Produkty

Inspiracje z mosiężnymi dodatkami

Inspiracje z mosiężnymi dodatkami

Znany od wieków i ceniony mosiądz jest materiałem, który znajduje zastosowanie w naszych wnętrzach głównie jako dekoracje w starym stylu. Jednak jego obecność nie tylko przywołuje ducha przeszłości – znajdziemy również takie ozdoby, które podkreślą nowoczesny wystrój pomieszczeń.

klamkaMosiądz, czyli stop miedzi i cynku, jest materiałem o wszechstronnym zastosowaniu. Wpływ na to miały i mają trwałość mosiądzu, brak oznak korodowania, jego ciepła, wpadająca w pomarańcz i żółć barwa, o której decyduje zawartość cynku (im jest go mniej, tym bardziej kolor upodabnia się do czystej miedzi), a także niezwykle malowniczy sposób starzenia się mosiężnych powierzchni.

Patyna, która je pokrywa, jest na tyle dekoracyjna, że stosowane są sposoby na przyspieszenie procesu uwidoczniania się charakterystycznego nalotu. Do sztucznego patynowania używa się specjalnych płynów lub roztworu siarczanu amonu, w którym na kilka godzin zanurza się metalowe przedmioty. Kiedy jednak mosiężne wyroby mają kontakt z żywnością, na przykład patery lub inne naczynia, patyna nie jest mile na nich widziana. Ponieważ jednak podobnie jak łatwo ją uzyskać, tak też łatwo ją usunąć, przywrócimy dawny blask przedmiotom za pomocą powszechnych w każdym domu produktów – będą to sól, sok z cytryny, ocet, soda oczyszczona. Możemy też zabezpieczyć lśniącą powierzchnię przed pojawieniem się patyny, izolując ją od powietrza i wilgoci za pomocą warstwy lakieru bezbarwnego.

Jedną z właściwości mosiądzu jest jego twardość – nadaje ją zawartość cynku w stopie. Pozbawiony go brąz, który jest również stopem z zawartością miedzi, wykazuje mniejszą wytrzymałość. Między innymi jest to powodem powszechnego użycia mosiężnego materiału w takich zastosowaniach, jak broń, monety, rzeźby, precjoza, biżuteria i wszelakiego rodzaju dekoracje wnętrz.

Wyroby i dekoracyjne dodatki z mosiądzu są znakomitym uzupełnieniem aranżacji mieszkania w stylu retro, klasycznym i tradycyjnym. Zwykła mosiężna lampa, figurka pokryta patyną czy biała broń z mosiężną rękojeścią sprawiają, że wnętrze nabiera starodawnego sznytu. Im więcej przedmiotów wykonanych z mosiądzu, tym lepiej odczuwalny jest charakter szacunku do przeszłości – najlepszym tego przykładem jest wnętrze każdego antykwariatu, w którym dostępne są stare, niezwykle piękne, mosiężne artykuły dekoracyjne i wykończeniowe. kran

Styl retro, jaki możemy wprowadzić do naszych wnętrz, nie musi ograniczać się do pokoju gościnnego czy salonu, gdzie za przeszklonymi gablotami znajdą miejsce cenne i kunsztowne mosiężne przedmioty, na przykład obciążniki do papieru, oprawy szkieł powiększających czy dzbanuszki o wymyślnych kształtach. Mosiądz znajduje też swoje zastosowanie w kuchni, gdzie zobaczyć możemy mosiężne naczynia, ozdoby czy moździerz pamiętający czasy młodości naszych prababć. Także łazienka urządzona w tonacji retro nie może obejść się bez tego materiału, z którego wykonane są przybory toaletowe, prysznice w stylu starodawnym, dodatki do armatury, mydelniczki czy zawieszki na ręczniki.

Zdawałoby się, że mosiądz nie znajdzie zastosowania w nowoczesnych aranżacjach, skoro roztacza atmosferę wielowiekowych wspomnień. Tak jednak nie jest – projektanci przemysłowi znajdują wciąż pomysły na to, jak unowocześnić kształty współcześnie produkowanych lamp, naczyń i dodatków dekoracyjnych. Nowoczesne, designerskie oprawy świetlne, lampy sufitowe i kinkiety uzupełniają współczesne wnętrza, a mosiądz jest pomostem między starym a nowym w dekoracji wnętrz. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj nieprzypominająca standardowego wyglądu mosiądzu jego odmiana wysokoniklowa, która na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od srebra. Z racji jedynego w swoim rodzaju wyglądu i takich samych właściwości jak mosiądz, tak zwane chińskie srebro znajduje zastosowanie w produkcji armatury łazienkowej (np. deszczownic), naczyń, sztućców.

Data publikacji: 21.06.2015
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Najnowsze rodzaje stojaków na ręczniki – przegląd

Najnowsze rodzaje stojaków na ręczniki – przegląd
W każdej łazience niezbędne jest zagospodarowanie miejsca na ręczniki. Dzięki zastosowaniu odpowiednich akcesoriów nie będą one zaburzały estet...
Czytaj więcej

Półki łazienkowe na przyssawki – kiedy mogą się przydać?

Półki łazienkowe na przyssawki – kiedy mogą się przydać?
Przechowywanie kosmetyków w łazience powinno być dobrze rozplanowane. To ułatwi sprzątanie łazienki i pozwoli uniknąć każdorazowego szukania potrzebny...
Czytaj więcej

Haczyki, uchwyty i wieszaki w dekoracji

Haczyki, uchwyty i wieszaki w dekoracji
Haki, haczyki, wieszaki i rozmaite uchwyty to detale, które w większości wnętrz odgrywają istotną rolę. Pomagają nam uporządkować przestrzeń i uczynić...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Inspiracje z mosiężnymi dodatkami