Trudność utrzymania stałej temperatury powietrza, odpowiednio wysokiej lub niskiej, zwykle zauważana jest w obiektach użyteczności publicznej. Samozamykacze drzwiowe pomagają rozwiązać problem często otwieranych skrzydeł drzwiowych. Latem, zimne powietrze z klimatyzacji pozostaje w pomieszczeniu, a zimą chłodne powietrze z zewnątrz nie obniża temperatury otrzymanej w wyniku ogrzewania obiektu.
Dlaczego warto zamontować w drzwiach samozamykacze?
Drzwi z zainstalowanym systemem automatycznego zamykania dają gwarancję tego, że zawsze pozostaną zamknięte. Otwierane za pomocą klucza lub innego panelu sterującego podnoszą zatem bezpieczeństwo osób znajdujących się w danym obiekcie, nie pozwalając na wejście do niego osób nieupoważnionych. To dlatego często stosuje się je w obiektach użyteczności publicznej oraz na osiedlach strzeżonych.
Jak wspomniano już powyżej: samozamykacze pomagają również utrzymać stałą temperaturę powietrza wewnątrz pomieszczenia.
Rodzaje samozamykaczy
1. Drzwiowe – zamontowane na skrzydle drzwi powodują powrót otwieranych drzwi i ponowne zamknięcie.
2. Nawierzchniowe – zamknięte w puszce, wykorzystujące mechanizm działania wałka zębatego.
Samozamykacze możemy dopasować do charakteru wnętrza, dzięki czemu mogą stanowić stylowy akcent odpowiadający jednocześnie jego wymogom architektonicznym. Współczesne samozamykacze wykonuje się z żeliwa lub aluminium, ale mogą być również osłonięte puszką wykonaną z tworzywa sztucznego. Mogą mieć ponadto dowolny kolor, z powłoką matową lub połyskującą.
Ogromną zaletą zamykaczy jest możliwość ich dopasowania do różnej stolarki drzwiowej, np. skrzydeł stalowych oraz szklanych. Ogromnym uznaniem cieszą się ostatnio niewidoczne samozamykacze wpuszczane w skrzydło. Są trudniejsze w montażu, ale zapewniają ciekawy efekt estetyczny.
Zanim wybierzemy odpowiedni samozamykacz, upewnijmy się, jakie natężenie ruchu występuje w danym miejscu. Do obiektów użytkowanych bardzo często powinniśmy dobrać zamykacze ekstremalne, znacznie mocniejsze, wyposażone w tzw. funkcję antywiatrową, która zabezpiecza skrzydło przed uderzeniem o fasadę w przypadku silnego pchnięcia, np. przez podmuch wiatru.
Samozamykacze warto montować właściwie w każdego rodzaju drzwiach zewnętrznych. Koszt ich montażu jest niewielki, a działanie pozwala wyeliminować niebezpieczeństwo związane z wpływem czynników atmosferycznych lub ingerencją osób trzecich.