Produkty

Do czego służy skala temperatury barwowej światła

Do czego służy skala temperatury barwowej światła

Znajomość skali temperatur barwowych różnych rodzajów oświetlenia znacznie pomoże nam w prawidłowym doborze rodzajów światła w naszym domu. Dzięki niej widać nadto wyraźnie, dlaczego tak dużym zainteresowaniem i popularnością cieszą się zwykłe żarówki i jak dalece emitowane przez nie światło różne jest od tego pochodzącego ze świetlówki i lampy LED.

Od świeczki do błyskawicy

OświetleniePrzeciwległe bieguny skali temperatury barwowej światła wyznaczają nam: płomień świecy i blask błyskawicy. Pomiędzy nimi sytuują się wszystkie znane nam, naturalne i sztuczne, źródła światła. Temperaturę barwową światła wyraża się w Kelwinach. I tak świeczka emituje światło 2 000 Kelwinów, a błyskawica – 30 000 K. Skala uwzględnia różne temperatury barwowe dla światła naturalnego. Najniżej sytuuje się światło zachodzącego i wschodzącego słońca, które ma 3 000 K, barwa dzienna to 6 500 K, a barwa czystego, błękitnego nieba rozciąga się między 10 000 a 15 000 K.

Co nam daje skala temperatury barwowej?

Powyższe uporządkowanie dotyczy nie tylko nasilenia światła, jego mocy, choć tak mogłoby się wydawać, przecież w palącą się świeczkę można wpatrywać się godzinami, piorun nas oślepia. Jednak skala jest w głównej mierze miarą wrażenia barwy każdego z rodzajów światła. I tak – płomień świecy jest pomarańczowożółty, a słońce zachodzące i wschodzące emituje głębokie, żółte światło. Czy podobne do niego nie jest światło żarówki? Nie jest kwestią przypadku, że oba, tak różne źródła światła jak zachodzące słońce i lampa żarowa dają światło o podobnej tonacji barwnej. Na skali temperatury barwowej zachodzące słońce ma 3 000 K i niemal graniczy ze światłem żarowym, które ma 2 700 K.

Co z innymi rodzajami oświetlenia sztucznego?

Żarówka LEDŻarówki dlatego tak nie chcą ustąpić miejsca energooszczędnym świetlówkom i lampom LED, że emitują ciepłe, kojarzące się ze słońcem, żółte światło. W przeciwieństwie do niego świetlówki tchną bezosobowym zimnem, podobnie jak lampy LED. Czy nasze wrażenie jest uzasadnione na skali barw? Tak, zarówno świetlówki, jak i diody LED emitują światło, które odpowiada barwie dziennej (6 500 K). Ma to duże znaczenie w aranżacji wnętrz. Ciepłe, żarowe światło nadaje przytulną atmosferę wnętrzu i uwypukla ciepłe barwy użyte do dekoracji pomieszczenia, a wszelkie barwy zimne szarzeją. Jeśli jednak zdecydujemy się na zimny wystrój w stylu loft (połączenie betonu, szkła, metalu i surowego drewna), do niego pasować będzie oświetlenie jarzeniowe i pochodzące z lamp LED.

Czy jarzeniówki i lampy LED mogą dawać ciepłe światło?

W przypadku żarówek możemy mówić o jednej temperaturze barwowej (2 700 K). Inaczej jest wśród diod LED i świetlówek kompaktowych. W zależności od naszych potrzeb, znając powyższą skalę, możemy dobrać temperaturę barwową. Lampy LED emitują różnorakie barwy światła – na przykład dzienną zimną i dzienną ciepłą. Świetlówki mogą wręcz zahaczać o rejony skali zarezerwowane dla żarówek i światła zachodzącego i wschodzącego słońca. Ważne, aby aranżując przestrzeń mieszkalną, wyobrazić sobie, jaki efekt chcemy uzyskać. Później wystarczy tylko udać się do sklepu i korzystając z parametrów podanych na opakowaniach, wybrać odpowiednie dla swojego wnętrza źródło światła.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Ciekawe pomysły na oświetlenie loftowe

Ciekawe pomysły na oświetlenie loftowe
Możesz zadecydować o charakterze oświetlenia w pomieszczeniu. Lampy loftowe pasują wbrew pozorom do wnętrz w różnych stylach. Masz pełną kontro...
Czytaj więcej

U źródeł światła!

U źródeł światła!
Wybieranie lamp potrafi przyprawić o prawdziwy zawrót głowy, a do tego są jeszcze żarówki. Zwykle znacznie więcej uwagi przykładamy do d...
Czytaj więcej

Lampki wtykowe LED – gdzie mogą się przydać?

Lampki wtykowe LED – gdzie mogą się przydać?
Oświetlenie we wnętrzu pełni rolę funkcjonalną i dekorującą. Jeśli potrzebujemy doświetlić pomieszczenie, do wyboru oprócz tradycyjnych kinkietów, lam...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Do czego służy skala temperatury barwowej światła