Produkty

Gdzie i jak myć samochód?

Gdzie i jak myć samochód?

Automobil nie uniknie w toku użytkowania brudu, kurzu i błota, zwłaszcza biorąc pod uwagę stan polskich dróg. Nasz kraj pokrywa gęsta sieć myjni ręcznych i automatycznych, jednak jeśli nie chcemy płacić innym za pracę, którą możemy wykonać sami, zadbajmy o estetykę naszego samochodu we własnym zakresie.

czyszczenie szybCzy można?

Ze względu na możliwe zanieczyszczenie, miejscowe przepisy wyraźnie określają dopuszczalność mycia własnego samochodu przed posesją lub nawet w jej obrębie. Co do zasady, jest to zwykle dozwolone, jeśli nie powoduje szkody dla środowiska poprzez przedostawanie się zużytej wody do gleby i wód gruntowych ani nie jest uciążliwe dla sąsiadów.

By mieć pewność, że nie grozi nam mandat za niedozwolone czyszczenie samochodu, zapoznajmy się z uchwałami gminy naszego miejsca zamieszkania w tym zakresie.

Gdzie?

Dobór miejsca będzie tutaj kluczowy, ponieważ tylko nieodpowiedzialni posiadacze aut pozwalają, by ścieki po umyciu samochodów trafiały do rzek, jezior czy innych cieków wodnych. Unikajmy także przedostawania się mydlin i detergentów bezpośrednio do gruntu – mogą one zatruć zapasy wody gruntowej, co wpłynie niekorzystnie nie tylko na pobliską roślinność, ale także na stan wody w cały rejonie. Dlatego kluczowym będzie znalezienie miejsca z odpływem wody do kanalizacji ściekowej. Najlepiej, by kratka znalazła się w spadku – sprawi to, że w naturalny sposób zanieczyszczona woda będzie trafiać do właściwego miejsca przeznaczenia.

Drugim elementem będzie podłoże, na którym postawimy nasz samochód. Trawa i gleba to nieodpowiednie miejsca, dlatego idealny będzie podjazd garażu wykonany z betonu lub kostki. Jeśli nie dysponujemy garażem, poszukajmy utwardzonej powierzchni możliwie blisko źródła wody, zwłaszcza jeśli chcemy myć za pomocą wody w wiadrze i gąbek. Jeśli dysponujemy wężem, kluczowe jest umiejscowienie kranu. Przewód powinien sięgać swobodnie do samochodu, jednocześnie nie skręcając się ani nie posiadając żadnych załomów, które mogą spowodować spadki ciśnienia.

Zadbajmy też o miejsce, w którym będziemy mogli wytrzepać dywaniki samochodowe – szukajmy trzepaków lub innych miejsc, na których będziemy mogli je powiesić i oczyścić. Wnętrze samochodu możemy uprządkować za pomocą odkurzacza, wówczas kluczowy będzie dostęp do sieci elektrycznej. Istnieją oczywiście ręczne wersje tego rodzaju sprzętu, jednak nie mogą się one równać z mocą bardziej wydajnych maszyn.

Kiedy?

Oczywiście samochód najlepiej czyścić w ciągu dnia, chociaż jeśli dysponujemy mocnym oświetleniem przestrzeni garażowej, możemy się także pokusić o mycie auta po zmroku. Pamiętajmy, aby nie budzić sąsiadów, zwłaszcza jeśli używamy głośnego odkurzacza przemysłowego.

Wbrew pozorom, najlepszą porą mycia nie będzie gorący i słoneczny dzień, ponieważ promienie mogą zbyt szybko wysuszyć mydliny na karoserii, tworząc smugi i zacieki. Lekko pochmurny dzień będzie idealny, oczywiście unikajmy też burzy i deszczu. Podobnie, zbyt porywisty wiatr może powodować nadmierne przesuszanie mydlin, co również nie będzie prezentowało się estetycznie. mycie nadkola

Czym?

Własnoręcznych sposobów mycia samochodu nie wymyślono zbyt wiele, musimy więc zdecydować, czy korzystamy z wcześniej przygotowanych zbiorników, czy też mamy dostęp do bieżącej wody. W obu przypadkach będziemy potrzebowali wiader lub innych pojemników. Pamiętajmy, by w tym pierwszym wypadków wybierać takie wiadra, które jesteśmy w stanie unieść samodzielnie, a następnie wylać ich zawartość na samochód, by spłukać pianę. Jeżeli korzystamy z węża, nie będziemy musieli się wysilać.

Niezbędne będą nam także gąbki, myjki i ściągacze do wody, które pomogą nam oczyścić wszystkie szyby i lusterka. Do ciepłej wody powinniśmy wlać środki czyszczące. Na rynku mamy duży wybór dostępnych detergentów, a każdy z nich obiecuje niemalże magiczne efekty widoczne na karoserii naszego samochodu. Wybierzmy coś, co najbardziej odpowiada naszym gustom i wnikliwie wyszorujmy karoserię, a do jej delikatniejszych i bardziej reprezentatywnych elementów dobierzmy miękkie gąbki, by uniknąć zarysowań.

Spłukiwanie za pomocą szlaucha czy myjki ciśnieniowej jest bardzo proste. Myjka posłuży nam też do wymycia podwozia z zaschniętego błota. Jeśli zabrudzenia są zbyt uporczywe jak na samo ciśnienie wody, możemy użyć drucianych szczotek, ale nie traktujmy nimi polakierowanych powierzchni, jeśli nie chcemy mieć własnoręcznie porysowanego samochodu.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Chemia do myjek ciśnieniowych

Chemia do myjek ciśnieniowych
Wśród myjek ciśnieniowych znajdziemy zarówno urządzenia do użytku profesjonalnego, jak i domowego. Ich popularność wynika z wygody użytkowania i wielo...
Czytaj więcej

Urządzenia ciśnieniowe – podział i funkcje

Urządzenia ciśnieniowe – podział i funkcje
Urządzenia ciśnieniowe pozwalają na sprawne mycie wielu rodzajów powierzchni przy niewielkim zużyciu detergentów. Do czego możemy zastosować takie urz...
Czytaj więcej

Podstawowe środki do pielęgnacji samochodu

Podstawowe środki do pielęgnacji samochodu
Chcąc zadbać o czystość i stan naszego auta, warto zaopatrzyć się w kilka przydatnych środków do jego czyszczenia i pielęgnacji – oto kilka z ni...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Gdzie i jak myć samochód?