Białe ściany powróciły do naszych wnętrz po wielu latach, kiedy to zastępowano je pastelami czy też tapetą w różnych kolorach. Biel sprawia, że wnętrza wydają się bardziej przestronne, większe, łatwiejsze podczas wdrażania konkretnej stylizacji. Do wnętrz urządzonych w takich kolorach można dobrać różnorodne dodatki oraz wyposażenie i jednocześnie nie trzeba się obawiać o to, że kompozycja będzie jaskrawa i nieskładna.
Pomimo tylu plusów, jakie pojawiają się po zastosowaniu białego koloru, chętnie sięgamy w naszych aranżacjach również po wzory. Oryginalne formy geometryczne czy orientalne stosujemy najczęściej na jednej ze ścian wnętrza, tej najbardziej reprezentatywnej. A dlaczego?
1. Wzory nadają wnętrzu proporcji – szczególnie jeśli mamy do czynienia z pomieszczeniem zbyt długim lub zbyt niskim. Jeśli wybraną powierzchnię udekorujemy kolorowymi pasami biegnącymi wzdłuż czy wszerz ściany, w zależności od konieczności przywrócenia odpowiednich proporcji, szybko uzyskamy taki efekt, jaki finalnie zaplanowaliśmy.
2. Uwielbiamy wzory geometryczne – ponieważ bardzo dobrze odnajdują się one w kompozycjach skandynawskich czy nowoczesnych. Geometria jest tym elementem aranżacji wspomnianych wnętrz, która porządkuje przestrzeń i co ważne, także wyodrębnia jej najważniejsze części składowe. Może także stanowić ścisłe nawiązanie do niektórych elementów dekoracyjnych czy mebla. Geometria, ujęta tutaj w kształtne trójkąty, kwadraty, koła – skrzętnie przemyca do wnętrz także nutkę awangardy. Ładnie uwypukla mocne i neonowe kolory, widoczne w obiciach mebli czy też mniejszych drobiazgach. Geometria ściennych wzorów to także pewnego rodzaju iluzja wnętrzarska. Niektóre z takich kompozycji są na tyle imponujące, że trudno jest odwrócić od nich wzrok.
3. Jesteśmy ściśle związani z kolorytem lokalnym danego miejsca – i choćby dlatego, próbujemy przemycić niektóre florystyczne oraz oryginalne wzory, które do nich nawiązują także do wnętrz. Takie akcenty na ściennych powierzchniach tworzą coś w rodzaju obrazu, a także ożywiają wnętrze i umiejętnie dopasowują je do naszych preferencji.
4. Wzory ścienne są bliskie stylowi angielskiemu, marokańskiemu, orientalnemu czy też francuskiej Prowansji – każdy z tych stylów powraca do naszych domowych aranżacji, ponieważ sprawia wrażenie bardzo rodzinnego, klasycznego i sielskiego. Przy takich kompozycjach nie może w naszym domu zabraknąć na ścianach delikatnych wrzosowisk, marokańskiej mozaiki czy angielskich pasów, kraty i kwiatów.
5. To wszystko za sprawą barwnych fototapet – są one z pewnością jednym z tych elementów nowoczesnych kompozycji wnętrzarskich, które kuszą swoją formą w zakresie wykorzystania. Nowoczesne fototapety są śmiałe, nawiązują nie tylko do określonych stylów wnętrzarskich, ale także do słynnych bohaterów, miast, pozwalając bardzo mocno spersonalizować wnętrze. Fototapety wykonane z mocnych materiałów, łatwe do wyczyszczenia, przetrwają na naszej ścianie długi czas, podkreślając najważniejsze atuty kompozycji.