Na zewnątrz
Chcąc efektownie dobrać zewnętrzne wykończenia, możemy zdecydować się na drewnianą elewację, która obecnie przeżywa swój renesans. Prezentuje się okazale, a przy okazji izoluje zarówno przed niską, jak i wysoką temperaturą. Świetnie w tego typu zastosowaniach sprawdza się modrzew syberyjski i świerk skandynawski.
Gdy nasz dom ma inną elewację, drewna z powodzeniem możemy użyć jako materiału do wykonania balkonu lub balustrady. To, jaką grubość, kształt i kolor drewna wybierzemy będzie wpływało na wygląd zewnętrzny domu. Dobrze, gdy dopasujemy je do gabarytów budynku. W dużych domach lepiej prezentują się konstrukcje większe i masywniejsze, w domach parterowych natomiast dobrane przez nas wykończenie dobrze, gdy ma formę mniejszą i nie jest zbytnio rozbudowane.
W przypadku, gdy nasz dach jest nieco wysunięty możemy sobie również pozwolić na drewnianą dekorację pod jego zwieńczeniami. Innym pomysłem, jaki możemy wykorzystać, są drewniane okiennice, które wpisują się w styl rustykalny i nadają naszemu domowi nieco wiejskiego charakteru.
Wnętrze
Dużo więcej możliwości daje oczywiście wnętrze domu, w którym drewno może być zastosowane na wiele sposobów. Oprócz balustrady marzeniem wielu osób jest drewniana podłoga, którą wykonamy zarówno z prostych desek, jak i parkietu o różnych kształtach. Dużym atutem jest to, że możemy wybrać podłogę każdego koloru – od przyjemnych, ciepłych barw, po podłogi w stylu skandynawskim, jasne i wprowadzające dużo światła. Jeżeli chcemy, aby podkreślała naturalny charakter drewna, dostępne są deski o widocznych sękach lub nieco postarzałe. Podłogę należy jednak odpowiednio zabezpieczyć lakierem lub olejem. Wtedy będzie odporna na zarysowania, a także łatwa w utrzymaniu.
Drewniana stolarka ładnie wygląda również w przypadku schodów. Rodzaj i kształt stopni nie stanowią żadnym ograniczeń, bowiem można nadać im każdą formę. Warto dodać, że schody wykonane z tego materiału to w zasadzie klasyka gatunku i niemal w każdym domu świetnie się prezentują.
Nie tylko konstrukcje
Drewniane wykończenia z równie dobrym skutkiem możemy zastosować w przypadku pokrycia ścian, bądź tylko ich części. Natomiast w przypadku okien, gdy nie przystrajamy ich długimi firanami, coraz częstszym rozwiązaniem są drewniane parapety dobrane do koloru stolarki okiennej, które bardziej wyróżniają się od parapetów plastikowych lub marmurowych i wprowadzają do mieszkania więcej ciepła.
W żadnym domu nie obejdzie się oczywiście bez mebli, które dobieramy do całości wnętrza. Drewniane szafy, garderoby i półki są z reguły dopełnieniem całości, a materiał z jakiego są wykonane jest ponadto miły dla oka.
Korzyści
Sposobów na drewniane wykończenia jest wiele i zależą od pomysłowości mieszkańców. Odpowiednio dobrane pozwolą nam uzyskać luksusowe wnętrza, które wyeksponują piękno naszego domu i wprowadzą przyjazny, ciepły klimat. Warto zauważyć, że takie wykończenia na powrót przechodzą dzisiaj swoją popularność.
Oprócz walorów wizualnych atutem drewna jest to, że jest materiałem nam przyjaznym, odnawialnym i w pełni ekologicznym. O jego popularności świadczy również trwałość, ale tylko w przypadku, gdy o zastosowane w naszym domu drewno będziemy odpowiednio się troszczyli. Wtedy będziemy mieli pewność, że wykończenie będą nie tylko świetnie wyglądały i stanowiły o wyglądzie i charakterze naszego domu, ale także będą służyły przez wiele lat.