Produkty

Czy decydować się na kuchnię otwartą?

Czy decydować się na kuchnię otwartą?

Kuchnia otwarta to rozwiązanie cieszące się coraz większą popularnością. Jest wybierane nie tylko w mniejszych, ale także w większych mieszkaniach. Czy warto się na nie decydować

kuchnia otwarta blatZalety kuchni otwartej

Pozytywną stroną w przypadku kuchni otwartej jest pozyskanie jednego przestronnego wnętrza, które będzie się wspaniale prezentować jako pomieszczenie główne. Większy pokój dzienny pozwoli m.in. na wstawienie pokaźnego stołu, który posłuży nie tylko przy posiłkach, ale także przy spotkaniach towarzyskich. Umożliwi również dzieciom odrabiane lekcji pod naszym nadzorem. Warto zauważyć, że z racji dodatkowych okien, będzie dobrze oświetlony.

Taki wybór pozwala także na aranżację wnętrza z wyspą lub półwyspem. Zauważmy, że jest to rozwiązanie wciąż odbierane jako nowoczesne i luksusowe.

Kolejną zaletą kuchni otwartej jest połączenie aspektu praktycznego i rozrywkowego. Przykładowo, przygotowując obiad, możemy oglądać w telewizji film. Co więcej, tak urządzone wnętrze nie pozwoli nam na zapomnienie o gotującej się wodzie czy smażonym mięsie. Wszystko to przekłada się na znaczną oszczędność czasu, który możemy wykorzystać w dowolny sposób.

Wybór kuchni otwartej to także doskonały sposób, by mieć ciągły kontakt z  resztą domowników oraz ze znajomymi, którzy przyszli w odwiedziny. Warto tu również zauważyć, że taka aranżacja kuchni sprzyja rodzinnemu gotowaniu, co tylko zbliży do siebie członków rodziny. Co więcej, gotując potrawy, będziemy mieli na oku bawiące się pociechy. Zwiększymy tym samym ich bezpieczeństwo w domu.

Wady kuchni otwartej

Wśród minusów kuchni otwartej wyróżnia się przede wszystkim konieczność zwrócenia większej uwagi na utrzymywanie porządku. Wszystkie garnki i brudne talerze będą widoczne z każdego zakątka salonu, co niestety obniża estetykę całego pomieszczenia.

Drugą istotną wadą jest przenikanie zapachów do pozostałych pokojów. Warto zatem pomyśleć, czy wśród naszych ulubionych potraw nie ma tych o ostrej i intensywnej woni.kuchnia otwarta

Kuchnia otwarta to także znaczne zwiększenie uwagi, jeśli chodzi o bezpieczeństwo dziecka w kuchni. Zauważmy, że nie wstawimy do niej bramki, która zapobiegnie wejściu malucha do pomieszczenia. Tym samym, trzeba być bardzo ostrożnym przy codziennym gotowaniu i odkładaniu we właściwe miejsca gorących garnków.

Mając kuchnię otwartą, tracimy także jedną ścianę, a tym samym miejsce na dodatkowe szafki i blaty. Ogranicza to swobodę w urządzaniu tego zakątka i utrudnia przechowywanie większych sprzętów AGD. Dodatkowo, aranżacja pomieszczenia powinna tworzyć jedną całość z resztą salonu.

Ostatnią wadą kuchni otwartej jest przenikanie się odgłosów gotowania (np. miksowania) z odgłosami dochodzącymi z salonu (np. włączonego telewizora). Jeśli gotowanie nas odpręża, a np. pozostali domownicy lubią w spokoju obejrzeć ulubiony serial, to takie rozwiązanie nie będzie korzystne dla żadnej ze stron.

Podjęcie decyzji o kuchni otwartej powinno być naszym indywidualnym wyborem. W zależności od naszych potrzeb i prowadzenia określonego stylu życia, może być to zarówno dobre, jak i złe rozwiązanie. Nie mniej jednak warto pomyśleć o nim, zanim od razu zdecydujemy się na standardową kuchnię zamkniętą.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jaki blat do kuchni wybrać? Podpowiadamy!

Jaki blat do kuchni wybrać? Podpowiadamy!
Wybór blatu kuchennego powinien opierać się na ocenie oczekiwań dotyczących jego funkcjonalności, wyglądu czy konserwacji. Dobry blat jest trwa...
Czytaj więcej

Jak dobrać blat do mebli kuchennych?

Jak dobrać blat do mebli kuchennych?
We współczesnej kuchni jej funkcjonalność powinna stać na równi z atrakcyjnym wystrojem. W związku z tym, w czasie jej wykańczania, nale...
Czytaj więcej

Kuchnia ze stołem – jak zaaranżować w niej oryginalny kącik jadalniany?

Kuchnia ze stołem – jak zaaranżować w niej oryginalny kącik jadalniany?
Jeśli nie dysponujemy osobnym pomieszczeniem na jadalnię, pozostaje nam tylko jedno – wprowadzić stół do aranżacji kuchni. Jak to zrobić,...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
25.05.2016
No kurczę! Ja jakbym tylko miała warunki to miałabym chociaż dużą kuchnię z wyspą otwartą na jadalnię. Dobrze jest mieć takie duże przestrzenie i kontakt z gośćmi czy rodziną podczas gotowania.
03.05.2016
Najlepsze są kuchnie otwarte wg mnie - ja lubię mieć widok na dom, kontakt z rodziną i to daje mi możliwość swobodnego poruszania się i odrywania od gotowania

Ocena i komentarz dla:

Czy decydować się na kuchnię otwartą?