Produkty

Jak czyścić i konserwować płytki i fugi?

Jak czyścić i konserwować płytki i fugi?

Płytki i znajdujące się pomiędzy nimi spoiny stanowią spójną kompozycję, dekorując podłogi i ściany w niemal każdym wnętrzu. Jak wszystkie elementy, które składają się na wykończenie pomieszczeń, i one stracą po latach użytkowania swój dawny blask. Co zrobić, by go przywrócić?

Zmywacz HG Super 1 l
Zmywacz HG Super 1 l

Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy nasze powierzchnie wykończeniowe na podłogach i ścianach są zbyt rzadko pielęgnowane. Mowa tutaj zarówno o ich regularnym czyszczeniu, jak i odpowiedniej konserwacji. Poniżej podpowiadamy, czym czyścić kafelki, aby skutecznie pozbywać się mniej lub bardziej uciążliwych zabrudzeń. Przedstawiamy również receptę na to, jak czyścić fugi, by i one dopełniały piękna naszych dekoracyjnych płytek.

Czyszczenie płytek

Najskuteczniejszych sposobem na pozbycie się zabrudzeń, szczególnie tych bardziej uporczywych, jest zastosowanie specjalnych środków czystości. Na sklepowych półkach znajdziemy ich całe mnóstwo, co może przyprawić nas o niemały ból głowy. Co wówczas wybrać? To zależy głównie od rodzaju płytek, jaki posiadamy. Do czyszczenia poszczególnych typów kafelek należy bowiem podejść indywidualnie. Tylko dobierając środek przeznaczony danym płytkom, będziemy w stanie osiągnąć oczekiwane rezultaty. Inaczej więc będzie wyglądać czyszczenie gresu, a inaczej czyszczenie klinkieru.

Środek HG do usuwania zapraw klejowych z marmuru 1 l
Środek HG do usuwania zapraw klejowych

Jeśli stosujemy gotowe środki czystości, powinniśmy mieć na względzie ich silne działanie, które nie zawsze korzystnie wpływa na strukturę płytek. Dzieje się tak oczywiście wtedy, gdy stosujemy źle dobrany preparat do rodzaju kafelek oraz wtedy, gdy tego rodzaju płyn, pastę czy mleczko wykorzystujemy w nadmiarze i w nieodpowiednich proporcjach. Niepoprawne stosowanie silnych środków czystości sprawia, że nasze powierzchnie wykończeniowe mogą tracić swój kolor i pojawiać się na nich przetarcia, a nawet drobne pęknięcia.

Kiedy nie jesteśmy w stanie sobie poradzić z silniejszymi zabrudzeniami, warto skorzystać np. ze specjalnego oczyszczania parowego, który rozluźnia i odkleja od czyszczonej powierzchni pojedyncze cząsteczki brudu, skutecznie się ich pozbywając. Czasami konieczne może być też skorzystanie ze specjalistycznych środków do usuwania zapraw klejowych po samym montażu płytek.

Porada eksperta:

Jeśli chcemy wyczyścić płytki w kabinie prysznicowej, powinniśmy uprzednio odkręcić na kilku minut możliwie najgorętszy strumień wody. Para wodna, która zostanie wówczas wytworzona, sprawi, że usuwanie zabrudzeń będzie zdecydowanie łatwiejsze. Dobrym sposobem na umycie płytek w tej strefie może być zastosowanie szamponu do włosów. Nie powinniśmy stosować natomiast mydła ani płynu do naczyń, które zostawiają naloty i zacieki, których ciężko się pozbyć.

Domowe sposoby

Wiele zabrudzeń jesteśmy rzecz jasna w stanie wyeliminować również domowymi sposobami, szczególnie jeśli są one mniej uciążliwe. Jedną z najlepszych metod jest w tym przypadku zastosowanie octu, który pozwala nie tylko usunąć brud, ale dodatkowo sprawia, że kafelki ładnie lśnią. Innym sposobem może być użycie wody z dodatkiem mydła i sody oczyszczonej. Jeśli zaś w grę wchodzi czyszczenie gresu szkliwionego, możemy sobie poradzić, używając amoniaku, którym najlepiej zwilżyć szmatkę z irchy. Do czyszczenia płytek powinniśmy używać delikatnych szczotek i gąbek. Jeśli usuwamy zabrudzenia z kafelek ściennych, zawsze myjemy je od dołu do góry, a na koniec w odwrotnym kierunku spłukujemy ciepłą wodą.

Uwaga!

Jeśli naszym zadaniem jest wyczyszczenie płytek podłogowych, powinniśmy rozpocząć od ich odkurzenia, używając końcówki z miękką szczotką, co zapobiegnie ich zarysowaniu. Zaschnięte zabrudzenia powinniśmy zawsze uprzednio moczyć, np. poprzez położenie na nie mokrej ścierki, zwilżonej ciepłą wodą. Kiedy natomiast stosujemy specjalne środki do czyszczenia, powinniśmy zwrócić uwagę na to, by pozostawiać je po nałożeniu na powierzchnię na określony przez danego producenta czas.

Impregnat do kamienia naturalnego Ultrament 2,5 l
Impregnat do kamienia naturalnego Ultrament

Podczas czyszczenia płytek warto wyrobić sobie odpowiednie nawyki, które mają wpływ na skuteczność naszych działań. Mowa tutaj zarówno o regularnym zmywaniu płytek czy stosowaniu przy częstej pielęgnacji detergentów o neutralnym pH, jak i częstym wymienianiu brudnej wody, której używamy do czyszczenia. Warto też zapobiegać zabrudzeniom i zniszczeniom, chociażby poprzez regularne odkurzanie czy delikatne przesuwanie mebli po powierzchni kafelek oraz wyposażeniu ich w specjalne filcowe podkładki.

Konserwacja płytek

Oprócz czyszczenia niezwykle istotna jest też odpowiednia impregnacja płytek. To proces, który wpływa nie tylko na wygląd kafelek, ale przede wszystkim na ich trwałość. Tak jak w przypadku czyszczenia, do konserwacji płytek możemy zastosować wiele gotowych produktów. Tutaj także należy je dobierać do rodzaju posiadanego wykończenia. Gres polerowany impregnuje się najczęściej przy użyciu nieprzepuszczalnych preparatów na bazie rozpuszczalników. Płytki klinkierowe warto zaś po czyszczeniu zakonserwować odpowiednio dobranym do materiału olejem.

Środek pielęgnacyjny do płytek Mapei Keranet 1 kg
Środek pielęgnacyjny do płytek Mapei Keranet

Tego rodzaju zabiegi skutecznie zabezpieczają kafelki przed wnikaniem zabrudzeń czy tworzeniem się uciążliwego i mało estetycznego kamienia. Co bardzo ważne – dzięki temu nasze elementy dekoracyjne łatwiej się też czyści. Podczas nakładania zarówno środków czyszczących, jak i różnego rodzaju impregnatów należy pamiętać o tym, by zadbać o staranne wysuszenie płytek.

Do konserwacji płytek możemy również wykorzystać kilka niestandardowych sposobów. Jednym z najbardziej skutecznych jest zastosowanie wosku do karoserii samochodowych. To szczególnie efektywna metoda w przypadku różnego rodzaju płytek ceramicznych. Wosk ułatwia usuwanie plam z powierzchni kafelek, a dodatkowo nadaje im blask. Podobnie jak w przypadku innych preparatów, należy nałożyć go na płytki, odczekać kilka minut, a następnie wetrzeć.

Porada eksperta:

Szczególnej pielęgnacji wymagają płytki w kabinie prysznicowej, na których najczęściej pojawia się osad z kamienia. Po ich wyczyszczeniu i dokładnym osuszeniu, warto nałożyć na nie specjalistyczną pastę, która zapobiega osadzaniu kamienia, a przy okazji chroni powierzchnie przed powstawaniem zacieków, dodatkowo ułatwiając usuwanie zabrudzeń.

Czyszczenie fug

Nie mniej ważne od samych płytek jest zajęcie się łączącymi je spoinami, które mają istotny wpływ na estetykę i jakość całego wykończenia na podłodze i ścianie. Czym czyścić fugi? Aby odświeżyć ich wygląd, szczególnie w przypadku, gdy są mocno zabrudzone, powinniśmy sięgnąć po specjalne do tego zadania renowatory, dostępne najczęściej w formie flamastrów lub tubek z kolorantem. Dzięki temu, że są one dostępne w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, z łatwością dopasujemy je do barwy naszych płytek.

Mapei Kerapoxy Cleaner 0,75 kg
Mapei Kerapoxy Cleaner 0,75 kg

Skuteczny środek do czyszczenia fug możemy jednak uzyskać również we własnym zakresie. Najbardziej skuteczny jest tutaj roztwór amoniaku. Co najważniejsze, jego zastosowanie jest wyjątkowo łatwe. Wystarczy, że wykorzystamy zużytą szczoteczkę do zębów, zanurzymy ją we wspomnianym roztworze, a następnie – pocierając fugi, wybielimy ich powierzchnię. Alternatywą dla amoniaku może być roztwór przygotowany z wody i proszku do pieczenia lub sody. Jeszcze innym sposobem jest wykorzystanie białej pasty do zębów lub octu. Pamiętajmy, że użycie każdego z tych preparatów do czyszczenia fug wymaga dokładnego przetarcia zabrudzeń oraz obfitego zmycia powierzchni letnią wodą.

Nabłyszczanie płytek

Aby dopełnić dzieła i zyskać idealnie odświeżone płytki, warto na koniec zadbać o ich nabłyszczenie. Czym nabłyszczyć płytki? Także tutaj możemy wykorzystać kilka sprawdzonych sposobów. Jednym z nich jest zastosowanie ściereczki z irchy, którą należy nasączyć roztworem wody ze spirytusem. Drugą z najbardziej skutecznych metod jest wykorzystanie gazety nasączonej roztworem z wody i soli amoniakalnej. Alternatywą dla tych sposobów może być zastosowanie płynu nabłyszczającego do zmywarki.

Uwaga!

Do pielęgnacji płytek i fug nie powinniśmy używać ostrych i twardych narzędzi. Nie wskazane jest również stosowanie preparatów o kwaśnym odczynie.

Data publikacji: 18.02.2017
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Remont kuchni – jak usunąć stare i ułożyć nowe płytki ścienne?

Remont kuchni – jak usunąć stare i ułożyć nowe płytki ścienne?
Okładzina ceramiczna na ścianach i podłodze w kuchni – chociaż jest trwała i łatwo utrzymać ją w czystości – wraz ze zmianą aranżacji i wyposażenia me...
Czytaj więcej

Odnawiamy stare mury – jak naprawić zniszczone fugi?

Odnawiamy stare mury – jak naprawić zniszczone fugi?
Budynki wykonane z cegły mają swój urok. Cegła klinkierowa jest uznawana za solidny materiał, który zachowuje atrakcyjny wygląd przez dłuższy czas. Ni...
Czytaj więcej

Brzydkie płytki ceramiczne – jak je łatwo, szybko i tanio odmienić?

Brzydkie płytki ceramiczne – jak je łatwo, szybko i tanio odmienić?
Gdy wprowadzamy się do mieszkania z rynku wtórnego, często musimy w dużym stopniu je odnowić i wyremontować. Jeśli jednak brakuje nam czasu, pracownik...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak czyścić i konserwować płytki i fugi?