Produkty

Elektronarzędzia i akcesoria, które pomogą Ci utrzymać porządek w ogrodzie

Elektronarzędzia i akcesoria, które pomogą Ci utrzymać porządek w ogrodzie

Uporządkowany i zadbany ogród zachęca, by spędzać w nim wolne chwile. Jedynie regularna pielęgnacja roślin i odpowiednia utylizacja powstających na działce odpadów pozwolą na zachowanie jej estetycznego wyglądu. Jakie narzędzia i akcesoria będą przydatne w ogrodzie, by zawsze panował w nim porządek?

Sprzątamy w ogrodzie – na co dzień i od święta

Wiadro metalowe ocynkowane 15 l
Wiadro metalowe ocynkowane 15 l

Posiadacze ogrodów wiedzą, że zadbana działka to efekt codziennej pracy i dobrych obyczajów, których przestrzegają korzystające z niej osoby. Najpiękniejsze ogrody to dzieła prawdziwych miłośników przyrody, którzy spędzają w nich niemal wszystkie wolne chwile, dbając, by żadne odpady nie zakłócały estetyki ich zielonego azylu. Nawet jeśli nie należymy do tej grupy osób, nie oznacza to, że nasz ogród skazany jest na zaniedbanie. Dzięki odpowiedniej aranżacji możemy znacznie ograniczyć ilość czasu poświęcanego na utrzymanie go w należytym stanie. Jeśli dodatkowo wyposażymy się w odpowiednie sprzęty, generalne porządki na działce będziemy musieli przeprowadzać jedynie sezonowo.

1. Aranżacja przestrzeni – podział ogrodu na strefy

Tym, co w znaczny sposób ułatwi nam zachowanie porządku na przydomowym terenie lub działce, jest odpowiednia aranżacja dostępnej przestrzenni. Podstawową czynnością, jaką powinniśmy wykonać w tym zakresie, jest podział całego obszaru na strefy. Zastanówmy się więc, w którym miejscu ustawimy meble ogrodowe oraz gdzie stworzymy kącik na grilla. Jeżeli chcemy stworzyć kilka grządek warzywnych, również wyraźnie wyznaczmy ich granice – najlepiej otoczyć je niewielkim płotkiem albo odpowiednią palisadą. Zdecydujmy ponadto, gdzie znajdzie się składzik na narzędzia i maszyny ogrodnicze oraz kompostownik. Niezbędne będzie także rozmieszczenie pojemników na odpady. Dzięki dokładnemu rozplanowaniu usytuowania poszczególnych elementów ogrodu unikniemy sytuacji, w której krzesła ogrodowe albo dziecięce zabawki będą porozrzucane po całym terenie i znajdą się w miejscu, w którym będą niepotrzebne.

Porada eksperta

Kącik wypoczynkowy wyposażony w meble ogrodowe warto umieścić w miejscu oddalonym od kompostownika oraz pojemników na odpady. Ponadto najlepiej zadbać o jego zadaszenie, które z pewnością docenimy wielokrotnie podczas sezonu ogrodowego. Zadaszony pawilon albo altana ochronią nas zarówno przed żarem lejącym się z nieba, jak i przed strugami letniego deszczu.

Grabie metalowe Verve 16 zębów
Grabie metalowe Verve 16 zębów

2. Wyposażenie ogrodu

O najważniejszych elementach wyposażenia ogrodu wspomnieliśmy już powyżej. Teraz warto przyjrzeć się dokładniej spełnianym przez nie funkcjom i ocenić, jaki wpływ mają na czystość i porządek ogrodu.

Altana – jest jednym z najważniejszych elementów architektury ogrodowej, który doceniamy szczególnie w ogrodach działkowych oddalonych od miejsca zamieszkania. Drewniana altana ogrodowa stanowi doskonałą przestrzeń do spożywania posiłków i wypoczywania, chroni przed ostrymi promieniami słonecznymi czy opadami deszczu nie tylko nas, ale i meble ogrodowe. Wyznacza wypoczynkową część ogrodu i nierzadko otoczona jest ozdobnymi gatunkami roślin, np. pnączami.

Domek drewniany Sputnik 180 x 127 x 210 cm
Domek drewniany Sputnik

Tradycyjny projekt altany uwzględnia zadaszenie i ażurowe ściany, jednak nie obejmuje drzwi, które można zamknąć na klucz. Z tego powodu altanki zastępowane są domkami ogrodowymi – nierzadko połączonymi z zadaszonym tarasem. Takie konstrukcje dają nam już o wiele więcej możliwości – służą przede wszystkim jako bezpieczne przechowalnie dla naszych ogrodowych sprzętów – nie tylko narzędzi, ale także stołu, krzeseł, grilla, zabawek i wielu innych akcesoriów. Funkcjonalnie zaaranżowany domek ogrodowy pozwoli nam na uporządkowanie wielu drobiazgów – donic, nasion, worków na odpady, rękawic, nawozów i wielu innych. Spełnia więc rolę przestronnego schowka.

Domek narzędziowy – to zwykle nieco mniejszy domek ogrodowy – jego przeznaczeniem jest przechowywanie narzędzi ogrodowych i innych akcesoriów. Domki narzędziowe mają zwykle małe rozmiary i przypominają przydomowe komórki. Podobnie jak większe domki możemy urządzić je na tyle funkcjonalnie, by optymalnie wykorzystać przestrzeń na podłodze, jak i na ścianach. Jeśli zainteresował Cię temat domków ogrodowych, dowiedz się o nich więcej.

Czy wiesz, że…?

Domki ogrodowe i narzędziowe spełniają rolę przechowalni, w których znajdą miejsce wszelkie potrzebne na co dzień w ogrodzie akcesoria. Dzięki temu że schowamy je pod kluczem, zabezpieczymy je przed kradzieżą i zgubieniem. Jednocześnie unikniemy niepotrzebnego bałaganu na działce i ukryjemy przed wzrokiem to, co zaburza estetykę otoczenia.

Pojemniki na odpady – worki i pojemniki spełniają w ogrodzie ważną rolę – umożliwiają regularne wyrzucanie i segregowanie odpadów i zapobiegają ich zaleganiu na trawniku bądź w kącie działki. Wśród produktów tego typu uwagę zwracają zarówno pojemne kosze z tworzywa sztucznego, jak i nieco mniejsze pojemniki, dla których z łatwością znajdziemy miejsce. Większość z nich wyposażona jest w pokrywy, które nie tylko zakrywają ich zawartość, ale także blokują nieprzyjemne zapachy.

Kosz na śmieci Curver 90 l
Kosz na śmieci Curver 90 l
Kompostownik Prosperplast 380 l
Kompostownik Prosperplast 380 l

Uzupełnieniem tradycyjnych pojemników na odpady są także worki raszlowe bądź zwykłe metalowe wiadra. Worki posłużą nam np. do przechowywania drewna na opał albo dużych ilości warzyw bądź owoców. Wiadra będą natomiast przydatne podczas drobnych prac porządkowych –zbierania śmieci, plewienia czy zbierania opadłych owoców.

Kompostownik – dlaczego warto założyć kompostownik? Daje on możliwość samodzielnej utylizacji odpadów, której efektem będzie doskonały, ekologiczny nawóz. Wyczerpująco o kompostowniku pisaliśmy tutaj. W tym miejscu wspomnimy jedynie, że dzięki takiemu rozwiązaniu zyskamy miejsce odpowiednie do wyrzucania wszelkich opadów organicznych pochodzących z naszej działki. Podcięte gałęzie, wyrwane chwasty, uschnięte liście, resztki owoców bądź stara ziemia z doniczek nie będą dłużej zalegały na trawie i ścieżkach, za to będą ulegały procesowi rozkładu w specjalnym pojemniku.

3. Sprzęty ułatwiające zachowanie porządku

Aby porządkowanie ogrodu było mniej meczące i jednocześnie efektywne, możemy zaopatrzyć się w szereg narzędzi oraz sprzętów, które nam w tym pomogą. Do podstawowych produktów należą grabie. Wśród wielu modeli znajdziemy np. grabie wachlarzowe i grabie do liści, które pozwolą na szybkie zgarniecie opadłych owoców i liści. Możemy także zaopatrzyć się w małe ręczne grabki, które sprawdzą się w przypadku oczyszczania niewielkich grządek. Uzupełnieniem grabi będzie z kolei lekka miotła – w najprostszym wydaniu to tradycyjny brzozowy model, którym bez wysiłku zmieciemy ścieżki ogrodowe albo podłogę w altance. Te podstawowe akcesoria możemy zastąpić bądź uzupełnić bardziej zaawansowanymi sprzętami zasilanymi elektrycznie. Oto które z nich sprawdzą się podczas prac porządkowych w ogrodzie:

- odkurzacz do liści – to jedna z najpopularniejszych maszyn ogrodowych, która pozwoli nam szybko i sprawnie uporać się z suchymi jesiennymi liśćmi zalegającymi na grządkach i trawniku bądź pozostałościami po skoszonej trawie, wyrwanych chwastach, z drobnymi gałązkami czy piachem. Odkurzacze wyposażone są w funkcję dmuchawy – w pierwszej kolejności pozwalają na szybkie zebranie zanieczyszczeń w jednym miejscu, a następnie wciągają je do worka. Tak zebrane odpadki możemy błyskawicznie umieścić w kompostowniku lub w koszu na odpady, wykonując porządki znacznie szybciej i wygodniej niż przy użyciu grabi.

Odkurzacz do liści - dmuchawa spalinowa OPP 30 cm3 0,75 kW
Odkurzacz do liści - dmuchawa spalinowa OPP 30 cm3 0,75 kW

Czy wiesz, że…?

Wiele modeli odkurzaczy ogrodowych posiada także dodatkową funkcję rozdrabiania zassanych odpadów. Dzięki temu zmniejszają ich objętość i przyspieszają proces ich rozkładu w kompostowniku.

- rozdrabniacz do gałęzi – elektryczne urządzenia tego typu służą przede wszystkim do rozdrabniania ściętych lub złamanych gałęzi. Dzięki temu możemy bardzo szybko zyskać ekologiczną ściółkę lub zasilić kompost w łatwo rozkładający się materiał. To dokonały sposób na regularne, szybkie i praktyczne oczyszczanie ogrodu z zalegających w nim gałęzi, szczególnie przydatne na działkach gęsto porośniętych drzewami.

- myjka ciśnieniowa – stanowi praktyczny element wyposażenia gospodarstwa domowego, który sprawdzi się także na terenie ogrodu. Możemy wykorzystać ją na wiele sposobów, jednak w ogrodzie przeznaczona będ.zie przede wszystkim do czyszczenia mocno zabrudzonych powierzchni – silny strumień wody z odpowiednio dobranej dyszy pozwoli nam na łatwe doczyszczenie ścieżek ogrodowych, podjazdu bądź innej utwardzonej powierzchni. O tym, na co zwrócić uwagę przy wyborze myjki wysokociśnieniowej, przeczytamy w tym miejscu.

Czy wiesz, że…?

Wśród sprzętów służących do porządkowania przestrzeni znajdziemy także odśnieżarki i zamiatarki –pierwsze urządzenie wykorzystywane jest jednie sezonowo i służy do szybkiego odśnieżania dużych powierzchni. Za pomocą zamiatarki oczyścimy z kolei chodniki, place, podjazdy i inne utwardzone nawierzchnie – tego typu maszyny przydadzą się więc szczególnie w miejscach publicznych.


Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Najlepsze myjki ciśnieniowe – ranking

Najlepsze myjki ciśnieniowe – ranking
Nie ma drugich tak uniwersalnych narzędzi czyszczących jak myjki ciśnieniowe. Ranking ułatwi Ci wybranie najlepszego modelu spośród dziesiątek ...
Czytaj więcej

Macallister 2100 W w akcji – recenzja myjki ciśnieniowej

Macallister 2100 W w akcji – recenzja myjki ciśnieniowej
Myjka ciśnieniowa MACALLISTER 2100W to potężny sprzymierzeniec podczas wiosennych porządków. Kompaktowy korpus i komplet końcówek pomaga...
Czytaj więcej

Top 3 sposoby na czyszczenie elewacji

Top 3 sposoby na czyszczenie elewacji
Elewacja domu jest jednym z pierwszych jego elementów, który widzą Twoi goście i domownicy. Pełni funkcję ochronną, izoluje i zabezpiecz...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Elektronarzędzia i akcesoria, które pomogą Ci utrzymać porządek w ogrodzie