Więcej możliwości
Decydując się na budowę domu na wsi, mamy zdecydowanie większe szanse na zyskanie posesji o dużej powierzchni. Zakup większej ilości działek daje nam wiele opcji na zagospodarowanie przestrzennego terenu. Dom na wsi może wówczas łączyć w sobie dwie niezwykle istotne funkcje: mieszkania oraz miejsca pracy dla całej rodziny.
Każde pokolenie ma własny kąt
Kiedy budujemy dom na wsi, warto mieć na uwadze fakt, iż najczęściej staje się on miejscem zamieszkania dla wielu pokoleń. Z tego względu przy projektowaniu domu należy uwzględnić jego funkcjonalność, a konkretnie taki podział, który umożliwia stworzenie dwóch czy nawet trzech niezależnych mieszkań, znajdujących się w jednym budynku.
Tradycyjny charakter
Mowa tutaj nie tylko o stylistyce samego domu, ale o jego otoczeniu. Budując dom na wsi mamy większe szanse na to, by żyć bliżej natury, wysokich i gęstych lasów oraz pięknych krajobrazów – zyskujemy spokój i harmonię. W takim otoczeniu doskonale odnajdą się chociażby coraz popularniejsze w naszym kraju – ponadczasowe w każdym calu – domy drewniane.
Budowa domu na działce rolnej
Chcąc wybudować dom na wsi w konkretnym położeniu, możemy napotkać też na pewne komplikacje. Chodzi tutaj o możliwość wzniesienia budynku na działce rolnej, co z punktu widzenia prawa jest niedozwolone. Tego rodzaju grunt należy wówczas przekształcić na działkę budowlaną. W tym celu należy udać się do gminnego wydziału geodezji i gospodarki przestrzennej, który w miejscowym planie zagospodarowania wprowadza zmianę przeznaczenia gruntu na cele nierolnicze. Ostateczną zgodę na takie przekształcenie wydaje lokalne starostwo, a sam proces może być w wielu przypadkach stosunkowo długotrwały.
Zabudowa siedliskowa
Wyjściem z takiej sytuacji może być też skorzystanie z zabudowy siedliskowej. W tym przypadku konieczne jest jednak uzyskanie statusu rolnika. Zabudowa siedliskowa jest bowiem według prawa bezpośrednio powiązana z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Żeby zaś uzyskać status rolnika, niezbędne jest wejście w posiadanie gruntów rolnych o powierzchni nie mniejszej niż 1 hektar – w formie własności lub wieczystej dzierżawy. Konieczne jest też posiadanie odpowiednich kwalifikacji, które odnoszą się do stażu pracy czy wykształcenia o charakterze rolnym.