Produkty

Gdzie stosować elektrozaczepy?

Gdzie stosować elektrozaczepy?

Elektrozaczep jest ważnym elementem systemu kontroli dostępu zarówno w prostych instalacjach domofonowych, jak i rozbudowanych systemach ewakuacji budynków. Jest to urządzenie elektromechaniczne, które po otrzymaniu sygnału elektrycznego, zwalnia blokadę wejścia. Jego działanie jest zatem bardzo proste, dlatego coraz częściej jest wykorzystywany w naszych domach.

drzwi wejściowe na elektrozaczepJak wybrać właściwy model?

Szeroki wybór elektrozaczepów sprawia, że bez problemu możemy dobrać odpowiedni rozmiar i model urządzenia do warunków jego pracy oraz funkcji, jaką ma spełniać. W zależności od tego, czy zastosujemy go w drzwiach lewych czy prawych, powinniśmy wybrać odpowiedni jego typ, aby zapewnić optymalne i bezawaryjne funkcjonowanie. Co prawda istnieją elektrozaczepy symetryczne, jednak zaleca się dobór urządzenia do rodzaju drzwi, w jakich jest zamontowane.

W zależności od rozmiarów drzwi powinniśmy również dopasować odpowiednią moc elektrozaczepu. Jeżeli drzwi lub brama mają dużą masę, zwykłe urządzenia mogą nie być w stanie odblokować zamka.

Większość modeli jest wykonana z materiałów odpornych na korozję i ścieranie, dzięki czemu nie muszą być poddawane częstej konserwacji oraz możemy używać ich w warunkach zewnętrznych, gdzie stale narażone są na działanie czynników atmosferycznych. Elektrozaczep musi być również odporny na nacisk. W warunkach domowych powinien wytrzymać napór nie mniejszy niż 300 kg i w tym czasie nie pozwolić na odblokowanie drzwi czy bramy. Wersje przeznaczone do ciężkich systemów są jednak odporne nawet na nacisk 1000 kg.

Rodzaje

Elektrozaczepy dzielą się na 3 podstawowe typy ze względu na system działania:

 - standardowy – stosowany jest w zwykłych instalacjach domofonowych. Napięcie elektryczne odpblokowuje dźwignię i zapadka rygla zostaje zwolniona.

- z wyłącznikiem – ten rodzaj urządzenia umożliwia trwałe odblokowanie drzwi, przez co dostęp do pomieszczenia nie jest ograniczony. Elektrozaczepy tego typu stosuje się zwłaszcza w biurach, gdzie w godzinach pracy drzwi może otworzyć każda osoba, natomiast poza nimi urządzenie jest uruchamiane ponownie, dzięki czemu możemy kontrolować przepływ osób.

- z pamięcią – sterowany jest za pomocą niewielkiego impulsu. Znajduje zastosowanie w urządzeniach zasilanych akumulatorem lub baterią, w których zalecane jest oszczędzanie energii. Podanie impulsu sprawia, że elektrozaczep odblokowuje blokadę na kilka sekud, który to czas pozwala nam na dojście do furtki lub drzwi i ich otwarcie.

W trosce o bezpieczeństwo

Elektrozaczepy mogą posiadać również dodatkowe właściwości, które czynią je wodoszczelnymi i ognioodpornymi. Tego typu urządzenia są jednak produkowane do specjalnych rodzajów instalacji o bardziej wymagającym zastosowaniu. Każdy z opisanych wyżej mechanizmów może być również wyposażony w czujnik pozwalający określić stan, w jakim się znajduje (zablokowany czy odblokowany).

Zastosowanie

Kontrolę dostępu możemy zastosować niemal w większości rodzajów drzwi i bram. Najczęściej jednak montujemy ten rodzaj zabezpieczenia razem z domofonem lub po prostu w celu otwarcia furtki lub drzwi wejściowych osobom trzecim. W miejscach pracy służą przede wszystkim jako zabezpieczenie przed nieuprawnionym dostępem do pomieszczeń osób z zewnątrz.bramka na elektrozaczep

Tego rodzaju urządzenia stosujemy również do zamykania szafek, szuflad czy skrzynek na listy. Jest to szczególnie pomocne, gdy mamy dzieci lub domowe zwierzęta, które – dzięki elektrozaczepom – nie będą miały dostępu do ich zawartości.

Elektrozaczepy nie mogą być jednak stosowane tam, gdzie konstrukacja drzwi lub ościeżnicy na to nie pozwala. Dotyczy to zwłaszcza drzwi szklanych i obrotowych.

Data publikacji: 08.10.2015
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak wymienić zamek w drzwiach — instrukcja wideo

Jak wymienić zamek w drzwiach — instrukcja wideo
Wymiana zamka to zadanie proste, do którego wykonania potrzebujemy jedynie podstawowych narzędzi. Jeśli zajdzie tak potrzeba i będziemy musieli...
Czytaj więcej

Zamek do drzwi - jaki wybrać?

Zamek do drzwi - jaki wybrać?
Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie naszego domu, powinniśmy pomyśleć o jego odpowiednim zabezpieczeniu. Kluczowe znaczenie mają w tym przypadku dobrz...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Gdzie stosować elektrozaczepy?