO, aby stworzyć in...
Czytaj więcej

Bezpieczeństwo w inteligentnym domu – poznajmy Somfy

Bezpieczeństwo w inteligentnym domu – poznajmy Somfy
Wyposażenie domu czy mieszkania w alarm jeszcze kilka lat temu było uważane za luksus - dziś jest to niemal konieczność. Jeśli dodatkowo zależy nam na...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Co to jest inteligentny dom i jakie korzyści daje? To warto wiedzieć!