Produkty

Styl etno we wnętrzach − jak wprowadzić go do swojego mieszkania?

Styl etno we wnętrzach − jak wprowadzić go do swojego mieszkania?

Styl etno inspiracje czerpie z dorobku kultur całego świata. W mieszkaniu urządzonym w takim właśnie stylu odnajdą się osoby, które tęsknią za dalekimi podróżami i wyprawami w nieznane. Styl etniczny w aranżacji wnętrz tworzy klimat afrykańskiej sawanny, meksykańskiej hacjendy czy indiańskiego wigwamu. Motywy ze świata przyrody w stylu etno uspokajają i wprawiają w przyjemny nastrój. Zobacz, jak odwzorować styl etno w mieszkaniu.

Przejdź do następnych akapitów:

Styl etno odpowiadał będzie nie tylko osobom, które mają sentyment do kultury afrykańskiej. Tak naprawdę skrót „etno” nawiązuje do słowa „etnografia”. Odnosi się on do czerpania wzorców z folkloru wielu kultur, m.in. afrykańskiej, indiańskiej, aborygeńskiej czy meksykańskiej. Dlatego to doskonały sposób aranżacji domowych wnętrz dla tych, którzy tęsknią za dalekimi wyprawami oraz miłośników roślinności i barwnych dodatków. Pomieszczenia urządzone w taki sposób nabierają niepowtarzalnego charakteru i klimatu. Aby osiągnąć zamierzony efekt, należy jednak dążyć do spójnej idei i zachować umiar, bowiem nawet w przypadku stylu etno możemy przesadzić z dodatkami i otrzeć się o kiczowatość. Zobacz, czym są prawdziwe motywy plemienne w architekturze wnętrz i jak stworzyć etnograficzny klimat we własnych czterech kątach.

Styl etno − czyli jaki? Cechy charakterystyczne

Jak najprościej zdefiniować etno design we wnętrzarstwie? Wyobraź sobie wnętrze mieszkania Indiany Jones, który ze swoich dalekich wypraw zawsze przywoził do domu unikatowe pamiątki, plemienne rzeźby, ręcznie tkane kapy i narzuty z wzorami charakterystycznymi dla danych społeczności czy wazy lub misy wypalane przez rzemieślników. Etnograficzne wnętrza często określane są jako „dom podróżnika”, w którym konglomerat kultur tworzy oryginalny i unikatowy obraz.

Samo słowo „ethnos”, z języka greckiego, ma wspaniałą historię i dogłębnie pomaga zrozumieć, czym dziś jest, czy powinien być, styl etniczny. W starożytnej Grecji „ethnos” stawiano w kontrze do „polis”. Kultury, które wyrastały poza państwami-miastami (czyli polis właśnie), określane były jako „ethnos” czy też „ethnikos”, rozumiane jako pogańskie czy barbarzyńskie. Można więc powiedzieć, że styl etno to nic innego, jak pierwotna kultura, którą dziś nazwalibyśmy wiejską. I dlatego właśnie wnętrza w stylu etno zawierają tak wiele elementów „plemiennych”, pochodzących z tradycji niezaburzonej globalizacją, plastikiem czy klątwą nowoczesności.

Co charakteryzuje styl etno? Wnętrza zaprojektowane w oparciu o tę ideę będą przepełnione drewnem, bambusem, wikliną, a także naturalnymi tkaninami, jak len, niebarwione płótno czy sznurek. Kolorami cechującymi etno styl są tzw. kolory ziemi, a więc odcienie beży, piasku, gliny, ochry, oliwkowej zieleni czy węglowej czerni.

Styl etno kojarzy się przede wszystkim z wielością barw i różnorodnością. Często może przenikać się z elementami folklorystycznymi, które szczególnie upodobała sobie kultura hipisowska w latach 60. i 70. oraz nurtem kolonialnym, który jest zaszczepieniem brytyjskich, wiktoriańskich elementów wystroju w kulturę indyjską czy afrykańską. Te trzy motywy są bardzo ze sobą powiązane. Najczęściej jednak styl etno kojarzony jest z kulturą afrykańską.

Styl etno we wnętrzach − jak stworzyć wnętrza w tym stylu?

Etno design to przede wszystkim kolory ziemi. Zbytnie natężenie kolorów może rozpraszać i zepsuć efekt. Dlatego najlepiej pamiętać o zachowaniu umiaru. Dobierając kolory, warto zestawiać takie barwy, które pasują do koncepcji wnętrza i do siebie nawzajem.

Jednym z elementów, który dominuje w mieszkaniu urządzanym w stylu etno, jest jasna, „oddychająca” podłoga. Proste deski stanowią doskonałe tło dla tego stylu – najlepiej, gdyby były wykonane z drewna egzotycznego, z wyrazistymi sękami. Drewno może być naturalnie jasne, bielone, malowane na kolor lub bejcowane. Na takiej podłodze dobrze prezentują się ciemne, rattanowe meble, ale nie tylko. Na tle jasnej powierzchni każdy element o intensywnej kolorystyce będzie prezentował się wyraziście.

Jeżeli chcesz urządzić mieszkanie w stylu etno, to warto postawić przede wszystkim na materiały naturalne. Nie tylko drewniane i rattanowe meble, ale również wycinanki, wyroby z wikliny czy dziergane dzianiny, mogą odmienić wygląd wnętrza. Stawiając na etno wystrój pomyśl o drewnianych karniszach i zawieś na nich firanki wykonane z lekkich, gładkich materiałów. Światło słoneczne pięknie przebijać będzie przez jasne, lniane lub bawełniane zasłony. Etno tkanina powinna być naturalna, szorstka, jakby ręcznie tkana. Najczęściej występuje w odcieniach, które można uzyskać za pomocą naturalnych barwników, takich jak ochra. W oknach zainstalować możesz także ponadczasowe drewniane żaluzje.

Ciekawym pomysłem jest także wkomponowanie w aranżację fototapety z wyrazistym motywem ze świata przyrody. Dżungla na ścianie nada pomieszczeniu głębi i może je znacząco powiększyć. Pamiętaj, że kolor zielony uspokaja − Twoje wnętrze etno może stać się oazą spokoju i relaksu.

Jakie dodatki wybrać do etno wnętrza?

Dekoracyjne elementy etnicznego pomieszczenia to gliniane naczynia, tace, wazy, drewniane rzeźby, np. z hebanu czy mahoniu. Co ważne, kiedy projektujesz pokój etno, zminimalizuj elementy plastiku czy metalu (a jeżeli już musisz umieścić w pomieszczeniu elementy metalowe, wybierz chromowaną czerń czy patynowane złoto lub miedź).

Do wnętrza etno warto wprowadzić dużo naturalnej zieleni, a więc zielonych roślin, które stworzą Twoją domową dżunglę. Wybierz rozłożyste palmy, monstery, draceny czy liście bananowca. Umieść je w doniczkach wykonanych z wikliny, trawy morskiej lub gliny. Innymi elementami dekoracyjnymi w pokoju w stylu etno mogą być kosze, wykonane ze wspomnianej trawy morskiej czy wikliny.

Na drewnianej podłodze położyć możesz imitację skóry zwierzęcej lub dywan we wzory etno. A czym właściwie są etno wzory? Kultury plemienne najczęściej posługiwały się z zdobieniami w formie prostych, geometrycznych wzorów. Etniczne wzory pojawić się mogą także na poduszkach czy kocach. Na kuchennym stole lub stoliku kawowym, zamiast tradycyjnego obrusu czy bieżnika połóż plecioną matę w neutralnym kolorze. Zwróć także uwagę na oświetlenie − wybierz plenione klosze i abażury, które dadzą efekt ciepłego, słonecznego światła − to także bardzo charakterystyczna cecha wnętrza etno.

Ciekawymi ozdobami na ścianach takiego wnętrza będą np. masywne lustro w postarzanej, drewnianej ramie (szczególnie dobrze wyglądać będzie przy niewielkich pomieszczeniach − lustra stwarzają złudzenie optyczne, jakoby pokój był 2-krotnie większy) oraz obrazy z motywami roślinnymi czy afrykańskimi.

Spójna idea i spójne kolory

Mieszkanie urządzane w takim stylu często jest odzwierciedleniem Twoich pasji i marzeń. Idealne wnętrze osiągniesz jednak dopiero wtedy, gdy wszystkie elementy będą ze sobą współgrać. Dopełnieniem aranżacji w każdym stylu są dodatki. Nie może ich także zabraknąć w stylu etno. Mile widziane są elementy w kolorach ziemi, beżach, brązach i zieleniach. Miejsca nie powinno zabraknąć także dla roślinności, zarówno też żywej, jak i obrazów, grafik i rysunków. Pustą przestrzeń wypełnią gliniane wazony (zwłaszcza te duże, które możemy postawić na ziemi), drewniane figurki i imitacje zwierzęcych skór. Całość aranżacji powinno dopełniać nastrojowe oświetlenie.

Data publikacji: 11.12.2014
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Podłoga w jodełkę – układanie parkietu krok po kroku

Podłoga w jodełkę – układanie parkietu krok po kroku
Podłoga w jodełkę to jeden z najpopularniejszych wzorów układania desek drewnianych w mieszkaniach i pomieszczeniach użytkowych. Ten ciekawy i ...
Czytaj więcej

Renowacja drewnianej podłogi – jak odnowić podłogę z litego drewna?

Renowacja drewnianej podłogi – jak odnowić podłogę z litego drewna?
Użytkowanie każdego rodzaju podłogi wiąże się z jej niszczeniem i ścieraniem wierzchniej warstwy. Nawet najbardziej zaawansowane sposoby konserwacji n...
Czytaj więcej

3 sposoby na szybki remont podłogi

3 sposoby na szybki remont podłogi
Podłoga to jedna z najbardziej eksploatowanych powierzchni w domu. Codziennie robisz po niej setki kroków, kursując pomiędzy pomieszczeniami. W...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Styl etno we wnętrzach − jak wprowadzić go do swojego mieszkania?