Produkty

Dlaczego warto postawić na imadło wielofunkcyjne?

Dlaczego warto postawić na imadło wielofunkcyjne?

Imadło to przyrząd niezbędny przy wykonywaniu wielu prac. Zapewnia stabilność, co z kolei wpływa na większą precyzję, z jaką możemy obrabiać dany materiał. Czym jednak jest imadło wielofunkcyjne i czy powinniśmy wziąć je pod uwagę podczas wybierania odpowiedniego sprzętu do naszej pracy?

imadłoImadło może nam się przydać nie tylko w profesjonalnych zakładach czy warsztatach, ale i do amatorskiego majsterkowania w garażu czy innym pomieszczeniu, które służy nam za domową pracownię DIY. Tego typu przyrząd występuje oczywiście w różnych wariantach, dlatego powinniśmy dobrać je stosowanie do wykonywanej przez nas pracy.

Imadła można podzielić na stolarskie i ślusarskie, a do ich rodzajów należą:

- ręczne (zamiast mocować je do stołu, trzymamy je w ręce),
- maszynowe (mocują obrabiane przedmioty na obrabiarkach),
- kątowe,
- jubilerskie,
- obrotowe.

W wielu serwisach samochodowych, mechanicznych czy hydraulicznych, a także innych zakładach branży przemysłowej możemy spotkać rozmaite imadła. Zazwyczaj są one dostosowane do spełniania jednej funkcji – mocowania przedmiotów poddawanych obróbce ręcznej bądź mechanicznej. Wydawałoby się więc, że imadło wielofunkcyjne będzie pełniło również inne role. Jednak nazwa tego rodzaju może być myląca.

imadło wielofunkcyjneCzym wyróżnia się imadło wielofunkcyjne?

Ten przyrząd, niezależnie od tego, do jakiego rodzaju obróbki dany model jest przeznaczony, z pewnością najbardziej przyda się nam do profesjonalnych zastosowań. Wbrew pozorom jego nazwa nie łączy się z tym, że za jego pomocą możemy zrobić coś więcej, niż wygodnie przytrzymać dany obiekt, ale jego wyposażenie sprawia, że zyskujemy nieco szersze spektrum możliwości jego wykorzystania, a także znaczną wygodę. Dzięki ich uniwersalności oszczędzimy czas i będziemy w stanie obrobić różne kształty szybciej. Imadła wielofunkcyjne nadają się do warsztatów, gdzie pracujemy nad różnymi przedmiotami, a nie wyłącznie na jednym rodzaju, a także, co najważniejsze, możemy używać do obróbki elektronarzędzi.

Imadła wielofunkcyjne są więc zarazem maszynowe i stołowe. Zazwyczaj są również obrotowe, co oznacza, że zyskujemy wygodę obracania ich pod względem jednej lub dwu osi – poziomo i pionowo. Ich najczęstszym wyposażeniem dodatkowym są: wymienne szczęki, uchwyt do rur, kowadełko idodatkowe szczęki do profili.

Imadło wielofunkcyjne – dla kogo?

Taki rodzaj sprzętu z pewnością przyda się nam do profesjonalnych i ciężkich prac, mogą jednak nie nadawać się do obrabiania drobnych elementów, do których lepsze będą imadła precyzyjne, które znajdują swoje zastosowanie choćby w zakładach jubilerskich. Imadła wielofunkcyjne to ciężki przyrząd, który wymaga odpowiednich warunków do przechowywania – nadaje się do zakładów przemysłowych.

 

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Kiedy przyda nam się imadło przenośne?

Kiedy przyda nam się imadło przenośne?
Przenośne imadło może ułatwić i przyspieszyć wykonanie szeregu prac remontowych, naprawczych czy czynności podejmowanych w ramach majsterkowania. Jaki...
Czytaj więcej

Jak prawidłowo wybrać stojaki, stoły i imadła?

Jak prawidłowo wybrać stojaki, stoły i imadła?
W pracach warsztatowych nieraz będziemy potrzebowali oparcia i umocowania. Aby nasze działania były precyzyjne, musimy znać różne sposoby na zapewnien...
Czytaj więcej

Co przyda nam się do malowania w małej skali

Co przyda nam się do malowania w małej skali
Modelarstwo, malowanie figurek, ornamenty, malunki na ścianach czy renowacja przedmiotów. Do wszystkich tych czynności będziemy potrzebowali nie tylko...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Dlaczego warto postawić na imadło wielofunkcyjne?