Produkty

Gdzie można zastosować miedź w domu?

Gdzie można zastosować miedź w domu?

Miedź to jeden z tych pierwiastków chemicznych, który posiada wiele zalet. Jest bardzo trwały, odporny na działanie wysokich temperatur oraz korozję, niezawodny w wielu instalacjach. Nic zatem dziwnego, że jego wykorzystanie sięga nie tylko dziedzin związanych z przemysłem, ale również budownictwa mieszkalnego. Gdzie w naszym domu można zastosować ten doskonały materiał?

miedziany rondelekMiedź, jako jeden z głównych materiałów przemysłowych, posiada możliwości elektrycznego oraz termalnego przewodnictwa. Nie ma praktycznie problemu z jej przetwarzaniem – można łączyć ją z innymi metalami i tym samym uzyskać szerokie zastosowanie w budownictwie mieszkalnym.

Instalacje – jeden z tych elementów konstrukcyjnych domu, gdzie warto wykorzystać miedź

Miedź to główny materiał do produkcji rur, może być zatem wykorzystywana podczas tworzenia instalacji ciepłej oraz zimnej wody. Stanowi też najważniejszy element instalacji centralnego ogrzewania, a także ogrzewania podłogowego. Wreszcie, jest także niezastąpiona w instalacjach gazowych.

Miedź można także stosować na pokrycia dachowe oraz okładziny ścian zewnętrznych budynku. Tworzy instalacje rynnowe oraz rury spustowe.

Mało osób o tym pamięta, ale miedź to także element dekoracji wnętrz. Może bowiem być wykorzystywana do produkcji baterii kuchennych czy łazienkowych, a nawet wanien oraz zlewozmywaków. W industrialnych wnętrzach zobaczymy także miedziane meble, lampy oraz regały.

Skąd wiadomo, że miedź jest tak trwała

Najlepszym przykładem są znalezione fragmenty biżuteryjne wykonane dokładnie z tego materiału, liczące 9000 lat, a znalezione w Ali Koc w Iranie oraz oraz w Cayonu i Catal Huyuk w Turcji.

W domowych instalacjach miedź także stosowana jest od dawien dawna. Używano jej już w starożytnym Rzymie do budowy systemów wodociągowych.

Materiał ten ma wiele sprawdzonych właściwości. Jest odporny na wysokie ciśnienie, na działanie wysokich temperatur. Jest też ognioodporny – potrafi wytrzymać nawet 1000 stopni Celsjusza. Nie wydziela też szkodliwych gazów.miedziane zawory

Rury miedziane nie tracą swoich właściwości pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, są również higieniczne i antybakteryjne. Z powodzeniem mogą być zatem stosowane do tworzenia instalacji wody pitnej oraz ciepłej wody użytkowej.

Ważne, że miedź nie zmienia smaku wody. Nie pozwala też na to, by szkodliwe substancje przenikały do instalacji.

Instalacje z udziałem miedzi są łatwe do wykonania, rury tego typu można bowiem łączyć na wiele sposobów, np. poprzez lutowanie miękkie oraz twarde, wciskanie, zaciskanie, skręcanie. Możemy też ukryć je w ścianie lub pod podłogą, bez obawy o skuteczność ich działania.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Ciekawe pomysły na oświetlenie loftowe

Ciekawe pomysły na oświetlenie loftowe
Możesz zadecydować o charakterze oświetlenia w pomieszczeniu. Lampy loftowe pasują wbrew pozorom do wnętrz w różnych stylach. Masz pełną kontro...
Czytaj więcej

Salon w stylu eklektycznym – jak dobrać kolor farby do salonu?

Salon w stylu eklektycznym – jak dobrać kolor farby do salonu?
Styl eklektyczny w salonie to ciekawe wyzwanie dla każdego amatora oryginalnych i nietuzinkowych wnętrz. Pozwala na liczne modyfikacje i łączenie wiel...
Czytaj więcej

Więcej światła! - TOP 4 lampy do oświetlenia domu

Więcej światła! - TOP 4 lampy do oświetlenia domu
Oświetlenie to ważny element każdego domu. To dzięki niemu możesz bez przeszkód funkcjonować nawet wtedy, gdy za oknem panuje mrok. Jakie lampy...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
13.06.2015
miedziane rzeczy szalenie mi się podobają, jedyny problem mam taki, że śniedzieją[?] a taki efekt mnie nie przekonuje... jakieś porady jak wyczyścić miedź może macie?

Ocena i komentarz dla:

Gdzie można zastosować miedź w domu?