Produkty

Coraz krótsze dni – oświetlamy mieszkanie

Coraz krótsze dni – oświetlamy mieszkanie

Zbliża się jesień, a potem zima… Natura nieubłaganie zmierza ku spoczynkowi. My jednak nie możemy ciągle spać, a mające wkrótce nadejść ciemności, potrafią nas skutecznie zniechęcić do życia. Dlatego w tym okresie tak ważne jest oświetlenie – zadbajmy o nie w mieszkaniu.

doświetlanie mieszkaniaRola oświetlenia

Sztuczne oświetlenie nie zastąpi oczywiście słońca, które poza tym, że zapewnia nam często znakomite warunki do pracy czy spędzania czasu na świeżym powietrzu, to jeszcze potrafi nastroić optymistycznie i zasilić organizm w ważną witaminę D3. Kiedy jednak świeci ono coraz krócej i częściej spoczywa za gęstymi, szarymi chmurami, nam zaczyna pogarszać się nastrój. Parę godzin naturalnego światła w ciągu dnia to zdecydowanie za mało, dlatego musimy się „doświetlać”.

Kiedy słońce gaśnie

W okresie letnim prawie nie używamy światła górnego, lamp stołowych czy kinkietów. Włączamy je na krótkie, późnowieczorne godziny – do czytania, mycia się i wykonywania ostatnich czynności w kuchni. Kiedy nadchodzi jesień, lampy w biurze coraz częściej rozświetlają się swoim blaskiem. Zaczynamy potrzebować lepszych warunków oświetleniowych i to na każdym kroku. Jednak to właśnie biura, galerie, szkoły i urzędy są w większości odpowiednio oświetlone, a my często zapominamy, aby stworzyć sobie należytą atmosferę również w domu.

Oświetlamy mieszkanie

Coraz krótsze dni powodują, że szybko zaczyna nam brakować światła naturalnego. Ważne jest, żebyśmy więc potrafili stworzyć w mieszkaniu warunki oświetleniowe podobne do tych naturalnych. Białe, neutralne światło będzie w tym wypadku najlepsze. Jak je uzyskamy? Musimy wybierać żarówki o odpowiedniej temperaturze barwowej. Światło nie powinno być ani zbyt niebieskie (zimne), ani zbyt pomarańczowe (ciepłe).

Barwa dzienna – to ta, która utrzymuje się między 5000 K a 6500 K i jest najbardziej neutralna dla oka. Tego typu oświetlenie sprawdza się wszędzie tam, gdzie chcemy być energiczni, ożywieni, wydajni. Nadaje się do pracy i doskonale zastępuje słońce, które tak często znika jesienią i zimą.

Barwa ciepło-biała – nadaje się idealnie do mieszkania – sprzyja relaksowi, ale również jest przyjemna w odbiorze. Temperatura takiego światła utrzymuje się w przedziale 3000 K i 3500 K.

taśma led CastoramaNowoczesne halogeny oferują najbardziej zbliżone światło do dziennego. Zwykła żarówka daje raczej światło ciepłe, a świetlówka zimne.

Również natężenie światła jest istotne. Oświetlenie powinno być łagodne w odbiorze. Wiele różnych źródeł światła oferuje nowoczesna technologia LED, która wykorzystuje diody. Mogą one występować we wszelkich temperaturach barwowych i cechują się tym, że emitują łagodny dla oka rodzaj światła. Co jeszcze bardziej istotne – zużywają niezwykle mało energii elektrycznej, dlatego pozwalają nam na swobodną eksploatację oświetlenia, nawet przez długi czas. A jesienią i zimą jest to niezwykle ważne.

Sposoby na oświetlenie mieszkania

Kilka źródeł światła zamiast jednego głównego gwarantuje nam lepsze warunki oświetleniowe w każdym pomieszczeniu. Warto, abyśmy w tych częściach mieszkania, gdzie spędzamy wiele czasu i wykonujemy takie czynności jak przygotowywanie i spożywanie posiłków, dokonywanie codziennych ablucji, czytanie i pisanie, posiadali wystarczające dla naszego komfortu światło. Utworzymy je za pomocą różnorakich lamp i opraw. W łazience, kuchni i jadalni, a nawet salonie dobrym sposobem jest zastosowanie oczek sufitowych w kilku różnych punktach. Lampy stojące pozwolą nam utworzyć dodatkowo przytulną atmosferę. Kilka źródeł światła nie tylko zapewni odpowiednią jasność w pomieszczeniu, ale i sprawi, że aranżacja nabierze spójności.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Ciekawe pomysły na oświetlenie loftowe

Ciekawe pomysły na oświetlenie loftowe
Możesz zadecydować o charakterze oświetlenia w pomieszczeniu. Lampy loftowe pasują wbrew pozorom do wnętrz w różnych stylach. Masz pełną kontro...
Czytaj więcej

U źródeł światła!

U źródeł światła!
Wybieranie lamp potrafi przyprawić o prawdziwy zawrót głowy, a do tego są jeszcze żarówki. Zwykle znacznie więcej uwagi przykładamy do d...
Czytaj więcej

Lampki wtykowe LED – gdzie mogą się przydać?

Lampki wtykowe LED – gdzie mogą się przydać?
Oświetlenie we wnętrzu pełni rolę funkcjonalną i dekorującą. Jeśli potrzebujemy doświetlić pomieszczenie, do wyboru oprócz tradycyjnych kinkietów, lam...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
14.12.2016
ja mam tryliard lamp w domu, a i tak nie jestem zadowolona z oświetlenia. musze pokombinować z mocą i barwami...
18.10.2016
No u nas teraz non stop jest ciemno, wypadałoby coś z tym zrobić

Ocena i komentarz dla:

Coraz krótsze dni – oświetlamy mieszkanie