Produkty

Jak dbać o czystość i porządek w łazience – przegląd sposobów i akcesoriów

Jak dbać o czystość i porządek w łazience – przegląd sposobów i akcesoriów

Łazienka to miejsce, w którym szczególnie ważne jest zachowanie czystości i higieny. To też pomieszczenie, w którym może rozwijać się wiele szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. Regularnie sprzątając, łazienkę możemy zmniejszyć ryzyko powstania zagrzybień czy trudnych do usunięcia osadów z kamienia lub rdzy. Jak to robić i jakie akcesoria będą w tym celu przydatne?

Przejdź do następnych akapitów:

Podczas sprzątania łazienki ważne jest nie tyko to, aby uzyskać estetyczne, wypolerowane powierzchnie, ale przede wszystkim to, aby wszystko było dokładnie wyczyszczone i zdezynfekowane. Na umywalce, brodziku czy toalecie znajduje się bardzo wiele baterii, które mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia.

Czy wiesz, że…

W łazience, zwłaszcza połączonej z toaletą, bardzo często pojawiają się bakterie takie jak np. pałeczka ropy błękitnej, wiele bakterii E. coli oraz salmonelli. Często też pojawia się szkodliwa dla zdrowia pleśń.

 Zdarza się, że samo przecieranie nie wystarczy i pozornie czysta powierzchnia w istocie jest pełna szkodliwych drobnoustrojów. Płytki i fugi także mogą być siedliskiem wielu bakterii, których nie zobaczymy gołym okiem. W łazience każdy z nas spędza średnio 2 lata życia, warto więc dbać o to, aby była ona higienicznym i przyjaznym dla domowników miejscem.

Mop z gąbki syntetycznej

Jak sprzątać łazienkę?

Warto pamiętać, że nawet jeśli mieszkamy sami, powinniśmy regularnie dezynfekować łazienkę. Podczas czyszczenia wnętrza gotowymi preparatami uważajmy, aby nie łączyć wielu środków chemicznych, gdyż mogą tworzyć one szkodliwe opary i powodować niepożądane reakcje chemiczne.

Uwaga!

Zawsze stosujmy się do wskazówek zawartych na opakowaniu danego środka i nie mieszajmy kilku, jeśli nie mamy pewności, że nie stworzą razem
toksycznej mikstury. Podczas korzystania z nich stosujmy rękawice i maseczki ochronne, a po skończonej dezynfekcji łazienki, wywietrzmy ją.

O czym warto pamiętać?

Wilgoć i brak odpowiedniej wentylacji to najwięksi wrogowie czystej i higienicznej łazienki. Aby nie doprowadzić do zagrzybienia tego pomieszczenia, warto zadbać o dopływ świeżego powietrza i odprowadzenie z niego wilgoci. Pamiętajmy, aby wycierać do sucha mokrą podłogę. Istotne jest także to, aby nie zatykać kratek wentylacyjnych i żeby po kąpieli uchylić drzwi lub okno.

Ściągacz do kabin prysznicowych

Pamiętajmy o tym, aby dokładnie suszyć ręczniki i regularnie je wymieniać (najlepiej co najmniej raz w tygodniu). Te zabrudzone pierzmy w wysokiej temperaturze. Po każdej kąpieli ręczniki rozwieśmy w ciepłym i przewiewnym miejscu. Pomocne mogą okazać się też specjalne wieszaki na ręczniki – te możemy zawiesić na kaloryferze albo też w jego pobliżu. Dzięki temu ręczniki będą suche, ciepłe i pachnące, a do tego zmniejszymy ryzyko pojawienia się na nich zagrzybień i powstania nieprzyjemnego, stęchłego zapachu.

Istotne jest częste czyszczenie grzejnika w łazience, gdyż osadzające się na nim kurz i bakterie, mogą zaburzać przyjazny klimat panujący we wnętrzu i bardzo niekorzystanie oddziałują na zdrowie, zwłaszcza alergików. Pamiętajmy też, aby zwracać szczególną uwagę na konkretne elementy, które są szczególnie narażone na gromadzenie się bakterii.

Nie zapominajmy też, że wszystko w promieniu około 2 m od muszli klozetowej bywa opryskane tzw. mgiełką toaletową, pełną szkodliwych drobnoustrojów. Starajmy się więc nie umieszczać w jej zasięgu ręczników, gąbek i szczoteczek do zębów. Ponadto pamiętajmy o regularnym czyszczeniu toalety oraz o zamykaniu klapy podczas spuszczania wody w WC (ale uwaga, nawet zamknięcie klapy nie eliminuje całkowicie tego problemu).

Często wymieniajmy szczoteczkę do zębów (co najmniej raz na 3 miesiące) i przechowujmy ją w suchym i bezpiecznym miejscu. W powietrzu znajdującym się w łazience może unosić się wiele szkodliwych bakterii – chowając szczoteczkę w szafce, zmniejszamy więc ryzyko tego, że wprowadzimy je do ciała. Pamiętajmy też o regularnym czyszczeniu, odkażaniu i osuszaniu kubków na szczoteczki.

Parownica Karcher SC 2 Easyfix

Czyszczenie muszli klozetowej

Muszlę warto myć i dezynfekować co najmniej 2 razy w tygodniu. Większość środków najlepiej stosować wieczorem, tak aby mieszanka mogła przez całą noc przebywać w muszli. Naturalne, domowe środki nie zastąpią w tym przypadku ostrej dezynfekcji, z której powinniśmy korzystać przynajmniej raz na kilkanaście dni. Warto wybierać preparaty zawierające aktywne składniki przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze w dużym stężeniu. Najbardziej praktyczne są te z zagiętym aplikatorem, ułatwiającym dotarcie pod kołnierz muszli.

Czyszczenie umywalki, wanny i brodzika

Umywalkę, brodzik czy wannę najlepiej dezynfekować nieco delikatniejszymi środkami w żelu. Na co dzień możemy przecierać je łagodniejszymi żelami dezynfekującymi lub mleczkami. Pamiętajmy też, aby starać się regularnie wietrzyć łazienkę i usuwać wilgoć zalegającą w rogach, gdyż może ona powodować powstawanie trudnych do usunięcia i szkodliwych dla zdrowia zagrzybień. Środki dezynfekujące w żelu lub sprayu są praktyczne, ponieważ dobrze trzymają się danej powierzchni.

Czyszczenie płytek i fug

Płytki i fugi warto regularnie czyścić, tak aby nie doprowadzić to powstania trwałych odbarwień i zabrudzeń. Fugi w rogach i kątach możemy czyścić starą szczoteczką do mycia zębów. Poza odświeżaniem płytek i spoin, stosujmy też środki przeznaczone do impregnacji. Tego typu preparaty tworzą delikatną warstwę, która nadaje powierzchni estetyczny wygląd, a ponadto zapobiega wnikaniu brudu i powstawaniu trwałych odbarwień. Środki takie mogą podkreślić i odświeżyć kolor płytek, a do tego są odporne na wiele cykli mycia.

Szczotka do czyszczenia fug

Usuwanie pleśni

Warto także posiadać specjalny płyn do usuwania pleśni i stosować go również profilaktycznie. Wybierając ten ze spryskiwaczem, możemy użyć go także na pionowych powierzchniach. Przecierajmy nim płytki i fugi, zwracając uwagę na rogi, w których często gromadzi się wilgoć i zabrudzenia.

Co ciekawe, bardzo wiele bakterii gromadzi się w gąbce i pumeksie. Pamiętajmy więc, aby zawsze po użyciu dokładnie je osuszyć oraz aby regularnie je wymieniać. Gdy tylko wyczujemy nieprzyjemny zapach, oznacza to, że dawno temu powinniśmy wymienić te przedmioty na nowe.

Jakie dodatki do łazienki ułatwią utrzymanie porządku?

Aby utrzymać w łazience porządek i czystość, warto też umiejętnie dobierać jej wyposażenie i dodatki.

Dozownik do mydła pozwala na wygodne i higieniczne przechowywanie i stosowanie mydła. Dzięki niemu zmniejsza się ilość osadów i zabrudzeń, jakie mogą powstawać podczas stosowania mydła w kostce.

Wieszak na ręczniki można wybrać zarówno kilkuramienne wieszaki montowane do ściany, jak i te stojące czy zawieszane na kaloryferze lub drzwiach. Wieszaki zmniejszają też ryzyko upadku ręcznika na posadzkę, tym samym ułatwiając zachowanie go w czystości.

Wieszaczek poczwórny GoodHome Koros czarny

Aby wygodnie przechowywać papier toaletowy, warto wybrać lekki i praktyczny element, na którym zmieścimy kilka rolek. Pozwoli to mieć papier zawsze pod ręką.

Organizer do szuflad i szafek ułatwi uporządkowanie i segregowanie nawet drobnych elementów przechowywanych w łazience. Można w nim trzymać waciki, akcesoria do włosów, a także kosmetyki i drobną biżuterię. Zastosowany w szufladzie czy szafce pozwoli na utrzymanie w nich czystości i łatwe odnalezienie potrzebnych elementów.

Do łazienki warto także wybrać kosze na śmieci oraz kosze na bieliznę, posiadające zamknięcie. Pozwoli to zachować estetyczny wygląd pomieszczenia i świeży zapach. Zamknięcie umożliwi zakrycie nieestetycznych elementów, co jest szczególnie istotne w łazience przeznaczonej także dla gości.

Warto także część kosmetyków przechowywać w dekoracyjnych pojemnikach. Pozwoli to posegregować i estetycznie przechowywać wiele elementów. Co więcej, koszyk z łatwością możemy przenieść w inne miejsce i podnieść go, tak aby szybko wyczyścić daną półkę czy blat.

Półka prostokątna GoodHome Koros mrożona

Domowe sposoby czyszczenia łazienki

Cytryna

Ma ona właściwości okamieniające, a także wybielające i delikatnie odkażające. Może być stosowana do armatury, służąc do czyszczenia i polerowania wanny, umywalki, ale też toalety czy kafelków. To ekologiczny środek posiadający przy tym bardzo przyjemny, świeży zapach. Cytrynę możemy także zastąpić kwaskiem cytrynowym (zwykle wystarczy zmieszać kilka łyżek kwasku z odrobiną wody, tak aby uzyskać jednolitą, gęstą mieszankę).

Uwaga!

Do czyszczenia cytryną chromowanej powierzchni nie można używać szorstkich gąbek i drapaków.

Cytryna może także pomóc w usuwaniu osadów z rdzy i kamienia. Zabrudzoną powierzchnię należy w tym celu przetrzeć połową cytryny, mocno dociskając. Można również wycisnąć sok i zamoczyć w nim delikatną szmatkę, którą przetrzemy wannę i umywalkę. Przy większych zabrudzeniach warto pozostawić szmatkę skropioną cytryną w zakamienionym miejscu i po kilku minutach spłukać je wodą– razem z zabrudzeniami.

Uwaga!

Pamiętajmy o tym, aby łazienkę sprzątać regularnie – dzięki temu zabiegi będą mniej inwazyjne, a osady i zabrudzenia nie zdążą wniknąć i na dobre
odbarwić danej powierzchni.

Soda oczyszczona

To ekologiczny środek, który ulega całkowitej biodegradacji, a do tego nie jest szkodliwy dla naszego zdrowia, mając pryz tym silne działanie wybielające oraz czyszczące. Soda bywa stosowana do czyszczenia wszystkich elementów łazienkowych. Rozpuszczając około 5 łyżek w litrze wody, uzyskamy czyszczący roztwór (możemy przelać go do spryskiwacza, aby wygodnie umyć także drzwiczki łazienkowe i inne pionowe elementy). Za to z odrobiną wody będzie stanowiła wydajną pastę czyszczącą. Soda dodana do odpływu i zalana wrzącą wodą, zniweluje wydobywające się z niego nieprzyjemne zapachy.

Szczotka do szorowania elastyczna

Ocet

Ocet ma działanie odkażające i czyszczące – może być stosowany do zapobiegania pleśni i usuwaniu wielu zabrudzeń i osadów. Może czyścić armaturę oraz inne chromowane elementy, np. wieszaki czy klamki. Nie działa drażniąco na skórę i śluzówkę, a do tego nadaje się do czyszczenia niemal wszystkich powierzchni w łazience. Może odkazić wannę i kabinę prysznicową, a także odświeżyć umywalkę, toaletę i nadać blasku lustru. Aby usunąć silne osady z wanny, brodzika czy umywalki wystarczy napełnić je ciepłą wodą i dodać do niej nieco octu. Po kilkudziesięciu minutach całość można spłukać, razem z zabrudzeniami. Ocet pozwoli także odzyskać płytkom dawny blask i szybko usunąć zabrudzenia z fug.

Soda i ocet – mieszanka do zadań specjalnych

To połączenie tworzy aktywną, pieniącą się mieszankę, która pozwoli usunąć silniejsze zabrudzenia, a także niewielkie zatory w toalecie. Dodana na noc do ubikacji pozwoli ją odkazić, usunąć część osadów, a także delikatnie odetka. W przypadku czyszczenia umywalki czy wanny, najlepiej równomiernie rozsypać sodę, a potem spryskać ją octem (np. stosując spryskiwacz do kwiatów). Mieszankę można zostawić na kilka minut, a potem przetrzeć gąbeczką i dokładnie wypłukać. Owijając słuchawkę prysznicową folią, do której dodamy mieszankę sody i octu, przywrócimy jej blask i pozbędziemy się z niej kamienia.

Inne ciekawe domowe sposoby

  • Cola pozwoli usunąć drobne osady z rdzy i kamienia. Wlana na noc do toalety, może usunąć niewielkie zatory, a także zniwelować małe rdzawe zacieki i zabrudzenia. Podobne działanie mają tabletki do czyszczenia protez wrzucone do muszli klozetowej.

  • Aby utrzymać lustro łazienkowe w czystości, warto regularnie przecierać je pianką do golenia. Nie tylko pozwoli ona wypolerować lustro, ale także sprawi, że będzie się na nim osadzało znacznie mniej zabrudzeń i pary wodnej.

  • Chcąc utrzymać wszystkie spinki i wsuwki w jednym miejscu, wykorzystajmy niewielki magnes, który z łatwością zbierze je w jednym miejscu i ułatwi ich zebranie w szafce czy szufladzie.

  • Naturalny pumeks świetnie sprawdzi się do czyszczenia silnie zabrudzonych zlewów i brodzików. Pozwoli usunąć z nich osady z kamienia, nie zarysowując przy tym powierzchni.

  • Do osuszenia rogów przy wannie i umywalce można stosować jednorazowe papierowe ręczniki, najlepiej po każdej kąpieli. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko pojawienia się grzyba.

Czy wiesz, że…

W łazience możemy hodować rośliny, które usuwają z powietrza szkodliwe substancje. Różanecznik usunie formaldehydy, a zielistka, dracena lub bluszcz pospolity mogą wyeliminować także część CO (tlenku węgla). Pamiętajmy jednak, że bluszcz po spożyciu jest trujący, unikajmy więc stawiania
go w miejscach, gdzie znajdują się dzieci.

Data publikacji: 25.02.2016
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jaki kosz na śmieci wybrać do łazienki?

Jaki kosz na śmieci wybrać do łazienki?
Łazienka to, zaraz po kuchni, pomieszczenie w domu, w którym higiena jest niezwykle ważna. To tu powstaje również wiele odpadów, a większość z nich ...
Czytaj więcej

Kosz na śmieci – nie tylko w kuchni

Kosz na śmieci – nie tylko w kuchni
Kosze na śmieci, które stanowią część wyposażenia każdej kuchni, najczęściej pozostają niewidoczne. Umieszczone w głębi zamykanych szafek pozawalają n...
Czytaj więcej

Kuchnia w stylu eko

Kuchnia w stylu eko
Popularność ekologii sprawiła, że jej założeniami kierujemy się niemal we wszystkich dziedzinach życia, w tym także w aranżacji wnętrz. Ekokuchnia odw...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak dbać o czystość i porządek w łazience – przegląd sposobów i akcesoriów