Produkty

Do jakiego rodzaju konstrukcji przydają się elementy meblowe?

Do jakiego rodzaju konstrukcji przydają się elementy meblowe?

Elementy meblowe przypominają z wyglądu wąskie deski, jednak są wykończone w odmienny sposób i na całej swojej długości nie posiadają ostrych krawędzi. Cechę tę warto wykorzystać we własnoręcznym wykonywaniu mebli i majsterkowaniu – podpowiadamy, kiedy warto zastosować elementy meblowe.

oszlifowane drewnoElementy meblowe z oszlifowanego drewna

Kupowane w tartaku lub markecie budowlanym deski z różnego rodzaju drewna charakteryzują się ostro zakończonymi krawędziami, co wykorzystywane jest w przypadku konieczności sporządzenia jednolitej drewnianej powierzchni – szczeliny pomiędzy ściśle przylegającymi elementami pozostają niemal niewidoczne. Jednak często zdarza się, że krawędzie tego typu są przeszkodą, na przykład w zapewnieniu bezpieczeństwa skórze dłoni lub w połączeniu drewna z materiałami tekstylnymi, które mogą strzępić się i przy dużym naprężeniu przedzierać.

Pierwszym rozwiązaniem tego problemu jest oszlifowanie krawędzi desek na przykład za pomocą papieru ściernego. Drugim – zastosowanie elementów meblowych. Dzięki temu, że na całej długości są nie tylko oszlifowane, ale również zaokrąglone, możemy je wykorzystywać wszędzie tam, gdzie deski wymagają uprzedniego dodatkowego zabezpieczenia, a samodzielne nadanie bokom półokrągłego zakończenia w warunkach domowych skutkować będzie powstaniem nierównych krawędzi. Elementy meblowe to gotowe do użycia komponenty domowych mebli i wdzięczny materiał wykorzystywany w majsterkowaniu.

ELEMENT MEBLOWY 20 X 90 X 1500 MMDrewno świerkowe i sosnowe – surowce do wykonania elementów meblowych

Spośród materiałów używanych do majsterkowania wybieramy elementy drewniane łatwe w obróbce, a więc stosunkowo miękkie, trwałe i cieszące oko dekoracyjnym wyglądem. Wymogi te spełniają sosna i świerk:

- wymienione gatunki drewna w dużym stopniu poddają się obróbce,

- różne długości elementów meblowych – 50, 100 i 150 cm – pozwalają na dobranie takiego rozmiaru, który będzie najbardziej odpowiadał konkretnemu zastosowaniu,

- zaokrąglone krawędzie boków są bezpieczne do chwytania,

- na jasnym odcieniu powierzchni elementów meblowych rysunek słojów jest wyraźnie widoczny, a wygląd desek tego typu wpływa na optyczne ocieplenie aranżacji pomieszczenia,

- niepokryte lakierem drewno wydziela piękny zapach, nadając wnętrzu charakterystyczny aromat lasu iglastego,

- elementy meblowe w łatwy sposób poddają się malowaniu na dowolny kolor lub zabezpieczeniu ochronnym lakierem, woskiem i olejem, co dodatkowo uwypukli usłojenie.

ELEMENT MEBLOWY Elementy meblowe w domu, warsztacie i na zewnątrz budynków

Aby w pełni wykorzystać walory wytrzymałościowe i ozdobne elementów meblowych, warto wyeksponować je w tworzonych samodzielnie konstrukcjach. Jednym ze sposobów na to jest użycie ich jako budulca półek umieszczonych na ścianach. Ponieważ pojedyncze elementy są stosunkowo wąskie, bo mierzą 9 cm, możemy umieścić na nich niewielkie przedmioty, takie jak:

- w kuchni: szklane opakowania na przyprawy i suszone aromatyczne zioła,

- w łazience: drobne akcesoria służące do pielęgnacji ciała i kosmetyki,

- w salonie: przedmioty, których zbieranie i kolekcjonowanie jest naszą pasją,

- w pokoju dziecięcym: zabawki, narzędzia i przybory plastyczne.

Jeśli z kolei umieścimy obok siebie dwa lub trzy elementy meblowe, na przykład na długim kątowniku albo ozdobnym uchwycie, stanowić będą wystarczającą podporę do umieszczenia na ścianie kolekcji książek, muzycznych instrumentów i płyt, akcesoriów biurowych, gier planszowych czy dziecięcych budowli z klocków. Tym samym sposobem możemy wykonać przedpokojową półkę na buty i warsztatowe meble do przechowywania narzędzi ręcznych i elektrycznych bądź przewodów i produktów wykończeniowych.

Czy wiesz, że…?

Budowa elementów meblowych pozwala na użycie ich w charakterze wsporników na materac w zbudowanym samodzielnie łóżku. W tym przypadku docięte do wymiaru ramy elementy będą przymocowane ze sobą za pomocą materiałowej taśmy i zszywacza.

Odpowiednie zabezpieczenie elementów meblowych przed warunkami zewnętrznymi pozwoli na ich wykorzystanie również poza budynkiem mieszkalnym, garażem i warsztatem. Okażą się łatwym w obróbce i trwałym materiałem do wykonania ogrodowego stołu i siedzisk, drobnej architektury ogrodowej i elementów wyposażenia placu zabaw.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Materiały i akcesoria do samodzielnej budowy mebli

Materiały i akcesoria do samodzielnej budowy mebli
Moda na samodzielne tworzenie oryginalnych przedmiotów nie ustaje – chętnie sięgamy po podstawowe narzędzia i różne materiały, by przygotować indywidu...
Czytaj więcej

Inspiracje: półeczki, regały w pokoju dziecka – jak i z czego je wykonać

Inspiracje: półeczki, regały w pokoju dziecka – jak i z czego je wykonać
Urządzenie pokoju dziecka to duże wyzwanie. Gust naszego malucha bywa bowiem niezwykle kapryśny. Z tego chociażby powodu nie zawsze będzie szczęśliwe ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Do jakiego rodzaju konstrukcji przydają się elementy meblowe?