Produkty

Co warto mieć na uwadze budując dom na wsi

Co warto mieć na uwadze budując dom na wsi

Do nas należy wybór, czy pożądany budynek mieszkalny wzniesiemy w miejskiej aglomeracji czy wiejskim zaciszu. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. O czym powinniśmy wiedzieć, kiedy wybieramy tę drugą opcję?

domek na wsiWięcej możliwości

Decydując się na budowę domu na wsi, mamy zdecydowanie większe szanse na zyskanie posesji o dużej powierzchni. Zakup większej ilości działek daje nam wiele opcji na zagospodarowanie przestrzennego terenu. Dom na wsi może wówczas łączyć w sobie dwie niezwykle istotne funkcje: mieszkania oraz miejsca pracy dla całej rodziny.

Każde pokolenie ma własny kąt

Kiedy budujemy dom na wsi, warto mieć na uwadze fakt, iż najczęściej staje się on miejscem zamieszkania dla wielu pokoleń. Z tego względu przy projektowaniu domu należy uwzględnić jego funkcjonalność, a konkretnie taki podział, który umożliwia stworzenie dwóch czy nawet trzech niezależnych mieszkań, znajdujących się w jednym budynku.

Tradycyjny charakter

Mowa tutaj nie tylko o stylistyce samego domu, ale o jego otoczeniu. Budując dom na wsi mamy większe szanse na to, by żyć bliżej natury, wysokich i gęstych lasów oraz pięknych krajobrazów – zyskujemy spokój i harmonię. W takim otoczeniu doskonale odnajdą się chociażby coraz popularniejsze w naszym kraju – ponadczasowe w każdym calu – domy drewniane.

Budowa domu na działce rolnej wiejski dom

Chcąc wybudować dom na wsi w konkretnym położeniu, możemy napotkać też na pewne komplikacje. Chodzi tutaj o możliwość wzniesienia budynku na działce rolnej, co z punktu widzenia prawa jest niedozwolone. Tego rodzaju grunt należy wówczas przekształcić na działkę budowlaną. W tym celu należy udać się do gminnego wydziału geodezji i gospodarki przestrzennej, który w miejscowym planie zagospodarowania wprowadza zmianę przeznaczenia gruntu na cele nierolnicze. Ostateczną zgodę na takie przekształcenie wydaje lokalne starostwo, a sam proces może być w wielu przypadkach stosunkowo długotrwały.

Zabudowa siedliskowa

Wyjściem z takiej sytuacji może być też skorzystanie z zabudowy siedliskowej. W tym przypadku konieczne jest jednak uzyskanie statusu rolnika. Zabudowa siedliskowa jest bowiem według prawa bezpośrednio powiązana z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Żeby zaś uzyskać status rolnika, niezbędne jest wejście w posiadanie gruntów rolnych o powierzchni nie mniejszej niż 1 hektar – w formie własności lub wieczystej dzierżawy. Konieczne jest też posiadanie odpowiednich kwalifikacji, które odnoszą się do stażu pracy czy wykształcenia o charakterze rolnym.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Czy warto stosować okładziny ścienne z sidingu?

Czy warto stosować okładziny ścienne z sidingu?
Siding to materiał, który poprzez swoje właściwościami zdecydowanie wyróżnia się na tle innych produktów do wykańczania elewacji. Wewnątrz płyty z sid...
Czytaj więcej

Siding elewacyjny – powrót w wielkim stylu

Siding elewacyjny – powrót w wielkim stylu
Siding to technika wykańczania elewacji domów, która powstała w latach 50. XX wieku w USA. W Polsce stała się bardzo popularna w latach 90. Jest to ok...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - montaż elewacji drewnianej

Instrukcja wideo - montaż elewacji drewnianej
Drewniane elewacje stanowią elegancki i nowoczesny sposób na wykończenie domu. Po zakończeniu prac ociepleniowych możemy samodzielnie zamontować jej o...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
02.08.2015
Dom na wsi to ciągła harówka. Tylko emeryci sobie mogą na to pozwolić, bo maja dużo wolnego. Jeśli pracujesz, ale nie stać Cie na ogrodnika i innych specjalistów, to sobie odpuść. W domu jest ciągle coś do zrobienia.
19.06.2015
wsi spokojna, wsi wesoła, nie zapomnijcie sprawdzić, jakich macie sąsiadów. ja nie żartuję, są ludzie, którzy za cel życia obierają sobie niszczenie życia innych :P i faktycznie, kupując działkę pod dom warto przynajmniej miejsce na 2 kolejne mieć, to może się uda odgrodzić od sąsiadów :P

Ocena i komentarz dla:

Co warto mieć na uwadze budując dom na wsi