Produkty

Efektywne sprzątanie – myjki i odkurzacze

Efektywne sprzątanie – myjki i odkurzacze

Myjki i odkurzacze to sprzęty, które znacznie ułatwią nam sprzątanie, pozwalając przy tym na oszczędność czasu i energii. Wśród produktów tego typu znajdziemy modele o różnym przeznaczeniu i funkcjach, które sprawdzą się zarówno w użytku domowym, jak i profesjonalnym. Jaki mamy wybór?

Przejdź do następnych akapitów:

Dlaczego warto zainwestować w myjkę i odkurzacz?

Efektywność przeprowadzanych przez nas prac porządkowych zależy od wielu czynników. Odpowiednie sprzęty, takie jak myjki ciśnieniowe czy różnego typu odkurzacze, znacznie skracają czas sprzątania, pozwalając na dokładne wyczyszczenie dużej powierzchni. Nie musimy przy tym wkładać w to wiele siły, co z kolei pozytywnie wpływa na nasz komfort i samopoczucie. Wspomniane urządzenia znajdą zastosowanie na prywatnych posesjach domowych, ułatwiając pielęgnację budynku i otaczających go elementów, ale z powodzeniem sprawdzają się także w użytku profesjonalnym. Stanowią ważną część wyposażenia warsztatów, zakładów przemysłowych, a także firm sprzątających czy przedsiębiorstw, które samodzielnie dbają o przynależny do nich teren.

Myjka ciśnieniowa Karcher K5 Full Control

Myjki ciśnieniowe i myjki do okien

Chcąc ułatwić sobie czyszczenie powierzchni i elementów wykonanych z różnych materiałów, sięgnijmy po odpowiedni do naszych potrzeb model myjki. Do wyboru mamy dwa typy urządzeń – myjki ciśnieniowe oraz myjki do czyszczenia szyb.

Myjki ciśnieniowe różnią się między sobą pod wieloma względami. Najważniejsze z parametrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru takiego urządzenia, to ciśnienie wody, wydajność, moc napędu, maksymalna temperatura doprowadzanej wody. Im większe wartości przyjmują wspomniane parametry, tym skuteczniej poradzimy sobie z czyszczeniem wybranej powierzchni. Należy jednak pamiętać, że najmocniejsze myjki ciśnieniowe sprawdzają się najlepiej w użytku profesjonalnym – nadają się do częstego i długotrwałego użytkowania. W warunkach domowych, gdy urządzenia używamy jedynie raz na jakiś czas, wystarczy model słabszy.

Porada eksperta:

Do użytku domowego sprawdzi się myjka elektryczna o ciśnieniu wody w granicach 80-160 bar, wydajności osiągającej ok. 300-350 l/h i mocy ok. 2 kW. Do zastosowań profesjonalnych najlepiej nadaje się myjka zasilana spalinowo, o ciśnieniu przekraczającym 200 barów, z wydajnością osiągającą ponad 500 l/h i mocą znacznie wyższą niż 2 kW.

Pamiętajmy także, że w zależności od naszych potrzeb, częstotliwości i miejsca użytkowania myjki, powinna ona charakteryzować się optymalnym ciężarem, odpowiedniej długości przewodem zasilającym (lub silnikiem spalinowym decydującym o pełnej mobilności uprzędzenia), a także posiadać potrzebne akcesoria – wśród nich np. zbiornik na detergent, różnego rodzaju dysze, lance, szczotki myjące (np. szczotka parowa, szczotka obrotowa) czy zestaw do piaskowania.

Myjka do okien Karcher WV2 Plus D500

Myjka do okien to z kolei niewielkie i poręczne urządzenie, które sprawdzi się w każdym domu, umożliwiając wygodne i skuteczne czyszczenie szklanych powierzchni. Urządzenia tego typu zasilane są akumulatorami, a ich działanie polega na odsysaniu z powierzchni wody wraz z brudem. Myjki do okien dostępne są najczęściej w mniej lub bardziej rozbudowanych zestawach. W najprostszej wersji wyposażymy się w samą ssawkę z akumulatorem i ładowarką, jednak podstawowy zestaw obejmuje także spryskiwacz wyposażony w pad z mikrofibry, za pomocą którego najpierw spryskamy okna środkiem czyszczącym, a potem je umyjemy. W komplecie znajdziemy też saszetę z detergentem. Zestawy mogą obejmować także wymienną ssawkę, dodatkowe środki czyszczące, a nawet teleskopową lancę, która umożliwi bezpieczne i wygodne mycie umieszczonych wysoko okien.

Czy wiesz, że...?

Akumulatorowa myjka do okien ma wiele zalet. Znacznie ogranicza czas potrzebny do wyczyszczenia szyb, nie pozostawia na nich smug i zacieków, pozwala na łatwe usuwanie brudnej wody ze zbiornika, a także cicho działa, jest lekka i poręczna. Ponadto jej zastosowanie nie ogranicza się jedynie do mycia okien. Z powodzeniem sprawdzi się podczas czyszczenia luster, kabin prysznicowych czy szklanych blatów. W urządzenie takie warto zainwestować wtedy, gdy w naszym domu znajduje się wiele okien i wodoodpornych powierzchni oraz wtedy, gdy są one umieszczone na tyle wysoko, że czyszczenie ich wiązało się do tej pory z korzystaniem z drabiny lub krzesła. Z pewnością docenią je te osoby, które nie lubią żmudnego, męczącego i czasochłonnego polerowania szkła.

Najprostszym z kolei modelem myjki, którą wykorzystamy do czyszczenia szyb, jest prosta ściągaczka, za pomocą której pozbędziemy się wody nie tylko z okien, ale i kabiny prysznicowej czy szyb samochodu. Produkty takie mogą mieć krótkie rączki lub być osadzone na długim trzonku, pozwalającym na sięganie do wyżej położonych powierzchni.

Odkurzacze uniwersalne, piorące, kominkowe i przemysłowe

Drugą grupą urządzeń, które obok myjek pomagają nam w efektywnym sprzątaniu, są odkurzacze. Używamy ich często w naszych mieszkaniach i domach, jednak poza tradycyjnymi modelami do użytku domowego, możemy wyposażyć się w urządzenia o innym przeznaczeniu.

Odkurzacz uniwersalny – to urządzenie, które wykorzystamy do czyszczenia mocno zabrudzonych powierzchni. Nadaje się ono zarówno do zbierania suchych, jak i mokrych zanieczyszczeń, a nawet wody. Można wykorzystywać je nie tylko w domu, ale i w warsztacie, piwnicy, garażu, biurze, a nawet na świeżym powietrzu czy do odkurzania samochodu. Dobrze sprawdzają się również podczas remontów i w sytuacjach awaryjnych, np. podczas zalania podłogi na skutek awarii pralki lub instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Odkurzacz uniwersalny Karcher WD 3 Premium 1000 W 17 l

Odkurzacze uniwersalne mogą posiadać np. funkcję wydmuchu, która przydaje się, gdy nie chcemy gromadzić zanieczyszczeń w zbiorniku, lub gniazdo przeznaczone do podłączania elektronarzędzi, pozwalające na odsysanie zabrudzeń generowanych podczas ich używania. Wybierając odkurzacz uniwersalny, zwróćmy uwagę na akcesoria, w które jest wyposażony, oraz dodatkowe cechy – siłę ssącą, możliwość łatwej wymiany i czyszczenia filtra czy zużycie energii.

Odkurzacz piorący – jest urządzeniem, które znajdzie zastosowanie w różnych miejscach. Można korzystać z niego w warunkach domowych, a także w obiektach publicznych (np. hotelach), biurowcach, w myjniach samochodowych, sklepach i wszędzie tam, gdzie znajdują się dywany, wykładziny dywanowe czy elementy tapicerowane. Podstawową funkcją odkurzaczy piorących jest usuwanie plam z wykładzin, dywanów czy obić mebli i siedzeń samochodowych, do czego dochodzi na drodze ekstrakcji (zaaplikowania detergentu na brudną powierzchnię i odessania go z brudem). Należy w tym celu korzystać ze środków piorących przeznaczonych do użytku wraz z odkurzaczem piorącym. Są one bezpieczne dla czyszczonych tkanin, a przy tym skutecznie rozpuszczają nawet trudne zabrudzenia. Jeśli zależy nam na usuwaniu z tkanin alergenów, wybierzmy do prania specjalny antyalergiczny środek czyszczący. Ponadto, jeśli wyposażymy nasze urządzenie w odpowiedni worek filtracyjny, będziemy mogli korzystać z niego jak ze zwykłego odkurzacza,

Porada eksperta:

Jaki odkurzacz piorący wybrać? Zawróćmy uwagę na jego moc oraz siłę ssącą – im są większe, tym szybciej i sprawniej poradzimy sobie z praniem brudnych powierzchni. Duża moc, podobnie jak pojemność zbiorników, sprawdzi się także w sytuacji, gdy odkurzacza używamy do czyszczenia dużych powierzchni. Do amatorskiego, domowego użytku wystarczy odkurzacz o mniejszej mocy i z mniej pojemnymi zbiornikami.

Odkurzacz kominkowy – jest odkurzaczem przeznaczonym do usuwania sadzy i popiołu, jakie pozostają w kominku po wygaszeniu paleniska. Dzięki swojej budowie i zastosowaniu odpowiednich materiałów (np. metalu do wykonania zbiornika) pozwalają na wygodne, a jednocześnie bezpieczne odprowadzanie nieczystości z kominka. Niektórych z odkurzaczy kominkowych można używać również jak zwykłych odkurzaczy domowych.

Odkurzacz przemysłowy – to wyspecjalizowane urządzenie, które przeznaczone jest do pracy w trudnych warunkach. Takie odkurzacze charakteryzują się mocną obudową, dużą wagą, a ich zbiorniki nierzadko wykonane są ze stali nierdzewnej i posiadają bardzo dużą pojemność. Odkurzacz przemysłowy może być przystosowany do pracy ciągłej, do zbierania wiór metalowych, rozmaitych cieczy (np. olejów, emulsji chłodzących, wody) oraz szkodliwych pyłów. Poszczególne modele stosuje się w przemyśle, gdzie mogą służyć także jako odkurzacze stacjonarne. Niektóre z odkurzaczy przemysłowych stosuje się także w budownictwie, w branży remontowej czy w myjniach samochodowych.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Najlepsze myjki ciśnieniowe – ranking

Najlepsze myjki ciśnieniowe – ranking
Nie ma drugich tak uniwersalnych narzędzi czyszczących jak myjki ciśnieniowe. Ranking ułatwi Ci wybranie najlepszego modelu spośród dziesiątek ...
Czytaj więcej

Macallister 2100 W w akcji – recenzja myjki ciśnieniowej

Macallister 2100 W w akcji – recenzja myjki ciśnieniowej
Myjka ciśnieniowa MACALLISTER 2100W to potężny sprzymierzeniec podczas wiosennych porządków. Kompaktowy korpus i komplet końcówek pomaga...
Czytaj więcej

Top 3 sposoby na czyszczenie elewacji

Top 3 sposoby na czyszczenie elewacji
Elewacja domu jest jednym z pierwszych jego elementów, który widzą Twoi goście i domownicy. Pełni funkcję ochronną, izoluje i zabezpiecz...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Efektywne sprzątanie – myjki i odkurzacze