W jadalni z definicji spożywamy posiłki, jednak coraz częściej jest to miejsce, które pełni także nowe funkcje. Przy stole w jadalni wykonujemy niektóre prace domowe czy odpoczywamy, czytając książkę, a dzieci odrabiają lekcje lub bawią się. Powinniśmy wziąć to pod uwagę podczas projektowania naszego pokoju stołowego.
Gdzie
Zastanawiając się nad miejscem lokalizacji jadalni, dostosujmy ją do rozkładu mieszkania, uwzględniając wielkość jego powierzchni. Może ona być częścią pokoju dziennego, znajdować się w kuchni lub stanowić przestrzeń na granicy tych wnętrz, a także stanowić oddzielny pokój.
Jeżeli dysponujemy dużym domem, dobrym pomysłem jest urządzenie jadalni w osobnym pomieszczeniu. Staje się wtedy miejscem bardzo reprezentacyjnym i świetnie nadaje się na wystawne przyjęcia. Projektując jadalnię, zwłaszcza z takim przeznaczeniem, pamiętajmy, że nie może być zbyt mała, dlatego nie powinniśmy jej aranżować w niewielkim pomieszczeniu, w którym nie będziemy mogli swobodnie się poruszać.
W przypadku, gdy nie dysponujemy tak dużą przestrzenią z powodzeniem możemy umiejscowić jadalnię w pokoju dziennym lub kuchni. Pomoże w tym wyodrębnienie jej odpowiednim światłem lub innym rodzajem podłogi, która będzie wyznaczała symboliczną granicę. Do takiego zagospodarowania dobrze nadają się elementy architektoniczne, takie jak wnęki, które naturalnie określają osobną przestrzeń. Jadalnia w salonie powinna znajdować się poza szlakiem komunikacyjnym, w miejscu zapewniającym spokój podczas posiłków. Natomiast w przypadku, gdy mamy małą kuchnię, ustawmy stół przy ścianie, ale pamiętajmy o zapewnieniu odpowiedniej ilości miejsca do komfortowego przy nim siedzenia.
Gdy nasza kuchnia jest otwarta na salon, stół i krzesła możemy ustawić pomiędzy tymi pomieszczeniami. Jest to rozwiązanie coraz popularniejsze, ponieważ zwiększa powierzchnię użytkową domu i nie tracimy miejsca na zbędną komunikację. Sprzyja również większej integracji, pozwalając na kontakt między domownikami, nawet gdy znajdują się w innych pomieszczeniach. Taka jadalnia dobrze sprawdza się także podczas obiadów lub spotkań z przyjaciółmi, ponieważ będziemy mogli kontynuować rozmowę z gośćmi w trakcie wyjścia do kuchni.
Stół
Centrum każdej jadalni stanowi stół, dlatego powinniśmy poświęcić mu wiele uwagi, by stał się ośrodkiem rodzinnego życia. Ważne, by jego wielkość odpowiadała naszym potrzebom. Dobrym rozwiązaniem jest stół rozkładany, którego powierzchnię zwiększymy w zależności od okoliczności. Pamiętajmy, że swobodne przemieszczanie się i manewrowanie krzesłem zapewnia odsunięcie stołu o co najmniej 60 cm od ściany.
Kształt i materiał, z jakiego stół jest wykonany, powinien być dopasowany do wystroju wnętrza. W jadalniach klasycznych dobrze wyglądają stoły drewniane, natomiast w aranżacjach nowoczesnych możemy zdecydować się na szklane lub łączące różne rodzaje materiałów.
Krzesła
Wielkość krzeseł decyduje o tym, ile osób zmieści się przy stole. Na jedno krzesło przy stole przypada minimum 60 cm, dlatego jeżeli chcemy postawić po jednej stronie krzesła dla 3 osób, potrzebujemy stołu o długości co najmniej 180 cm. W przypadku krzeseł masywnych nie będzie to już raczej możliwe, zwłaszcza jeżeli zależy nam na swobodzie ruchów w trakcie posiłków. Ważną kwestią jest także wysokość siedziska, które powinno znajdować się 45-50 cm nad podłogą.
Stylistycznie krzesła dobierajmy do stołu i wyglądu pomieszczenia. Natomiast jeżeli nasza jadalnia znajduje się w kuchni, krzesła możemy z powodzeniem zastąpić ławą, która doda wnętrzu przyjaznego, domowego klimatu.
Dodatkowe meble
Wiele osób nie wyobraża sobie jadalni bez komody lub kredensu, w których można przechowywać zastawę stołową i sztućce. Jest to także miejsce, gdzie mogą znaleźć się obrusy, serwetki i elementy dekoracyjne, co sprawi, że zawsze będziemy mieli je pod ręką.
Nie wszędzie jednak metraż pomieszczenia pozwala na umieszczenie dodatkowych mebli, które dopełniają całości aranżacji wnętrza. W takim przypadku możemy zdecydować się nawet na niewielką szafkę, w której przechowamy najpotrzebniejsze sprzęty.
Oświetlenie
Istotną kwestią jest również dobór odpowiedniego oświetlenia. Sprawdzonym rozwiązaniem jest montaż nie tylko oświetlenia centralnego, ale także punktowego, którym będziemy mogli regulować natężenie światła w pokoju. Pamiętajmy jednak, aby wydzielić kilka obwodów, co umożliwi stopniowe włączanie oświetlenia w zależności od potrzeb.
Często spotykanym rozwiązaniem jest wisząca lampa nad stołem. Powinna znajdować się na wysokości 50-60 cm nad blatem, by nie zasłaniała osób siedzących przy stole, a jednocześnie dobrze oświetlała to, co na nim się znajduje.