Producenci sprzętu technicznego znają te potrzeby, więc próbują im wyjść naprzeciw. Na rynku pojawiły się zatem różnorakie „wiertła uniwersalne”, które podobno mają sobie radzić równie dobrze z betonem, jak i drewnem. Opinie klientów są w tym wypadku jednoznaczne: takie wiertła funkcjonują dobrze, dopóki są nowe. Później działają na szkodę materiału. Człowiek rozpoczynający dopiero przygodę z samodzielnym remontowaniem łatwo może wpaść w pułapkę pozornej prostoty i oszczędności czasu, finansów oraz braku konieczności przetrząsania półek sklepowych w poszukiwaniu konkretnego do danego materiału wiertła.
Różnorodność wśród wierteł
Typ wiertła zależy od rodzaju materiału, w którym będziemy pracować. Z kolei każdy z typów dzieli się na podgrupy w zależności od bardziej szczegółowej specyfikacji.
- Wiertła do metalu – ich ostrza wykonuje się ze stali szybkotnącej (oznaczonej skrótem HSS wziętym z określenia angielskiego high-speed steel). Mogą też zawierać kobalt lub azotek tytanu. Tego rodzaju pokrycia zapewniają większą twardość i dodają właściwości samosmarujących. Jest też i minus takiego rozwiązania: przy ostrzeniu wiertła dochodzi do starcia powłoki – dlatego nie rekomenduje się ich ostrzenia. Większość wierteł do metalu posiada standardowy uchwyt walcowy, ale zdarzają się też takie z mocowaniem sześciokątnym czy ze stożkiem Morse’a.
- Wiertła do drewna – drewno jest powierzchnią miękką, możemy przy niej wykorzystać kilka rodzajów końcówek:
- wiertła kręte – do głębokich otworów; mają cylindryczny kształt, są pokryte spiralnymi rowkami,
- wiertła spiralne – z przeznaczeniem dla czystości otworu i utrzymania wiertarki w jednym punkcie; dysponują tzw. rowkiem wiórowym, w którym zbierają się wióry i z którego można je łatwo usuwać,
- wiertła „sednik” – do wiercenia otworów z idealnie płaskim dnem,
- wiertła szalunkowo-sanitarne – służą do wykańczania wnętrz, są najbardziej specjalistyczne.
- Wiertła do betonu – wykonane z węglika spiekanego (tzw. widiowe). Najlepiej używać wierteł z uchwytem udarowym. Nie wolno ich stosować do metalu czy tworzyw sztucznych. Znajdą zastosowanie przy obróbce kamienia, ale już przy glazurze lepiej odłączyć mechanizm udarowy i używać wiertła z pozytywną geometrią krawędzi tnącej (geometria ostrza oznacza jego kształt w przekroju poprzecznym).
- Wiertła do blachy – czyli wiertła stożkowe, stopniowe a także frezy – wykonane są ze stali wysokogatunkowej.
- Wiertła do szkła – najczęściej wykorzystuje się tu wiertła piórkowe, których część robocza jest spłaszczona i ma dwie proste krawędzie skrawające (można je też wykorzystywać do pracy w drewnie).
Budownictwo i przemysł mają dla wierteł tyle zastosowań, że naprawdę trudno jest wyobrazić sobie prawdziwe wiertło uniwersalne. Tak jest z każdym przedmiotem, który nadaje się „do wszystkiego”. Delikatny samochód przystosowany do jazdy w mieście nie poradzi sobie w jeździe terenowej, a z kolei dużego jeepa trudniej jest zaparkować na niewielkiej przestrzeni w centrum metropolii. W przeciwieństwie do samochodów wiertła nie są bardzo drogie, dlatego warto jest w nie zainwestować i zyskać pewność, że nasze powierzchnie do konserwacji będą zabezpieczone przed uszkodzeniem.