Produkty

Jak wysoko powiesić telewizor – instrukcja wideo

Jak wysoko powiesić telewizor – instrukcja wideo

Telewizor na ścianie to element charakterystyczny dla nowoczesnych wnętrz. Jak poradzić sobie z jego montażem? Jaki wieszak wybrać i jak wysoko powiesić telewizor? Przedstawiamy krótką instrukcję, która przeprowadzi nas przez ten proces krok po kroku!

Przejdź do następnych akapitów:

Wysokość telewizora na ścianie i inne rzeczy, o których warto pomyśleć przy montażu 

W nowoczesnych wnętrzach telewizor najczęściej wiesza się na ścianie. W ten sposób uzyskujesz schludną i elegancką aranżację. Nie jesteś zmuszony dokupywać tradycyjnej szafki RTV, która może ograniczać rozmiar telewizora. Miłośnicy dużych ekranów zazwyczaj decydują się na powieszenie telewizora na ścianie. 

Jest wiele szczegółów, o których warto pomyśleć przed przystąpieniem do pracy. Przede wszystkim zaplanuj miejsce dla telewizora. W przypadku większych i cięższych modeli warto to zaplanować już na etapie remontowania wnętrza, szczególnie gdy planujesz równanie ścian za pomocą płyt gipsowo-kartonowych. Następnie czeka Cię wybór odpowiedniego wieszaka na telewizor. Weź pod uwagę nie tylko rozstaw mocowań, ale także stopień jego regulacji. 

Jaka wysokość telewizora na ścianie będzie odpowiednia w salonie, a jaka w sypialni? O tym, jak wysoko powiesić tv decyduje aranżacja pomieszczenia, sposób oglądania telewizji, a także wzrost widzów. Można jednak przyjąć standardową wysokość telewizora na ścianie, o której przeczytasz w dalszej części artykułu. Znajdziesz w nim także filmik instruktażowy, który przeprowadzi Cię krok po kroku przez kolejne etapy montażu wieszaka na telewizor. 

Jak powiesić telewizor na ścianie z regipsu?

Montaż telewizora na ścianie murowanej nie sprawia większych problemów. Te mogą pojawić się w chwili, gdy zaplanowałeś miejsce dla telewizora na ścianie, którą chcesz wykończyć płytami gipsowo-kartonowymi. Nie jest to najmocniejszy materiał budowlany i wieszanie na nim ciężkiego telewizora może być ryzykowne. Jak powiesić telewizor na ścianie z regipsu, aby mieć pewność, że nie spadnie?

Płyty gipsowo-kartonowe przykleja się bezpośrednio do ściany lub umieszcza na aluminiowych stelażach. W perspektywie późniejszego montażu telewizora na ścianie lepszym rozwiązaniem będzie ta druga metoda. Przed wygładzeniem ścian koniecznie zaznacz miejsce profili aluminiowych, do których następnie przewiercisz wieszak na telewizor. 

W przypadku naprawdę dużych ekranów warto miejsce na telewizor wzmocnić płytą OSB. W tym celu pomiędzy profilami aluminiowymi zamontuj płytę. Wieszak na telewizor będzie wówczas przykręcony jednocześnie do płyty i do aluminiowych profili, co da Ci pewność, że nie spadnie. 

jak-wysoko-powiesic-telewizor

Jak wysoko powiesić telewizor?

Kluczową kwestią podczas montażu telewizora na ścianie stanowi jego wysokość. W idealnej sytuacji powinien on się znajdować na wysokości oczu – najlepiej, aby linia wzroku była skierowana nieco powyżej środka ekranu. Jeśli mamy do dyspozycji większe pomieszczenie, możemy powiesić telewizor wyżej, dzięki temu widzowie będą mieli możliwość siedzenia dalej od niego, co pozwoli im na komfortowe oglądanie.

Zatem na jakiej wysokości powiesić TV? Przy ustalaniu wysokości warto wziąć pod uwagę odległość sofy od telewizora, a także wzrost widzów. Możesz jednak przyjąć standardową wysokość, którą określa się na 100–110 cm od poziomu podłogi. 

Nieco inaczej określa się wysokość telewizora na ścianie w sypialni. W tym pomieszczeniu często będziesz oglądać telewizor, leżąc na łóżku. Pozycja ta znacznie zmienia kąt patrzenia na ekran. Zatem jak wysoko powiesić telewizor? Często mówi się o 180 cm nad poziomem podłogi. Ta wysokość pozwoli Ci komfortowo patrzeć na telewizor z poziomu łóżka. Warto jednak przed wywierceniem otworów sprawdzić, czy rzeczywiście będzie Ci wygodnie. 

W większych salonach, ale także w miejscach publicznych np. pubach, zawsze wieszaj telewizor wyżej. Na jakiej wysokości telewizor na ścianie będzie widoczny dla wszystkich gości? Zależy to od powierzchni i wysokości danej sali. Jednak przy oglądaniu transmisji z meczu warto zapewnić widok także gościom znajdującym się na samym końcu pomieszczenia. Często najlepszym rozwiązaniem jest montaż telewizora pod sufitem. 

Na jakiej wysokości powiesić TV i jak wpływa to na kąt patrzenia?

Kąt patrzenia na telewizor można rozpatrywać w dwóch poziomach: pionowej i poziomej. Jeśli zastanawiasz się, jaka wysokość telewizora na ścianie będzie najlepsza, rozważasz kąt patrzenia na telewizor w pionie.  Od wysokości montażu TV zależy to, czy będziesz zmuszony podnieść głowę, aby dostrzec obraz. Kąt patrzenia w poziomie możesz regulować za pomocą wieszaka. 

Podczas kupowania wieszaka na telewizor mamy do wyboru 2 możliwości: modele z regulacją oraz bez niej. Wieszaki statyczne pozwalają zawiesić telewizor naprawdę blisko ściany. Efekt estetyczny jest z pewnością o wiele lepszy niż w modelach, które oddalają telewizor od ściany. W tym jednak przypadku nie masz możliwości regulowania kąta nachylenia telewizora. 

Co daje nam regulowany stelaż? Dzięki niemu możemy z łatwością dopasować jego kąt do naszych potrzeb – w zależności od tego, w jakiej pozycji siedzimy na kanapie lub w którym miejscu pomieszczenia się znajdujemy. 

Przy wyborze wieszaka uważajmy również na maksymalny udźwig stelażu oraz na rozstaw śrub mocujących. Uchwyty na telewizor niestety nie są uniwersalne i nie będą pasować do każdego modelu, dlatego też warto wcześniej sprawdzić, czy dane akcesorium jest kompatybilne z naszym urządzeniem. Na szczęście większość produkowana jest w standardzie VESA, dlatego jego wybór nie należy do najbardziej skomplikowanych. Upewnij się tylko, że Twój model telewizora będzie pasował do wybranego wieszaka. 

Większość nowoczesnych telewizorów jest płaska, a ich waga zredukowana jest do minimum. Warto jednak przy wyborze wieszaka zwrócić uwagę na jego maksymalny udźwig, aby nie spotkała Cię przykra niespodzianka. 

jak-wysoko-powiesic-telewizor

Jak powiesić telewizor, żeby nie było widać kabli?

Udało się – telewizor na ścianie. Ale co zrobić z wiszącymi przewodami, które psują cały efekt? Jak powiesić telewizor, żeby nie było widać kabli? W zakryciu tego mankamentu mogą nam pomóc specjalne maskownice do kabli. Na rynku znajdziemy szeroką gamę takich akcesoriów w bogatej palecie kolorów – z łatwością wpasujemy je zatem w wystrój każdego wnętrza. Do naszej dyspozycji są również specjalne szafki z maskownicami, przeznaczone do zawieszenia na ścianie – dzięki temu możemy zyskać jednocześnie dodatkowe miejsce do przechowywania, np. dekodera czy też odtwarzacza DVD.

W minimalistycznych salonach rozwiązania te mogą nie być jednak najlepszym pomysłem. Jeśli telewizor zajmuje całą gładką i pomalowaną na jeden kolor ścianę, wszelkiego rodzaju maskownice czy szafki mogą burzyć aranżację wnętrza. Aby ich uniknąć, musisz kable przeprowadzić pod powierzchnią ściany, co wymaga planowania już na etapie remontu. 

W tym celu możesz wykuć w ścianie specjalne rowki, którymi poprowadzisz kable w peszlu z pilotem. Przyda Ci się do tego wiertarka udarowa, którą wyposażysz w przecinak. Wówczas rowki te musisz poprowadzić od gniazda do miejsca montażu wieszaka. Po włożeniu kabli do peszla i zamurowaniu w miejscu montażu wieszaka będą wystawały końcówki gotowe do podpięcia do telewizora. Rozwiązanie to wymaga sporego nakładu pracy. 

Drugim rozwiązaniem jest po prostu zaplanowanie gniazda elektrycznego i internetowego pod telewizorem. Dzięki temu zaoszczędzisz na kablach, a także ukryjesz całą instalację pod ekranem. W tym przypadku jednak będziesz potrzebował wieszaka, który oddali nieco telewizor od ściany. W ten sposób zyskasz miejsce na gniazdo i wtyczki. 

Jak powiesić telewizor na ścianie bez wiercenia?

Montaż telewizora możesz wykonać bez kupna specjalnego wieszaka. Wówczas musisz sam skonstruować metalowy uchwyt, który podtrzyma telewizor. Jednak wiele osób zastanawia się, jak powiesić telewizor na ścianie bez wiercenia. Wykonanie odpowiednich otworów w ścianie na śruby jest jednak nieuniknione. Nie warto robić tego za pomocą kleju czy taśmy, które zapewniają udźwig do 50 czy 100 kg. Żaden tego rodzaju produkt nie da Ci takiej pewności, co zamontowany w ścianie kołek. 

Jak wysoko powiesić TV – czyli montaż wieszaka krok po kroku

Do poprawnego zamontowania wieszaka na telewizor będziesz potrzebować wiertarko-wkrętarki, poziomicy, ołówka, okularów ochronnych i kluczy pasujących do śrub dodanych do wieszaka na telewizor. Obejrzyj filmik i sprawdź, jak poprawnie wykonać montaż telewizora na ścianie. 

Montaż telewizora na ścianie – zrób to sam!

Montaż wieszaka na telewizor nie jest trudnym zadaniem. Wymaga od Ciebie przemyślenia pewnych kwestii np. na jakiej wysokości telewizor na ścianie powinien być zamontowany, jaki wybrać wieszak, czy jak ukryć kable od zasilania. Niektóre z tych etapów prac warto zaplanować już na etapie remontu. Warto również wybrać model wieszaka, który będzie pasował także do większych telewizorów. Wówczas wymiana na większy model nie będzie wiązała się z ponownym remontem. W przeprowadzeniu montażu wieszaka będą Ci potrzebne akcesoria i narzędzia, które znajdziesz w ofercie sklepu Castorama. Odwiedź nasz sklep i przygotuj się do tego zadania. Data publikacji: 06.12.2017
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak ozdobić ścianę za pomocą półki? Wybieramy wsporniki dekoracyjne

Jak ozdobić ścianę za pomocą półki? Wybieramy wsporniki dekoracyjne
Mimo popularności tzw. półek bezwspornikowych, nie warto przy aranżowaniu wnętrz pomijać tradycyjnych półek na podpórkach. Wspor...
Czytaj więcej

Rodzaje uchwytów i wsporników antenowych

Rodzaje uchwytów i wsporników antenowych
Prawidłowe umieszczenie anteny telewizyjnej pozwala nam uzyskać odpowiedni odbiór kanałów, a także czysty obraz i dźwięk. Należy ją zain...
Czytaj więcej

Kiedy warto zdecydować się na obracaną ścianę z telewizorem?

Kiedy warto zdecydować się na obracaną ścianę z telewizorem?
Obracana ściana z telewizorem – brzmi dość futurystycznie, a jeśli nie futurystycznie, to przynajmniej jak ogromny i raczej zbędny luksus. Takie...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak wysoko powiesić telewizor – instrukcja wideo