Produkty

Czy warto stosować samozamykacze drzwiowe?

Czy warto stosować samozamykacze drzwiowe?

Do czego służą zamykacze drzwiowe? Przede wszystkim zapewniają szybkie oraz pewne zamknięcie drzwi, tuż za osobą, która wchodzi do danego pomieszczenia. Tym samym jesteśmy w stanie kontrolować warunki termiczne w pomieszczeniach, które wymagają ochrony przed nadmiernym wychłodzeniem – ciepłe powietrze nie ucieka z pomieszczenia znajdującego się wewnątrz budynku. Mamy także znacznie wyższy komfort użytkowania obiektu – zamykacze zabezpieczają go przed dostaniem się do niego osób nieupoważnionych.

drzwi same się zamykająTrudność utrzymania stałej temperatury powietrza, odpowiednio wysokiej lub niskiej, zwykle zauważana jest w obiektach użyteczności publicznej. Samozamykacze drzwiowe pomagają rozwiązać problem często otwieranych skrzydeł drzwiowych. Latem, zimne powietrze z klimatyzacji pozostaje w pomieszczeniu, a zimą chłodne powietrze z zewnątrz nie obniża temperatury otrzymanej w wyniku ogrzewania obiektu.

Dlaczego warto zamontować w drzwiach samozamykacze?

Drzwi z zainstalowanym systemem automatycznego zamykania dają gwarancję tego, że zawsze pozostaną zamknięte. Otwierane za pomocą klucza lub innego panelu sterującego podnoszą zatem bezpieczeństwo osób znajdujących się w danym obiekcie, nie pozwalając na wejście do niego osób nieupoważnionych. To dlatego często stosuje się je w obiektach użyteczności publicznej oraz na osiedlach strzeżonych.

Jak wspomniano już powyżej: samozamykacze pomagają również utrzymać stałą temperaturę powietrza wewnątrz pomieszczenia.

Rodzaje samozamykaczy

1. Drzwiowe – zamontowane na skrzydle drzwi powodują powrót otwieranych drzwi i ponowne zamknięcie.

2. Nawierzchniowe – zamknięte w puszce, wykorzystujące mechanizm działania wałka zębatego.

Samozamykacze możemy dopasować do charakteru wnętrza, dzięki czemu mogą stanowić stylowy akcent odpowiadający jednocześnie jego wymogom architektonicznym. Współczesne samozamykacze wykonuje się z żeliwa lub aluminium, ale mogą być również osłonięte puszką wykonaną z tworzywa sztucznego. Mogą mieć ponadto dowolny kolor, z powłoką matową lub połyskującą.

Ogromną zaletą zamykaczy jest możliwość ich dopasowania do różnej stolarki drzwiowej, np. skrzydeł stalowych oraz szklanych. Ogromnym uznaniem cieszą się samozamykaczostatnio niewidoczne samozamykacze wpuszczane w skrzydło. Są trudniejsze w montażu, ale zapewniają ciekawy efekt estetyczny.

Zanim wybierzemy odpowiedni samozamykacz, upewnijmy się, jakie natężenie ruchu występuje w danym miejscu. Do obiektów użytkowanych bardzo często powinniśmy dobrać zamykacze ekstremalne, znacznie mocniejsze, wyposażone w tzw. funkcję antywiatrową, która zabezpiecza skrzydło przed uderzeniem o fasadę w przypadku silnego pchnięcia, np. przez podmuch wiatru.

Samozamykacze warto montować właściwie w każdego rodzaju drzwiach zewnętrznych. Koszt ich montażu jest niewielki, a działanie pozwala wyeliminować niebezpieczeństwo związane z wpływem czynników atmosferycznych lub ingerencją osób trzecich.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Czym się kierować przy wybieraniu samozamykacza do drzwi?

Czym się kierować przy wybieraniu samozamykacza do drzwi?
Samozamykacz może sprawić, że użytkowanie drzwi stanie się bardziej komfortowe. Sprawdzi się on przede wszystkim w miejscach o dużym natężeniu ruchu, ...
Czytaj więcej

Montaż i regulacja samozamykacza drzwiowego

Montaż i regulacja samozamykacza drzwiowego
Samozamykacz to urządzenie, dzięki któremu korzystanie z drzwi staje się zdecydowanie łatwiejsze. Po jego zainstalowaniu – jak sama jego nazwa wskazuj...
Czytaj więcej

Samozamykacze - czym są i do czego służą

Samozamykacze - czym są i do czego służą
Kiedy spieszymy się do pracy, przychodzą nam z pomocą. Nie musimy tracić cennych sekund przy furtce na zamykanie kluczem. Samozamykacz, jak sama nazwa...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
04.12.2015
Pytanie retoryczne! Zamocowaliśmy w naszych drzwiach wejściowych i w końcu nie krzyczę na wszystkich za trzaskanie albo nie domykanie drzwi. Nie mówiąc już o tym, że to jest tez zabezpieczenie przed zatrzaskiwaniem paluchów... Także same plusy, ja polecam właśnie też do domów prywatnych.

Ocena i komentarz dla:

Czy warto stosować samozamykacze drzwiowe?