Produkty

Dywan – do prania czy wymiany?

Dywan – do prania czy wymiany?

Jeśli nasz piękny dywan powoli zmienia swój kolor, a odkurzacz nie radzi sobie z pozbyciem się pewnych śladów, możemy stanąć przed pytaniem – prać czy wyrzucić? Jeśli nasze ręczne próby wyczyszczenia go za pomocą gąbki i detergentów czy domowych sposobów dawno już zostały porzucone (plam jest za dużo) lub nie dają rezultatu, musimy podjąć decyzję.

brudny dywanKiedy pierzemy?

Usługi prania dywanów są coraz bardziej spopularyzowane. Już za kilkadziesiąt złotych możemy zatrudnić specjalistę, który profesjonalnie wyczyści naszą matę. Kiedy jednak ma to sens? Czy wszystkie plamy powstałe na dywanie mogą być usunięte?

Najpierw musimy przyjrzeć się materiałowi, z jakiego został wykonany nasz dywan. Większość współczesnych modeli będzie utkana z polipropylenu, niekiedy z domieszką poliestru. Takie dywany możemy swobodnie czyścić samodzielnie – przy użyciu ścierki, gąbki i specjalnych detergentów oraz wody. Ich runo ma to do siebie, że jest łatwe w pielęgnacji i odporne na wilgoć. Możemy jednak spotkać się również z dywanami wełnianymi, bawełnianymi oraz wiskozowymi. Te pierwsze powinniśmy czyścić wyłącznie na sucho lub przy użyciu niewielkiej ilości zimnej wody – wełna może się łatwo zniszczyć od kontaktu z chemią i zbyt dużą wilgocią. Z tego względu nie jesteśmy w stanie usunąć z runa poważniejszych plam, które już się w nie wtopiły. Bawełniane i wiskozowe dywany będzie się czyściło ręcznie nieco łatwiej i efektywniej, jednak również one mogą ulegać zniszczeniu pod wpływem tarcia, detergentów i kontaktu z wodą.

Usługi prania dywanów obejmują czyszczenie różnych materiałów, dlatego w wypadku, gdy sami nie możemy już nic zrobić, warto skierować się do specjalistów. Niekiedy lepiej jest wcale nie ruszać dywanu przed ich przybyciem.

środek do dywanów w aerozoluKiedy wymieniamy?

Dywan warto najpierw odświeżyć, aby sprawdzić, w jakim rzeczywiście jest stanie. Jeśli plamy zostaną, a runo jest zniszczone, raczej nie nadaje się on do dalszego użytkowania. Możemy go jednak wykorzystać jako posłanie dla psa czy położyć na strychu. Gdy chcemy spędzić nieco czasu na świeżym powietrzu, stary (ale koniecznie wyprany) dywan możemy również kłaść na trawie – pod warunkiem że nie sprawia nam on problemu w przenoszeniu. Jeśli jest ciężki, powinniśmy go raczej usunąć lub wykorzystać tam, gdzie może leżeć nieruszany.

Stary dywan może być siedliskiem roztoczy, bakterii i grzybów, dlatego, jeśli uznamy, że już się nam nie przyda, jest niemodny lub nie pasuje do wnętrza, a nie chcemy poddać go profesjonalnemu czyszczeniu, należy go bezwzględnie wymienić.

Dywan, na którym widnieją nienaruszone plamy od wina, herbaty, kawy, kurkumy czy innych mocno farbujących substancji, może się już nigdy nie doczyścić, nawet pod wpływem specjalnych detergentów, gorącej pary czy innych technologii wykorzystywanych przez profesjonalistów – będziemy musieli wymienić go na nowy.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Zabezpieczenie schodów przed dziećmi – o czym należy pamiętać?

Zabezpieczenie schodów przed dziećmi – o czym należy pamiętać?
Mieszkasz w domu jednorodzinnym, a Twój maluch właśnie zaczął raczkować? Uważaj! Czeka na niego mnóstwo zagrożeń. W pierwszej kolejności...
Czytaj więcej

Proste triki, które pozwolą Ci stworzyć przytulny pokój

Proste triki, które pozwolą Ci stworzyć przytulny pokój
Nie potrzebujesz generalnego remontu, aby wprowadzić do wnętrza odrobinę przytulności. Sprawdź, jak za pomocą kilku prostych trików odmienisz s...
Czytaj więcej

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach
Modny trend? Pastele! Odcienie pastelowe pozwalają wprowadzić do wnętrz przyjemny i świeży nastrój, szczególnie wiosną. Świetnie pasują ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Dywan – do prania czy wymiany?