Produkty

Elektronarzędzia – konserwacja i używanie

Elektronarzędzia – konserwacja i używanie

Kupując elektronarzędzia każdy użytkownik chciałby, aby działały one jak najdłużej. Jednak w ferworze pracy często zapominamy o tym, aby odpowiednio o nie dbać. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach, które umożliwią nam bezawaryjne wykorzystywanie elektronarzędzi przez długi czas.

Wiertarka, szlifierka bądź narzędzia, które mają silniki elektryczne są w małym stopniu odporne na pył powstający w trakcie pracy. Aby silnik mógł pracować poprawnie, w obudowie znajdują się otwory wentylacyjne, przez które zanieczyszczenia mogą dostać się do środka. Najbardziej niebezpieczny jest pył powstający ze szlifowania gładzi szpachlowej, materiałów ceramicznych bądź szkła. Co zrobić, aby się przed tym uchronić? W żadnym wypadku nie wolno otworów tych zasłaniać lub zaklejać taśmą. Po zakończeniu każdej pracy najlepiej jest miejsca z otworami przedmuchać sprężonym powietrzem. Można dokonać tegelektronarzędziao wykorzystując sprężarkę z odpowiednią końcówką bądź specjalny pojemnik ze sprężonym powietrzem. Jeśli pracujemy w miejscu o dużym stopniu  zapylenia, najlepiej czyścić narzędzie po ok 2-3 godzinach pracy.

Miejscem, w których bardzo często występują awarie, są wrzeciona wiertarek bądź młotów udarowych. Przed zamontowaniem wiertła najlepiej jest nasmarować jego uchwyt. Zabezpieczy to przed przedostawaniem się pyłów bezpośrednio do uchwytu. Wiercąc otwory w suficie, powinniśmy stosować specjalną gumową nakładkę, która uniemożliwi zanieczyszczenie wrzeciona przez pył. Jeśli nie posiadamy takiej nakładki, można zastąpić ją np. kawałkiem szarej taśmy zbrojonej. Co jakiś czas (w zależności od tego, jak często używamy swojej wiertarki), najlepiej wyczyścić wrzeciono preparatem penetrującym na bazie nafty. Pomoże on usunąć wszelkie zanieczyszczenia.

Najlepiej, jeśli każde elektronarzędzie posiada swój własny kufer. Większość renomowanych  firm sprzedaje takie wraz z narzędziem. W tańszych wersjach najczęściej jest ono dostarczane w kartonie. W sprzedaży są dostępne kufry uniwersalne, które zabezpieczą nasze narzędzie przed zamoczeniem lub uszkodzeniem w razie upadku. Jest to również wygodne rozwiązanie, bo w  kufrze takim można umieścić dodatkowe narzędzia –  tarcze, wiertła, środki ochrony (okulary, rękawice itp.).

Wielu użytkowników zapomina również o stosowaniu odpowiednich do danego typu materiałów eksploatacyjnych. Każdy producent umieszcza takie dane na opakowaniu albo w dokumentach. Jeśli szlifierka jest przeznaczona do tarcz 115 mm, nie należy montować tam większych. Może to skutkować przegrzaniem silnika, a w ostateczności poważnym uszkodzeniem. W wiertarkach takim parametrem jest maksymalna średnica wiertła. Dla każdego materiału (drewno, beton, metal) jest maksymalna dopuszczona średnica wiertła, jakim można wiercić.elektronarzędzia

Podczas każdej pracy z narzędziem elektrycznym ważne jest, aby robić to z głową.  Szlifując, wiercąc bądź tnąc jakimś narzędziem, należy pamiętać, żeby robić to bez nadmiernej siły. Szczególnie w szlifierkach oscylacyjnych i kątowych nie należy dociskać narzędzia do obrabianego materiału. Może to skutkować poważnym uszkodzeniem silnika. 

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Źle wykonana usługa remontowa - jak złożyć reklamację?

Źle wykonana usługa remontowa - jak złożyć reklamację?
Czasami znalezienie uczciwego i solidnego fachowca, któremu powierzymy nasze mieszkanie to czasochłonne zadanie. Niestety zdarza się też, że mimo atra...
Czytaj więcej

Wszystko o wkrętarkach sieciowych

Wszystko o wkrętarkach sieciowych
Wkrętarki sieciowe służą do wkręcania oraz odkręcania wkrętów w różnorodnych elementach konstrukcji budowlanych. Można je porównać do standardowych wi...
Czytaj więcej

Jak nawiercać duże otwory?

Jak nawiercać duże otwory?
Konieczność wywiercenia otworów o niestandardowej średnicy pojawia się zwykle przy okazji domowych remontów. Umożliwi nam to nawet zwykła wiertarka, o...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
04.11.2015
Gro awarii powstaje na wiosnę gdy zaczynamy używać elektronarzędzi przechowywanych w wilgotnych pomieszczeniach odrobina rdzy na wirniku i mamy kłopot Przed użyciem takiego narzędzia dobrze jest wysuszyć i ręcznie poruszyć wirnikiem zwłaszcza dotyczy to pomp wszelkiego typu. Jesienią mamy wysyp uszkodzonych pomp CO przyczyna jest zawsze jedna pompa ,,zamarzła,, tz zaszła rdzą. Gdy narzędzia używamy do gipsu to trzeba starannie wyczyścić po każdej robocie i koniecznie poruszyć wirnikiem po przestoju.

Ocena i komentarz dla:

Elektronarzędzia – konserwacja i używanie