Produkty

Co zrobić, by ułatwić sobie sprzątnie ogrodu na wiosnę?

Co zrobić, by ułatwić sobie sprzątnie ogrodu na wiosnę?

Jesień i zima to czas na przygotowanie się do kolejnego sezonu. Wiosną mamy zwykle dużo pracy począwszy od sprzątania ogrodu, po sadzenie nowych roślin, odnowienie małej architektury czy oczyszczenie oczka wodnego. Warto więc wcześniej tak przyszykować działkę, by potem mieć ułatwione zadanie przy jej odnawianiu na nowy sezon.

grabienie liściPrzygotowujemy rośliny i trawnik

Ważne, by jeszcze przed mrozami przygotować odpowiednio nasz ogród. Będziemy mieli mniej pracy wiosną, jeżeli wcześniej usuniemy liście, który spadły z drzew i zgrabimy, co to przyniósł wiatr na rabaty czy między krzewy. Warto też pozbyć się chwastów i dokładnie wszystko przepielić, także pod drzewami i większymi roślinami. Usuwamy rośliny sezonowe, przekwitnięte kwiatostany i gnijące liście, uzupełniamy brak ściółki. Będziemy przez to mieli mniej pracy w nowym sezonie, a dodatkowo zabezpieczymy ziemię przed nagrzewaniem się i nagłym traceniem temperatury, co nie sprzyja roślinom w zimowym czasie. Ściółką możemy także lekko kopczykować rośliny, by ochronić ich dolną część oraz korzenie. W przypadku wrażliwszych gatunków nie zapomnijmy o osłonie górnej ich części np. słomą czy agrowłókniną.

Jesienią ostatni raz kosimy trawnik, a także go grabimy. Najlepiej zrobić to ręcznie z pomocą grabi, kawałek po kawałku, w różnych kierunkach. To żmudna praca, lecz im więcej uda nam się zgromadzić resztek roślin, mchów i innych nieczystości, tym mniej będziemy mieli do usunięcia w przyszłym sezonie.

Inne praceagrowłóknina Castorama

Rośliny uprawiane sezonowo w donicach, które już zwiędły lub zmarzły, wyrzucamy, a pojemniki czyścimy i chowamy. Kiedy pozostawimy na zimnie donice z mało odpornych materiałów, musimy się liczyć z ich późniejszym odpryskiwaniem czy nawet pękaniem.

Pamiętajmy także o schowaniu wszelkich akcesoriów ogrodowych i mebli, zarówno tych drewnianych, jak i rattanowych czy plastikowych. Szczególnie istotne jest zabranie z dworu poduszek ogrodowych z krzeseł, ławek i huśtawek. Warto również pochować narzędzia ogrodowe, aby nie zardzewiały. Wcześniej dobrze jest je oczyścić z ziemi i umyć. Narzędzia przechowujemy w suchym pomieszczeniu.

Jeżeli posiadamy oczko wodne, oprócz schowania roślin, które nie zimują na zewnątrz, porządkujemy taflę wody, wyrzucamy liście i inne nieczystości. Wtedy też nakładamy siatkę zabezpieczającą, aby wiatr nie zabrudził wody, dzięki temu zmniejszymy sobie ilość pracy przy ponownym uruchamianiu oczka wiosną.

 

Data publikacji: 18.05.2015
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Październik w ogrodzie

Październik w ogrodzie
Krótsze dni i niższe temperatury sprawiają, że ogród zwalnia tempo i rozpoczyna zasłużony odpoczynek. Rok w ogrodowym kalendarzu powoli ...
Czytaj więcej

Najlepsze ręczne narzędzia ogrodnicze z serii Durum

Najlepsze ręczne narzędzia ogrodnicze z serii Durum
Pielęgnacja ogrodu to trudne zadanie, które przynosi olbrzymią satysfakcję. Zadbany zielony zakątek może przynieść Ci orzeźwienie po dniu pełny...
Czytaj więcej

Przegląd narzędzi trzonowanych do ogrodu

Przegląd narzędzi trzonowanych do ogrodu
Pielęgnacja ogródka, warzywnika czy rabatek wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi trzonowanych. Ich szeroki wybór pozwala nam na dob...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Co zrobić, by ułatwić sobie sprzątnie ogrodu na wiosnę?