Produkty

DIY – do czego przydadzą nam się kółka meblowe?

DIY – do czego przydadzą nam się kółka meblowe?

Kółka meblowe to praktyczne akcesoria, które – jak sama nazwa wskazuje – mocujemy najczęściej do mebli. Szafki, stoliki, regały czy fotele stają się dzięki nim bardziej funkcjonalne i mogą być przez nas łatwo przesuwane. Jak się okazuje, kółka meblowe znajdą również zastosowanie w wielu projektach DIY.

jak wybrać kółko do meblaKółka do mebli – jakie wybrać?

Kółka meblowe dostępne są w sklepach w wielu różnych formach i rozmiarach. Do wyboru mamy modele stałe oraz obrotowe – te ostatnie czynią przestawianie wyposażonych w nie elementów jeszcze wygodniejszym. Producenci oferują nam najczęściej zestawy złożone z samego kółka i elementu umożliwiającego jego montażu. Większość kółek mocuje się na specjalne płytki, ale możemy zaopatrzyć się również w kółka montowane na śruby.

Tym co odróżnia kółka meblowe są także ich bieżniki, które powstają przeważnie z polipropylenu, kauczuku lub gumy i różnią się od siebie szerokością. Odmienna może być również średnica kółek, a także ich maksymalne obciążenie.

Porada eksperta

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kółek meblowych? Przede wszystkim na ich maksymalne obciążenie, które może być różne dla różnych modeli. Im cięższy przedmiot chcemy wyposażyć w kółka, tym większa powinna być ich nośność. Pamiętajmy także, że maksymalne obciążenie kółek jest zazwyczaj większe dla urządzeń statycznych – dla sprzętów w ruchu zmniejsza się ono ok. dwukrotnie.

Kółka meblowe i meble DIYstolik z palet

Kółka meblowe z powodzeniem sprawdzą się nie tylko w gotowych meblach, ale i w konstrukcjach tworzonych samodzielnie od podstaw. Jeśli zajmujemy się pracami stolarskimi i tworzymy własne regały, szafki czy stoliki wybór kółek meblowych pozwoli uczynić je jeszcze bardziej funkcjonalnymi. Takie meble mogą stanąć nie tylko w naszym domu, ale i w garażu, warsztacie lub biurze.

Modne meble powstają obecnie także z palet lub europalet oraz drewnianych skrzynek. Docięta do odpowiednich rozmiarów paleta (połączona ewentualnie z innymi paletami) spełni np. rolę blatu dla stolika kawowego. A z zamocowanymi u spodu kółkami stanie się meblem w pełni mobilnym. Kółka meblowe możemy też przytwierdzić do ogrodowego krzesła lub leżaka z palet.

Również drewniane skrzynie zyskają na funkcjonalności, gdy przykręcimy do nich kółka do mebli. Taka skrzynia sprawdzi się w roli mobilnego gazetownika w salonie albo pojemnika na poduszki w sypialni. Kilka połączonych ze sobą skrzyń posłuży jako wyższy regał, który dzięki kółkom łatwo przesuniemy w czasie zmiany aranżacji wnętrza.

projekt DIYKółka do mebli możemy też przytwierdzić do grubszego plastra drewna lub niewysokiego pieńka – to kolejny sposób na stworzenie oryginalnego stolika.

Inne pomysły na kółka do mebli

Domowej roboty skrzynia wykonana np. z płyty MDF może stać się praktycznym schowkiem na zabawki. Wyposażona w wieko i kółka ułatwi dzieciom zachowanie w pokoju porządku, a także pozwoli im na samodzielne przesuwanie pojemnika tam, gdzie akurat jest potrzebny.

Miłośnicy domowej zieleni mogą zainteresować się mobilną podstawką na rośliny doniczkowe. Kółka i deska albo docięty na wymiar kawałek płyty – laminowanej lub surowej, którą samodzielnie wykończymy – to wystarczy, by przygotować łatwą w przesuwaniu i elegancką podstawkę na kilka donic.

Data publikacji: 31.08.2017
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Meble na kółkach – jakie warto wybrać?

Meble na kółkach – jakie warto wybrać?
Fotele, szafki, a nawet nowoczesne biurka – wszystkie te meble są dostępne w wersji na kółkach. Kiedy warto je wybrać i na co zwracać uwa...
Czytaj więcej

Jakie meble mogą być na kółkach?

Jakie meble mogą być na kółkach?
Pomysł montowania mebli na kółkach nie pojawił się wczoraj. Meble takie można było dostać już dobrych parę lat temu, ale właśnie teraz ta konst...
Czytaj więcej

Materiały i akcesoria do samodzielnej budowy mebli

Materiały i akcesoria do samodzielnej budowy mebli
Moda na samodzielne tworzenie oryginalnych przedmiotów nie ustaje – chętnie sięgamy po podstawowe narzędzia i różne materiały, by przygotować indywidu...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

DIY – do czego przydadzą nam się kółka meblowe?