Imadło może nam się przydać nie tylko w profesjonalnych zakładach czy warsztatach, ale i do amatorskiego majsterkowania w garażu czy innym pomieszczeniu, które służy nam za domową pracownię DIY. Tego typu przyrząd występuje oczywiście w różnych wariantach, dlatego powinniśmy dobrać je stosowanie do wykonywanej przez nas pracy.
Imadła można podzielić na stolarskie i ślusarskie, a do ich rodzajów należą:
- ręczne (zamiast mocować je do stołu, trzymamy je w ręce),
- maszynowe (mocują obrabiane przedmioty na obrabiarkach),
- kątowe,
- jubilerskie,
- obrotowe.
W wielu serwisach samochodowych, mechanicznych czy hydraulicznych, a także innych zakładach branży przemysłowej możemy spotkać rozmaite imadła. Zazwyczaj są one dostosowane do spełniania jednej funkcji – mocowania przedmiotów poddawanych obróbce ręcznej bądź mechanicznej. Wydawałoby się więc, że imadło wielofunkcyjne będzie pełniło również inne role. Jednak nazwa tego rodzaju może być myląca.
Czym wyróżnia się imadło wielofunkcyjne?
Ten przyrząd, niezależnie od tego, do jakiego rodzaju obróbki dany model jest przeznaczony, z pewnością najbardziej przyda się nam do profesjonalnych zastosowań. Wbrew pozorom jego nazwa nie łączy się z tym, że za jego pomocą możemy zrobić coś więcej, niż wygodnie przytrzymać dany obiekt, ale jego wyposażenie sprawia, że zyskujemy nieco szersze spektrum możliwości jego wykorzystania, a także znaczną wygodę. Dzięki ich uniwersalności oszczędzimy czas i będziemy w stanie obrobić różne kształty szybciej. Imadła wielofunkcyjne nadają się do warsztatów, gdzie pracujemy nad różnymi przedmiotami, a nie wyłącznie na jednym rodzaju, a także, co najważniejsze, możemy używać do obróbki elektronarzędzi.
Imadła wielofunkcyjne są więc zarazem maszynowe i stołowe. Zazwyczaj są również obrotowe, co oznacza, że zyskujemy wygodę obracania ich pod względem jednej lub dwu osi – poziomo i pionowo. Ich najczęstszym wyposażeniem dodatkowym są: wymienne szczęki, uchwyt do rur, kowadełko idodatkowe szczęki do profili.
Imadło wielofunkcyjne – dla kogo?
Taki rodzaj sprzętu z pewnością przyda się nam do profesjonalnych i ciężkich prac, mogą jednak nie nadawać się do obrabiania drobnych elementów, do których lepsze będą imadła precyzyjne, które znajdują swoje zastosowanie choćby w zakładach jubilerskich. Imadła wielofunkcyjne to ciężki przyrząd, który wymaga odpowiednich warunków do przechowywania – nadaje się do zakładów przemysłowych.