Produkty

Garść niezawodnych pomysłów na dywan do wnętrza skandynawskiego

Garść niezawodnych pomysłów na dywan do wnętrza skandynawskiego

Wnętrza skandynawskie w całej swojej różnorodności form prezentują się bardzo elegancko i dość nowocześnie. Dominuje w nich zwykle biel oraz luksusowe połączenie naturalnego drewna z miedzianymi dodatkami. Taka kompozycja jest bardzo subtelna, kojąca i wpływa na komfortowy odpoczynek.

W takim pomieszczeniu, co ważne, kluczem do aranżacji są dodatki ujęte w oryginalną formę oraz mocny, wyrazisty kolor. Do wnętrza skandynawskiego można dobrać różnorodne akcenty, które będą wpływały na spójność kompozycji, a jednocześnie dodadzą charakteru aranżacji.

Dywan odgrywa bardzo ważną rolę w wielu stylach, a w tym artykule przedstawimy Wam, jak zestawić go w ciekawe skandynawskie aranżacje.

Garść praktycznych informacji o stylu skandynawskim

Jeśli chcielibyśmy powiedzieć coś więcej o stylu skandynawskim, to z pewnością warto by wskazać na połączenie w nim delikatności barw oraz minimalistycznie wykończonego wyposażenia. W tych wnętrzach dużą uwagę skupia się wokół jasnych, naturalnie wykończonych materiałów, które bardzo pozytywnie oddziałują na nasz wypoczynek.

Nic dziwnego, że jasne barwy połączone z naturalnym drewnem, to klucz tego rodzaju stylizacji. Gra światła ma ogromne znaczenie w kulturze Skandynawów. To przecież właśnie w tym kraju przez większą część roku, brakuje zdecydowanego oświetlenia. Jasna kolorystyka pozwala utrzymać wnętrze w takiej odsłonie, która możliwie maksymalnie wykorzystuje przestronność wnętrza i dopływ naturalnego światła.

Pierwsze informacje o stylu skandynawskim pochodzą z początków lat 30. XX wieku. To wówczas szwedzki artysta Carl Larsson, zdecydował się na odszukanie takiego sposobu urządzenia wnętrza, w którym uda się zminimalizować ciągłe braki w oświetleniu dziennym. Małymi krokami stworzył styl, w którym łączą się: minimalizm, funkcjonalność oraz tradycjonalizm. Wszystko ujęte w szerokim dopowiedzeniu z ekologią oraz recyklingiem.

Podłoga w stylizacjach skandynawskich często jest wykonana z naturalnego drewna. Kolor jest zdecydowanie jasny, a niekiedy także dodatkowo bielony, co jeszcze mocniej podkreśla kierunek aranżacyjny tego stylu. Na takiej podłodze można położyć dowolny dywan, ale pod jednym warunkiem, że będzie on tworzył z dodatkami oraz wyposażeniem spójną całość.

Dywan Agnella Magic Kira 200 x 280 cm popiel
Dywan Agnella Magic Kira 200 x 280 cm popiel
Dywan Agnella Diuna 50 x 80 cm ciemny beż
Dywan Agnella Diuna 50 x 80 cm ciemny beż

I jeszcze kilka ważnych wątków dywanowych

Dywany będące elementem pozostającym w ofercie wielu sklepów, mogą mieć bardzo różną formę. Najczęściej możemy nabyć dywany prostokątne lub kwadratowe. Często decydujemy się również na dywany okrągłe czy owalne.

Dywan oprócz funkcji dekoracyjnej jest także miłym i ciepłym wykończeniem wnętrza. Chroni przed chłodem i przykrywa podłogę w miejscu, gdzie jest szczególnie zniszczona czy eksploatowana. Dywan wygłusza również kroki. Miły w dotyku uprzyjemnia czas spędzany w danym pomieszczeniu. Co ważne, stanowi także reprezentacyjną i ciekawą dekorację jadalni, salonu, czy też pokoju dziecięcego.

Czasem lepiej kilka razy zastanowić się nad wyborem dywanu, niż pochopnie podejmować decyzję i po krótkim czasie go wymienić. W niektórych miejscach naszego pomieszczenia można bowiem stworzyć bardzo zgrabny zestaw dwóch dywanów o mniejszych rozmiarach, które zaprezentują się równie ciekawie, jak jeden, większy produkt.

To rozwiązanie zwróci zresztą także większą uwagę na ładną, drewnianą podłogę, którą chcemy cieszyć się przez jak najdłuższy czas.

Uwaga!

Ciemne dywany dobierzmy do słonecznych pokoi, które są usytuowane w pomieszczeniach o południowej lub zachodniej ekspozycji. Jasne dywany – standardowo, lepiej jest umieścić we wnętrzach, gdzie tego rozjaśnienia brakuje.

1. Geometria – trójkąty, kwadraty, gwiazdy

Dywany prostokątne, o średnich wymiarach i geometrycznych zdobieniach umieszczonych na szarym, zielonym lub innym tle, prawie zawsze prezentują się dobrze. Można je umieścić równie dobrze w strefie wypoczynkowej, jak i w sąsiedztwie stołu w jadalni. Dywan akcentuje wnętrze, ciekawie współgra ze ściennymi grafikami i, co ważne, również może dawać wrażenie głębokiej abstrakcji. Wpływ form geometrycznych na ukształtowanie całej aranżacji daje bardzo szerokie pole do manewru podczas tworzenia nowoczesnych kompozycji.

Dywan Agnella Funky Dor 160 x 220 cm szary
Dywan Agnella Funky Dor 160 x 220 cm szary

2. Happy Family, Happy Day – dywany z intencją

Również i takie dekoracje warto umieścić we wnętrzu skandynawskim, które bądź co bądź, nie tylko upiększają wnętrze, ale przede wszystkim również poprawiają humor. Takie dywany często są utrzymane w okrojonej kolorystyce. Dużą rolę odgrywa tu barwa szara, brązowa, granat oraz beż. Dywan tego typu warto dobrać z grubo tkanej tkaniny bawełnianej. Dla ciekawszego efektu można zastosować splot, przypominający swoim wyglądem akcent marynarski.

3. Dywaniki z domieszką juty – w pasy

Te dywaniki przypominają swoją formą chodniczki , które bardzo często mamy okazję podziwiać w łazienkach skandynawskich. Dywaniki takie będą także ciekawą formą dekoracji sypialni, gdzie można je ułożyć np. w okolicy łóżka. Ładnie wystylizują w ten sposób relaksującą strefę tego najbardziej przytulnego pomieszczenia w domu. Dywaniki ze względu na ich formę, można szybko doprać w pralce lub przemyć, zamaczając tkaninę w wodzie.

4. Okrągłe dywaniki z kolorową obwódką

To również ciekawa forma dekoracji podłogi. Szczególnie sprawdzi się w korytarzu czy też w łazience. Dywanik może być wykonany z konopi. Taki materiał bardzo łatwo utrzymamy w czystości.

Dywan Colours Ford 160 x 230 cm brązowy
Dywan Colours Ford 160 x 230 cm brązowy

Zarówno ta forma podłogowej dekoracji, jak i dywaniki stylizowane na indiana style, urozmaicają pomieszczenie, ale i łączą się akcentem dekoratorskim z drewnem. Pamiętajmy, że naturalne drewno to bardzo ważny akcent we wnętrzu skandynawskim.

5. Włochaty dywan shaggy

Modny w stylizacjach domowych od kilku sezonów. Jego największym walorem jest włochate i miękkie w dotyku podłoże, które nie tylko ładnie wygląda, ale po którym także miło się stąpa. Kosmate runo tych dywanów nie sprawia kłopotu podczas utrzymania ich w czystości. Odkurza się je standardowo przy użyciu odkurzacza.

Dywany shaggy mają bardzo bogatą kolorystykę i różne rozmiary, które w ten sposób dopasujemy do różnorodnych wnętrz.

6. Dywan orientalny – w stylu marokańskim

Dywany we wzory, gościły w naszych wnętrzach kilkadziesiąt lat temu, ale i w nowoczesnych, skandynawskich wnętrzach odnajdują się bardzo dobrze. Co ciekawe, we wzorach pojawiających się w ich strukturze widać bardzo ciekawą stylistykę oraz jasno wytyczony schemat. Marokańskie układanki geometryczne oraz florystyczne akcenty ciekawie komponują się z bieloną podłogą, z którą tworzą oryginalne zestawienie.

Dywan Kashan 65 x 135 cm granatowy
Dywan Kashan 65 x 135 cm granatowy

Czy wiesz, że...?

Standardem dla dywanów gładkich jest ilość punktów w granicach 150 – 500 tysięcy, dlatego są one miękkie i zwykle mają wyraźny wzór. Dywany shaggy o bardzo grubej nitce runa będą miały około 50 tyś punktów na metr kwadratowy.

Data publikacji: 05.08.2016
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Zabezpieczenie schodów przed dziećmi – o czym należy pamiętać?

Zabezpieczenie schodów przed dziećmi – o czym należy pamiętać?
Mieszkasz w domu jednorodzinnym, a Twój maluch właśnie zaczął raczkować? Uważaj! Czeka na niego mnóstwo zagrożeń. W pierwszej kolejności...
Czytaj więcej

Proste triki, które pozwolą Ci stworzyć przytulny pokój

Proste triki, które pozwolą Ci stworzyć przytulny pokój
Nie potrzebujesz generalnego remontu, aby wprowadzić do wnętrza odrobinę przytulności. Sprawdź, jak za pomocą kilku prostych trików odmienisz s...
Czytaj więcej

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach
Modny trend? Pastele! Odcienie pastelowe pozwalają wprowadzić do wnętrz przyjemny i świeży nastrój, szczególnie wiosną. Świetnie pasują ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Garść niezawodnych pomysłów na dywan do wnętrza skandynawskiego