Produkty

Jak dbać o okap w kuchni?

Jak dbać o okap w kuchni?

Okap kuchenny to funkcjonalne urządzenie, które – w zależności od modelu – pozwala usunąć z kuchni wilgotne i zanieczyszczone powietrze lub przefiltrować je i wyeliminować nieprzyjemne zapachy. Aby okap był jak najdłużej sprawny, należy odpowiednie o niego dbać. Jak to robić?

Czyszczenie okapuCzyszczenie okapu

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym wykonywanym na okapie jest czyszczenie elementów narażonych na największe zabrudzenie. Są to przede wszystkim kratki okapu, ale również filtry, łopatki i obudowa. Jeśli gotujemy codziennie i za każdym razem korzystamy z okapu, do zabiegu pielęgnacyjnego powinniśmy przystępować co najmniej raz w tygodniu. W przeciwnym razie urządzenie będzie mniej efektywne. Bardzo zabrudzone będzie z kolei wymagało czyszczenia w serwisie, co narazi nas na dodatkowe koszty.

Przed przystąpieniem do czyszczenia okapu należy odłączyć urządzenie od zasilania – to kwestia bezpieczeństwa. Konieczne jest też usunięcie z najbliższych okolic naczyń, garnków i drobnych sprzętów kuchennych, by ich nie uszkodzić ani nie zanieczyścić.

Pani gotująca w kuchni pod okapemObudowę i siatki okapu wystarczy umyć wodą z dowolnym detergentem, nawet płynem do naczyń. Najlepsze są środki z właściwościami rozpuszczania tłuszczu. Możemy do tego użyć ściereczki lub gąbeczki. Nie warto jednak nabierać dużo wody, bo będzie się rozchlapywać.

Mycie siatki okapu wymaga jej zdjęcia. Można to zrobić poprzez zahaczenie o nią długim narzędziem – śrubokrętem, nożem, pilnikiem – albo przy pomocy palców. Celem oczyszczenia należy umieścić ją w zlewie wypełnionym wodą lub misce i pozostawić tam na paręnaście minut, a nawet pół godziny. Kiedy zanieczyszczenia będą gotowe do ściągnięcia, szybko zrobimy to gąbką lub – przy elementach, które przywarły – szczotką.

Porada eksperta

O okap warto dbać każdego dnia. Dłuższą żywotność zapewnią urządzeniu drobne sztuczki, takie jak włączenie go na parę minut przed rozpoczęcia gotowania czy zostawienie włączonego po zakończeniu gotowania. Pierwsza czynność sprawi, że wytworzy się ciąg powietrza, który skieruje powstające w opary we właściwym kierunku. Druga skutecznie usunie intensywne zapachy powstałe w trakcie gotowania.

Filtry do okapuWłaściwe korzystanie z okapu – gwarancja trwałości

W pochłaniaczach zapachów stosowane są filtry węglowe, których przydatność określa producent. Warto pamiętać o regularnej wymianie, by okap nie stracił funkcjonalności. Takich filtrów – w przeciwieństwie do przeciwtłuszczowych, wykonanych z metalu – nie trzeba czyścić. Zadaniem tych drugich jest pochłanianie i zatrzymywanie powietrza wypełnionego drobinami tłuszczu.

Podczas kompletowania nowego sprzętu kuchennego, warto mieć na uwadze fakt, że ilość powstających w trakcie gotowania zanieczyszczeń uzależniona jest m.in. od używanej płyty. Najmniej korzystna jest gazowa – tu powstaje ich najwięcej, ponieważ do pary wodnej i zapachów dochodzą opary gazu. Jeśli rozważamy zakup nowej płyty, możemy zdecydować się na indukcyjną.

Na żywotność okapu oraz częstotliwość czyszczenia wpływ mają drobne wybory. Gotowanie pod przykrywką pomaga ograniczyć ilość zanieczyszczeń. Zamiast smażenia potraw można je dusić w odpowiednim, zamkniętym naczyniu. Warto też dostosować działanie okapu do sposobu gotowania. Przy przyrządzaniu dań niewydzielających ostrych zapachów, optymalne będzie stosowanie niskich prędkości okapu. Wysokie są konieczne podczas gotowania ryb, brokułów czy kapusty.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak dbać o swój okap, by działał prawidłowo?

Jak dbać o swój okap, by działał prawidłowo?
Okap jest jednym z najważniejszych elementów kuchennego wyposażenia. Sprawnie działający, pozwala na zachowanie wysokiej jakości powietrza, usu...
Czytaj więcej

Jaki okap wybrać do kuchni?

Jaki okap wybrać do kuchni?
Okap należy do standardowego wyposażenia kuchni i często jest jednym z jej najbardziej charakterystycznych, rzucających się w oczy sprzętów. Chociaż w...
Czytaj więcej

Rodzaje filtrów do okapów

Rodzaje filtrów do okapów
Okap jest niezbędnym urządzeniem w każdej kuchni, które odprowadza wszelkie opary powstające w podczas gotowania. Sam okap byłby jednak bezużyteczny, ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak dbać o okap w kuchni?