Pierwszym etapem prac jest zaplanowanie, gdzie i jak chcemy ułożyć dekorację ścian w pasy, jakich i ile barw użyjemy. Gdy to określimy, dokonujemy dokładnych pomiarów wytypowanej powierzchni w celu rozplanowania ilości, grubości i gęstości pasów. Przygotowujemy powierzchnie ściany malując je jednolitym podkładem, po wyschnięciu nakładamy jeden z wybranych, najlepiej dominujący kolor wzoru.
Gromadzimy potrzebne akcesoria, a są to:
- farby w odpowiednich kolorach i odcieniach (zwłaszcza jeśli chcemy uzyskać pasy cieniowane),
- taśma malarska ale dość słabo przywierająca, żeby bez szkód można ją było odklejać,
- wałki lub pędzle do malowania w zależności od wielkości i grubości zaplanowanych pasów,
- poziomica, pion (sznurek z obciążeniem) zależnie od sposobu ułożenia pasów na ścianie (w pionie czy poziomie),
- linijka, ołówek lub inny sprzęt do zaznaczania na ścianie.
Odmierzamy
Stworzenie ściany w regularne, powtarzalne pasy wymaga precyzji pomiarów i dokładności wykonania. Na początku, przy pasach układanych pionowo, na poziomej linii odmierzamy szerokość pasów i zaznaczamy punkty ograniczające każdy z kolejnych pasów, używając poziomicy i ołówka. Przez zaznaczone punkty (np. ołówkiem) prowadzimy linie pionowe przy użyciu np. sznurka, poziomicy czy długiej linii – w zależności od rozmiarów powierzchni i preferencji wykonującego. Jedną z metod jest np. przytwierdzenie u góry i spuszczenie w dół pionowych sznurków, które po umocowaniu (przyklejeniu) na dole będą wyznaczały krawędzie pasów.
W przypadku pasów w poziomie postępujemy nieco odmiennie. Wyznaczamy punkty stanowiące krawędzie pasów, dokonując pomiarów i oznaczeń przy użyciu miarki ustawionej dokładnie w pionie. Potem, używając długiej linijki, wyrysowujemy granice poszczególnych poziomych pasów.
Osłaniamy i malujemy
Miejsca, które mają pozostać w kolorze, na jaki pomalowana jest ściana, precyzyjnie zaklejamy taśmą malarską o odpowiedniej (dopasowanej do wzoru) szerokości. Miejsca między taśmami malujemy farbą o odpowiednim kolorze za pomocą pędzla (przy wzorach dość wąskich) lub wałka (przy pasach szerszych). Powinniśmy zamaczać pędzel lub wałek w farbie delikatnie, żeby nie dopuścić do powstawania zacieków na ścianie.
Jeśli planujemy wykonanie pasów w kilku kolorach i o różnej szerokości, zaczynamy od pokrycia odsłoniętej powierzchni (czyli tej poza zaklejoną dominującą barwą ściany) kolorem przeznaczonym do pasów najwęższych. Gdy farba wyschnie przystępujemy do nakładania kolejnego koloru, szerszych już pasów. Proces malowania warto jest powtórzyć po kilku godzinach dla uzyskania nasyconych barw lub od razu użyć farb odpowiednio mocno kryjących.
Wykończenie
Po nałożeniu całej dekoracji ściany delikatnie usuwamy taśmę malarską. Brzegi pasów powinny być równe, ładne i regularne.
Warto wiedzieć, że:
- pasy pionowe przydają wnętrzom szyku i elegancji, nadają się do salonów, gabinetów, jadalni,
- pionowe wzory sprawdzą się szczególnie w niewysokich pomieszczeniach, które potrafią podwyższyć optycznie np. pomieszczenia na poddaszu czy w piwnicy,
- pasy poziome wizualnie poszerzają, a jednocześnie zmniejszają wysokość pomieszczeń, sprawdzą się zwłaszcza w pomieszczeniach wysokich i wąskich np. w korytarzach,
- poziome pasy zachęcają do relaksu, warto je zastosować np. w sypialniach, pokojach dziecinnych czy łazienkach,
- większe, szersze wzory pasów warto stosować w pomieszczeniach bardziej przestronnych, natomiast w małych – lepiej wyglądają drobne paski i prążki.