Produkty

Gruntowy wymiennik ciepła – czy to się opłaca?

Gruntowy wymiennik ciepła – czy to się opłaca?

Gruntowy wymiennik ciepła (GWC) jest elementem, który wspomaga i uzupełnia system mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej. Wykorzystywanie GWC nosi cechy pozyskiwania energii odnawialnej, może więc być dotowane lub preferencyjnie kredytowane ze środków BOŚ.

Podstawowe zasady działania GWC

GWC wykorzystuje temperaturę gruntu (na głębokości minimum 1,5 m) utrzymującą się na niemal stałym przez cały rok poziomie – około 4-8 stopni. Przepuszczane przez grunt powietrze, glikol czy inne substancje zimą ogrzewają, a latem schładzają powietrze dostarczane z zewnątrz do budynku.

KlimatyzatorWymienniki gruntowe mogą być:

- rurowe, składające się z czerpni (umieszczonej np. w ogrodzie) oraz zakopanych rur o odpowiedniej długości (minimum 25 m), przez które przepływa powietrze,
- rurowe z wymiennikiem ciecz-powietrze – zakopane, wypełnione glikolem rury połączone są z wymiennikiem umieszczonym w kanale między czerpnią powietrza a centralą wentylacyjną,
- żwirowy, gdzie powietrze przepływa przez umieszczoną w gruncie warstwę płukanego żwiru, osłoniętą z góry płytami styropianowymi dla izolacji termicznej.

Korzyści z zastosowania GWC

Ciepło uzyskane z gruntu i wykorzystywane w GWC jest darmowe. Posługujemy się nim dla wspomagania przy ogrzewaniu lub chłodzeniu domów, w systemach wentylacji z rekuperacją. GWC umożliwia wstępne podgrzanie powietrza trafiającego do rekuperatora w zimie.

W mroźne dni na wymienniku ciepła rekuperatora zamarzają skropliny z ciepłego powietrza usuwanego z pomieszczeń. Powstający szron zatyka kanaliki w wymienniku, co utrudnia przepływ powietrza, ogranicza wydajność i sprzyja awariom. Ułożenie GWC stanowi ochronę przeciwzamrożeniową całego systemu rekuperacji. Odciąża i eliminuje konieczność pracy nagrzewnicy elektrycznej czy też systemu odmrażającego. Inne, poza GWC, systemy odmrażania są znacznie bardziej energochłonne. W GWC wykorzystujemy darmową, zakumulowana w gruncie energię.

Pochłaniacz wilgociInną korzyścią GWC jest znaczne podniesienie komfortu klimatycznego w domu w upalne dni. Instalacja GWC potrafi ochłodzić wchodzące gorące powietrze nawet o kilkanaście stopni. Może zasilić w klimatyzowane powietrze duże przestrzenie budynków.

Czy GWC się opłaca?

Ułożenie gruntowych wymienników ciepła nie stanowi zbyt kosztownej inwestycji, łączny koszt zwykle zamyka się w kilku tysiącach złotych. Późniejsza eksploatacja również nie jest zbyt kosztowna.

Powietrze po przejściu przez gruntowy wymiennik ciepła jest dobrze przefiltrowane, zawiera mniej drobnoustrojów i alergenów. Stosowanie GWC pozwoli uzyskać wyższą jakość powietrza niż ta uzyskiwana z samego rekuperatora. Jest ono świeższe i mniej wysuszone.

Reasumując – stosując gruntowny wymiennik ciepła, przy stosunkowo niskim koszcie możemy wiele zyskać, m. in.:

- poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach,
- zmniejszenie wysokości rachunków za ogrzewanie domu oraz energię elektryczną,
- oszczędności z tytułu darmowej klimatyzacji w lecie,
- redukcję poziomu alergenów i zanieczyszczeń powietrza,
- możliwość uzyskania darmowego ciepła.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak nawilżyć powietrze w domu?

Jak nawilżyć powietrze w domu?
Suche powietrze w domu może być przyczyną wielu niedogodności. Przyczynia się do powstawania problemów z gardłem oraz utrudnia nocny wypoczynek...
Czytaj więcej

Jaki nawilżacz powietrza wybrać – ceramiczny, plastikowy czy elektryczny?

Jaki nawilżacz powietrza wybrać – ceramiczny, plastikowy czy elektryczny?
Suche powietrze w mieszkaniu to problem, z którym borykamy się w szczególności w okresie letnich upałów oraz intensywnego ogrzewa...
Czytaj więcej

5 sposobów na walkę ze smogiem w mieszkaniu

5 sposobów na walkę ze smogiem w mieszkaniu
Gdy czystość powietrza w mieście pozostawia wiele do życzenia, nie pozostaje nic innego, jak chronić się przed szkodliwymi cząsteczkami na wszystkie m...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Gruntowy wymiennik ciepła – czy to się opłaca?