Moda na wnętrze urządzone oszczędnie, minimalistycznie, z zachowaniem nowoczesnych zasad industrialnego ładu oraz klasycznej harmonii, zagościła w domowych wnętrzach od niedawna. Jej nieocenioną rolę w dekoracji oraz tworzeniu zmysłowych, nieco artystycznych wnętrz podchwycili nie tylko właściciele przestronnych mieszkań, ale przede wszystkich loftów, a także okazałych kamienic.
W minimalizmie ukryta jest pewnego rodzaju magia. Przedmioty o zgrabnej linii, wyrazistym wykończeniu oraz charakterystycznej kolorystyce, odzwierciedlają piękno, jakie może tkwić w przedmiotach unikalnych, odnalezionych w nietypowych miejscach lub nadszarpniętych zębem czasu. Minimalizm choć osadzony w kolorach beżu, brązach czy też bieli, tworzy piękne korelacje również z miedzią, złotem lub innym dominującym kolorem. Warunkiem udanej aranżacji jest jedynie konsekwencja we wprowadzaniu poszczególnych elementów aranżacji.
Przytulny minimalizm jest ukryty w tkaninach
Mamy tu na myśli nie tylko długowłose dywany, rozłożone na całej szerokości podłogi w miejscu wypoczynkowym, ale również zasłony, które lekko powiewają w oknach. Sposobem na dopasowanie materiału do minimalistycznej aranżacji jest prawidłowy dobór kolorystyczny poszczególnych elementów.
Jeśli w naszym wnętrzu dominują szare tony, w oknach zawieśmy zasłony tego samego koloru, ale z połyskującą nitką złota lub czekolady. Minimalizm nie zostanie w ten sposób zdominowany formą materiału, ale podkreślony zostanie naturalny urok zasłon.
Dodatki wykonane z tkaniny, które nie stoją na przeszkodzie do stworzenia idealnego, pięknie urządzonego wnętrza to również poduszki, koc czy też bieżniki na stołach. Co ciekawe, nawet po zastosowaniu mocnych, etnicznych lub geometrycznych form dekoracyjnych, na jednokolorowym tle, nie zaburzy to nowoczesnego połączenia minimalizmu z nutą awangardy.
Wnętrze minimalne może być kolorowe
Nie od dziś wiadomo, że chcąc wprowadzić do wnętrza nieco życia, stosujemy w pomieszczeniach kolory. Kompozycja minimalistyczna ogranicza możliwości wykorzystania zbyt rozsianej palety barw, ale nie mówi nic o zastosowaniu 1 dominującego koloru, na tle standardowych szarości, bieli czy beżu.
Wyobraźmy sobie wnętrze, w którym główne elementy wyposażenia oraz wykończenia mają ścisłe nawiązanie do koloru szarego. Co gdyby do takiego pomieszczenia dobrać dodatki w czerwieni? Prawda, że całość komponuje się ciepło, rodzinnie i przytulnie?
Minimalizm, oprócz tego, że jest modny, jest przede wszystkim również bardzo wyrazisty oraz wdzięczny w stylizacji. Nie bójmy się eksperymentować z tym niezwykłym stylem aranżacyjnym. Bo jest on naprawdę bardzo wszechstronny w zakresie urządzania domu.