Styl aztecki to nawiązanie do tradycji i obyczajów dawnej kultury, pochodzącej z dzisiejszego Meksyku. Dominują tu skontrastowane barwy, geometryczne i zwierzęce wzory. Panuje tu przepych i intensywność kolorów, dlatego dobierając dodatki do wnętrza, pamiętajmy o umiarze. Ozdoby łączymy rozsądnie – ze stonowanymi, jednobarwnymi ścianami lub drewnianymi meblami, na tle których dekoracje będą się pięknie prezentowały. Zastosowanie wielu wzorów w jednym wnętrzu niesie ryzyko chaosu, a co za tym idzie – wnętrze może wydać się przytłoczone i tandetne.
Powitaj kolor!
Wyznacznikiem stylu azteckiego jest kolor. Dominują ciepłe, wyraziste barwy, które są dodatkowo skontrastowane. Znajdziemy więc ceglastą czerwień, słoneczny oranż czy przybrudzony odcień musztardy, które na pewno ocieplą wnętrze, a w przestrzennych pomieszczeniach wprowadzą przytulny klimat. Aby wzmocnić efekt wizualny, połączmy barwy z seledynem lub kobaltowym błękitem, stworzymy tym samym wrażenie spójnej całości.
Motyw słońca
Naród wybrany – jak o sobie mówili – szczególnie umiłował słońce, które stało się głównym symbolem ich kultury. To właśnie jemu Aztekowie składali krwawe ofiary z ludzi, by wędrowało po niebie. Stąd też słońce jest częstym motywem, który pojawia się na ceramicznych, glinianych naczyniach, jak i na tekstyliach.
Wzorzyste tkaniny
Choć mogą się kojarzyć z makatkami lub dywanami z czasów PRL-u, niewiele mają z nimi wspólnego. Wzorzyste, pasiaste dywany to podstawowy element dekoracyjny w stylu azteckim. Rozłóżmy je na podłodze lub powieśmy na ścianie. Aby atrakcyjnie się prezentowały, umieśćmy je w centrum pomieszczenia. Będą świetnie się komponowały z kominkiem, ciemnymi meblami lub uzupełnią zestaw wypoczynkowy. Choć wzorów jest wiele, to wszystkie są połączeniem wielobarwnych pasów, które układają się w geometryczne kształty. Tekstylia to także różnoraka faktura – dominuje wełna lub sizal.
Zwierzęca symbolika
Dodatki w stylu azteckim zachwycają nie tylko barwą, ale także formą. Na barwnych mozaikach, rzeźbach lub ceramicznych naczyniach pojawiają się – niczym w dawnych świątyniach – kolorowe wizerunki zgeometryzowanych zwierząt. Najczęściej widzimy aligatory, węże lub drapieżne ptaki.