Base image W nocy z 23 na 24 maja (z poniedziałku na wtorek) planujemy przeprowadzenie prac serwisowych. Prace rozpoczną się od godziny 21:00 do godziny 6:00. W trakcie ich trwania mogą wystąpić problemy z zakupem naszych produktów, logowaniem do serwisu, dodawaniem komentarzy do produktów, weryfikacją dostępności i cen produktów.
Produkty

Gazeta – materiał na plecionki

Gazeta – materiał na plecionki

Często zastanawiamy się jak udekorować mieszkanie w prosty i zarazem pomysłowy sposób. Jednym z rozwiązań jest papierowa wiklina, która daje możliwość nie tylko na wykorzystanie makulatury, ale również na wykonanie ozdób czy przedmiotów użytkowych. Zrobienie plecionki nie jest pracą trudną, jednak wymaga od nas sporej cierpliwości, bez której trudno o stworzenie domowych dzieł sztuki.

stare gazetyWykorzystanie

Plecionki z gazety mogą przybrać najrozmaitsze kształty i w zasadzie to, jaką formę im nadamy, zależy od naszej pomysłowości. Możemy z nich stworzyć zarówno niewielkie ozdoby do salonu lub pokoju dziecięcego, jak i przedmioty, które nie będą pełnić jedynie funkcji dekoracyjnej. Jednym z takich pomysłów jest wykonanie koszyczków, w których możemy przechowywać wszystko to, co powinno znajdować się w jednym miejscu, m.in. biżuterię lub przybory biurowe. Z papieru możemy również wykonać kosz na bieliznę lub pudło na prasę, którą lubimy mieć pod ręką, a także podstawki pod kubki.

Papierowa wiklina jest jednak przede wszystkim świetnym materiałem do wykonywania ozdób. Dzięki możliwości nadania naszym rękodziełom nieszablonowych wzorów, dobrze prezentuje się na ścianach. Plecionką możemy również otoczyć wazon lub doniczkę, przez co będą wyglądały oryginalnie i pomysłowo. Ozdoby mogą również przybrać kształt dekoracji wolnostojących, które wpiszą się w każdy wystrój mieszkania.

Jak wykonać?

Znając możliwości wykorzystania papierowych plecionek warto wiedzieć, jak takie rękodzieła stworzyć. W zależności od rozmiarów plecionki, jaką chcemy otrzymać, potrzebujemy odpowiedniej ilości materiału do jej wykonania. Następnie papier tniemy na paski o szerokości około 7 cm, które zwijamy w rulonik. W tym celu pomocny może okazać się cieńki patyczek, na który nawijamy pasek papieru. Zaczynamy od nawijania jego rogu około 3-4 cm od końca drewienka i następnie rolujemy całość. Po wyjęciu patyczka otrzymamy zwiniętą rurkę, której koniec zaklejamy klejem, żeby się nie rozwinęła.

Takich rurek wykonujemy tyle, ile potrzebnych jest do wykonania wybranego przez nas przedmiotu. Następnie przystępujemy do pracy stosując jedną z wielu technik wyplatania.     

Gazeta

Papier wykorzystywany do produkcji gazet i czasopism jest różny, ale każdy z nich ma swoje zalety. Gazety z miękkiego papieru cechują się m.in. większą elastycznością wykonanych z nich rurek. Natomiast magazyny są bardziej kolorowe, dzięki czemu nasze wyroby są barwniejsze i nie musimy ich dodatkowo malować.

Najlepiej wykorzystywać jak największe arkusze papieru, ponieważ otrzymamy tym samym dłuższe paski, co ułatwi późniejszą pracę. Możemy dzięki temu uniknąć doklejania ruloników, co sprawi, że całość będzie bardziej wytrzymała.plecionka z gazety

Wiklinowe dzieła sztuki

Na rynku dostępne są specjalne lakiery, dzięki użyciu których papier może być przechowywany również w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgotność – w kuchni czy łazience. Dzięki temu nie musimy się martwić, że plecionki skazane są na krótki żywot, z pewnością posłużą nam o wiele dłużej.

Choć wykorzystywanie tego rodzaju materiału sprawia, że powstały produkt już w sam sobie ma niebanalny wygląd, to dodatkowo papierowa wiklina daje również możliwość pomalowania jej na każdy wybrany przez nas kolor. Ponadto plecionki można także bejcować, co nadaje im wygląd zbliżony do naturalnej wikliny.

Bardzo ważną zaletą papierowych plecionek jest również to, że są ekologicznym sposobem na upiększenie naszego domu. Jest to bowiem doskonały sposób na recycling, dzięki czemu odłożona na stos gazeta zyska swoje drugie życie.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Naturalne dekoracje wnętrz – modne przez cały rok

Naturalne dekoracje wnętrz – modne przez cały rok
Chcąc udekorować nasze wnętrza, często wybieramy gotowe produkty dostępne w sklepach. Jeśli jednak zależy nam niepowtarzalnych ozdobach, możemy przygo...
Czytaj więcej

Większe bezpieczeństwo na podłodze – taśmy antypoślizgowe

Większe bezpieczeństwo na podłodze – taśmy antypoślizgowe
Stworzenie bezpiecznych warunków to niezwykle istotny aspekt podczas wszelkich prac remontowo-budowlanych. Wykańczając mieszkanie, biuro, lokal użytko...
Czytaj więcej

Jak usunąć z okien taśmę ochronną

Jak usunąć z okien taśmę ochronną
Wszystkie nowe okna, jakie montowane są w świeżo wzniesionych budynkach mieszkalnych, pokryte są specjalną folią. Jej zadaniem jest ochrona ram okienn...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Gazeta – materiał na plecionki