Produkty

Jak dbać o drewniane ogrodzenie?

Jak dbać o drewniane ogrodzenie?

Wygląd otoczenia naszego domu jest uzależniony od wielu czynników. Przede wszystkim jednak wygląd zależy od czasu i nakładu pracy jaki włożymy, by dojść do perfekcji.

malowanie płotuDługowieczność rzeczy materialnych jest przereklamowana. Dotyczy to zwłaszcza drewnianych elementów wyposażenia naszej działki. Dlatego chcąc zachować swoje ogrodzenie w nienaruszonym stanie przez wiele lat, musimy pamiętać o odpowiedniej impregnacji i pielęgnacji całej jego powierzchni.

Ogrodzenia drewniane mają wielką zaletę. Bez względu na to czy dom zbudowany jest w stylu nowoczesnym, z użyciem szkła i metalu, czy należy do klasycznych konstrukcji – płot drewniany jest jego  doskonałym uzupełnieniem.

W ogrodzeniach drewnianych przęsła, sztachety, słupki, rygle oraz furtki czy też bramy zazwyczaj są wykonane z drewna sosnowego, świerkowego, olszy, jesionu, robinii, buku lub dębu. Pomimo dobrej impregnacji, lakierowania lub pomalowania farbą wodoodporną, trzeba je odświeżać systematycznie, teoretycznie raz na dwa lata.

Odświeżamy stary płot.  Od czego zacząć?

Każdy zabieg mający na celu odświeżenie powierzchni drewnianej płotu należy rozpocząć od usunięcia łuszczącej się farby i zmurszałego drewna. Najlepiej tego dokonać przy pomocy papieru ściernego lub twardej szczotki.

Przy ogrodzeniach bardzo dużych, najczęściej bramach, możemy użyć szlifierki z odpowiednią tarczą albo zmywacza do farb.

Specjaliści przestrzegają przed zbyt częstym stosowaniem preparatów chemicznych do czyszczenia drewna. Niektóre mają bowiem tak silne działanie, że znacząco osłabiają strukturę drewna.

Gdy nasze drewno jest już oczyszczone, czas na sprawdzenie w jakim jest stanie. Jeśli ma wyraźne ubytki, koniecznie musimy je uzupełnić przy pomocy szpachlówki lub łaty. Na koniec powinno się całą powierzchnię przeszlifować.

Jakie preparaty i zabiegi działają najlepiej?

Płyty i bale z litego drewna, zwłaszcza miękkiego, warto nasączyć np. pokostem. Jeśli chcemy, by wsiąkł on głęboko w drewno, możemy go dodatkowo rozcieńczyć pół na pół z benzyną ekstrakcyjną.

Impregnacja drewna – jaki środek najlepszy?

Drewno możemy impregnować tylko wówczas, gdy jest suche. Zanim zakupimy dany produkt, musimy się upewnić, w jaki sposób ma on działać na powierzchnię. Na każdym opakowaniu powinna się znaleźć informacja o tym, w jaki sposób działa nasz impregnat.bejcowanie

I tak, możemy zdecydować się na:

Lakiery - w dużej mierze chronią drewno przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi,

Bejce - są dobrą ochroną przed szkodliwym działaniem pleśni, promieni słonecznych, dodając malowanemu drewnu charakterystyczny wygląd,

Lakierobejce - tworzą bardzo twardą ochronną powłokę chroniącą drewno przed wnikaniem wilgoci.

Warto pamiętać!

Najlepsze do powierzchniowego zabezpieczania drewna są impregnaty olejowe oraz rozpuszczalnikowe. Dostępne są w wersjach bezbarwnych i kolorowych, dzięki czemu ich właściwe dobranie do ogrodzenia nie stwarza większych problemów.

Data publikacji: 25.06.2014
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Typy drewnianych ogrodzeń – które wybrać?

Typy drewnianych ogrodzeń – które wybrać?
Niektórzy planują ogrodzenie domu jako ostatni etap budowy, inni właśnie od niego zaczynają, by mieć poczucie działalności na własnym terytorium. Istn...
Czytaj więcej

Systemy ogrodzeniowe

Systemy ogrodzeniowe
Ogrodzenie jest wizytówką domu i jego ochroną. W naszych sklepach mamy rozwiązania na każdą kieszeń w różnych stylach. Przyjrzyjmy się bliżej dostępny...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak dbać o drewniane ogrodzenie?