Produkty

Czego unikać przy aranżacji sypialni?

Czego unikać przy aranżacji sypialni?

Chyba każdy lubi spędzać czas w łóżku, a przynajmniej powinien – jeśli ma odpowiednio dobrany materac i pościel. Ale sypialnia to nie tylko łóżko, to synonim naszej enklawy spokoju, najbardziej intymne miejsce.

telewizor w sypialniPsychologowie zalecają pozostawienie wszystkich problemów dnia codziennego na progu sypialni. Ma to nam zapewnić lepszą jakość snu i bardziej pozytywny humor dnia następnego. Kluczem do osiągnięcia takiego stanu rzeczy jest podział na sferę pracy i sferę wypoczynku. Błędem jest wstawianie do sypialni biurka. Łóżko będzie się wtedy kojarzyło z pracą nad projektami i samo to sprawi, że będziemy potrzebować więcej czasu do zaśnięcia, a ponadto pomieszczenie nie będzie odpowiednio wywietrzone.

Wiele osób lubi dla relaksu przed zaśnięciem oglądać telewizję. Czasem na ścianie przeciwległej do łóżka jest przymocowany wielki ekran plazmowy. Różne są teorie na ten temat. Z jednej strony obejrzenie interesującego nas programu pomaga nam się zrelaksować, ale z drugiej horror czy nawet poruszający film dokumentalny mogą z łatwością zagościć w naszych snach. Wydaje się, że w tej kwestii należy zachować zdrowy rozsądek. Telewizor może się znaleźć w sypialni, ale nie powinien być tam używany zbyt często. Lepiej poczytać książkę.

Zestawienia kolorystyczne

Sypialnia nie powinna odbiegać stylistycznie od reszty mieszkania, ale może odbiegać kolorystycznie. Jeśli nasze ściany w kuchni są czerwone, a w salonie żółte, zdecydowanie nie powinniśmy iść w te ślady w sypialni. Możemy się zdecydować na kolor brązowy – z jednej strony utrzymany w podobnej tonacji, a z drugiej – relaksujący. Do sypialni pasują brązy, beże, fiolety, różne odcienie niebieskiego, kolory kremowy i ecru.

Sypialnia dla alergika

Jeśli cierpimy na alergię, właściwa jakość snu jest trudna do osiągnięcia, ale musimy o nią powalczyć. Pierwszym krokiem jest odpowiedni dywan. Musi się nadawać do czyszczenia na mokro – być wykładziną lub mieć krótki włos. Zasłony również muszą być wykonane z łatwo piorących się materiałów, nie mogą być za ciężkie, bo wtedy stają się oazą kurzu. Łóżko nie powinno być wykonane z tapicerowanego materiału. Pamiętajmy o regularnym sprzątaniu oraz wietrzeniu pomieszczenia.

W zgodzie z feng shui

Starożytna filozofia feng shui podpowiada kilka sztuczek, które mogą być pomocne. Celem feng shui jest zachowanie harmonii, zatem wszystkie nasze urządzenia z toaletki, zwłaszcza szczotki, powinny być pochowane w szufladach, a co najmniej równo ułożone. Lustro nie może znajdować się naprzeciwko łóżka. Nie powinno też stać naprzeciwko drzwi, bo z pomieszczenia ucieknie energia. Specjaliści od feng shui radzą zasłaniać lustro na noc. Wolno nam za to trzymać w sypialni żywe kwiaty i o nie stale dbać. Usuwamy kwiaty zeschnięte, bo one oznaczają, że coś ważnego dla nas, np. miłość, może się skończyć.lampa podłogowa w sypialni

Oświetlenie w sypialni

Ponieważ w sypialni wypoczywamy, powinniśmy się zdecydować na żarówki o mniejszej mocy i cieplejszej barwie. Potrzebujemy jednego punktu świetlnego ogólnego – zamontowanego na suficie lub na ścianie, oraz lampek punktowych, które wytwarzają atmosferę spokoju i przy których miło czyta się książkę. Pamiętajmy o możliwości zaciemnienia okien. Do tego celu możemy wykorzystać rolety albo zasłony. Czasem ten element jest pomijany – w oknach są jedynie firanki, a krótkie zasłonki pełnią tylko formę dekoracji. Tymczasem, by dobrze się w nocy zrelaksować, musimy mieć minimum bodźców z zewnątrz, a takimi niewątpliwie są światła latarni czy przejeżdżających samochodów.

Przy aranżacji sypialni należy wystrzegać się niepotrzebnej ilości bibelotów. W miejscu, gdzie mamy się wyciszyć, zbyt duża ilość drobiazgów rozprasza naszą uwagę, a poza tym sprzyja osadzaniu się kurzu.

Sypialnia oddaje naszą osobowość, więc możemy ją urządzić na nasze podobieństwo, ale w trosce o sen zadbajmy, żeby odpowiadała ona spokojniejszej części naszej natury. Barwy na ścianach niech będą stonowane, a miejsce do pracy – o ile naprawdę musimy je tam zainstalować, niech będzie wyraźnie wydzielone od części, w której znajduje się łóżko.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jakie rolety do salonu wybrać? Podpowiadamy!

Jakie rolety do salonu wybrać? Podpowiadamy!
Rolety to praktyczny element wystroju wnętrza, który pomoże Ci ochronić się przed dużym natężeniem słońca oraz niepożądanym wzrokiem oczu z zew...
Czytaj więcej

Rolety DIY

Rolety DIY
Samodzielne wykonywanie przedmiotów domowego użytku staje się coraz popularniejsze. Cenimy rzemieślniczą pracę, a stworzenie rozmaitych dekorac...
Czytaj więcej

Ochrona przed słońcem w domu i ogrodzie – jakie produkty mamy do wyboru?

Ochrona przed słońcem w domu i ogrodzie – jakie produkty mamy do wyboru?
Silne promienie słońca zaczynają dokuczać już w ciepłe wiosenne dni. Wtedy też utrudniają odpoczynek lub pracę w domu, a także coraz mocniej dają ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Czego unikać przy aranżacji sypialni?