Produkty

Do czego używamy szpachelki

Do czego używamy szpachelki

Szpachla jest narzędziem niezbędnym przy domowym remoncie, tak samo jak młotek czy zestaw śrubokrętów. Trudno sobie wyobrazić pracę przy renowacji ściany czy podłogi bez tego elementu. Czym się różnią szpachelki o odmiennych kształtach i jakie inne zastosowania możemy dla nich znaleźć?

zatapianie siatkiPłaski kształt przypominający łopatkę wraz z wygodnym uchwytem – szpachelkę znają wszyscy, którzy przynajmniej raz remontowali mieszkanie. Jest niezastąpionym narzędziem, kiedy trzeba usunąć powłoki starej farby lub tapety. Używamy jej nie tylko do renowacji ścian czy sufitów, ale również podłóg – kiedy pozbywamy się starej wykładziny, z pomocą szpachli znikną pozostałości kleju czy taśmy, które unieruchamiały wytrzymały materiał.

Szpachla służy nie tylko do zeskrobywania resztek farby, tapet czy kleju. Jest również niezbędna do wygładzania powierzchni. Im sprawniej operujemy narzędziem o odpowiedniej wielkości, tym mniej pozostanie nam nierówności, których trzeba się pozbyć przed gruntowaniem powierzchni poprzedzającym jej malowanie czy tapetowanie.

Praca ze szpachlą w dłoni nie należy do przyjemnych – czy można ułatwić sobie niektóre z czynności? Zdecydowanie tak – zacząć należy od wyboru odpowiedniego narzędzia. Im dłużej używamy szpachli, tym bardziej stępia się jej ostrze oraz brzegi – nierzadko do tego stopnia, że jej przód jest zaokrąglony. Tym samym nasza praca z nią staje się mniej efektywna. Pamiętajmy więc, aby przygotowując się do remontu, zaopatrzyć się w dodatkowe narzędzie. Wyjątkowo oporne powłoki farby czy tapety możemy też usunąć za pomocą przeznaczonego specjalnie do tego celu zdzieraka z wymiennymi ostrzami – jego skuteczność jest większa, ponieważ krawędzie są bardzo ostre i twarde.

Jeśli powierzchnia naszych ścian jest duża, możemy wspomóc się szpachlą elektryczną. To urządzenie również jest wyposażone w wymienne ostrza, ale o różnych funkcjach. W jednej chwili może zmienić się ze szpachli w dłuto do rzeźbienia w drewnie czy skrobak. Prędkość pracy ruchomej końcówki można zmieniać w zależności od rodzaju wykonywanej czynności. Przeciętna długość skoku wynosi 2 mm – dzięki temu unikniemy przypadkowego zadrapania powierzchni kątem ostrza.szpachelki japońskie

W niektórych miejscach naszego mieszkania możemy posłużyć się szpachelkami o odmiennym zastosowaniu. W zagłębieniach i przy złączeniach ścian przyda się szpachla kątowa, której ostrza schodzą się pod kątem 90°. Dzięki zastosowaniu szpachelki zewnętrznej lub wewnętrznej będziemy operować skutecznie na wybranych fragmentach odnawianej powierzchni – praca ze standardowym narzędziem nierzadko kończy się niechcianymi zarysowaniami przy złączeniach ścian czy ścian i sufitu lub posadzki. Innymi rodzajami narzędzi są wykonana z twardej gumy szpachla do fugowania i nieduża szpachla do nakładania silikonu. W tym ostatnim przypadku warto zaznajomić się z dołączoną instrukcją obsługi – przez wykorzystanie odmiennie ukształtowanych końcówek możemy uzyskać różne kształty powierzchni nakładanego preparatu.

 

Data publikacji: 18.11.2014
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Akcesoria do uszczelniaczy łazienkowych – środki czyszczące

Akcesoria do uszczelniaczy łazienkowych – środki czyszczące
Końcowym etapem wykończenia łazienki jest użycie silikonowych uszczelniaczy. Oto najważniejsze z akcesoriów, które pomogą nam w równomiernej aplik...
Czytaj więcej

Szpachlowanie i gładzenie ścian – krok po kroku

Szpachlowanie i gładzenie ścian – krok po kroku
Oba te procesy przygotowują ściany do malowania lub tapetowania. Dzięki nim ostateczna warstwa dekoracyjna prezentuje się tak, jakbyśmy mogli tego ocz...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Do czego używamy szpachelki