Mycie drewnianych ram
Okna, niezależnie od materiału, z którego zostały wykonane, powinny być regularnie myte. Przynajmniej trzy razy w roku należy dokładnie wyczyścić zarówno szyby, jak i ramy okienne. Dzięki takim zabiegom w naszym mieszkaniu zrobi się jaśniej, szyby będą wyglądały estetycznie i jednocześnie wydłużymy żywotność okien. Pielęgnację stolarki należy rozpocząć od dokładnego wytarcia wszystkich elementów z kurzu. Stanowi on pożywkę dla różnego rodzaju mikroorganizmów, których działanie mogłoby osłabić strukturę drewna. Należy jednak unikać środków czyszczących zawierających w składzie amoniak, bowiem może on zniszczyć lakier na ramach. Najlepszym sposobem na nieinwazyjne usunięcie kurzu z okien jest wykorzystanie bezszwowej szmatki lub gąbki oraz wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Na umyte ramy należy nałożyć mleczko lub pastę, które przeznaczone są do pielęgnacji drewna.
Naprawa uszkodzeń
Zaleca się, aby raz w roku zrobić dokładny przegląd okien. W przypadku modeli drewnianych bardzo ważny jest stan powłoki lakierniczej, którą pokryte są ramy. W głównej mierze decyduje ona o estetyce okien, która powinna być zawsze nienaganna. Okna narażone są jednak na uciążliwe działanie warunków atmosferycznych, więc mogą pojawiać się na nich drobne zadrapania i otarcia. Na szczęście usunięcie ich jest bardzo proste, więc szybko możemy przywrócić okna do pierwotnego stanu. Powierzchnię, która została uszkodzona, należy najpierw wygładzić papierem ściernym, a następnie nałożyć powłokę malarską. Nie musimy malować całej ramy, a jedynie zniszczony fragment.
Przegląd uszczelek i elementów ruchomych
Aby okna drewniane spisywały się bez zarzutu, powinniśmy zwrócić uwagę także na elementy, które na pierwszy rzut oka nie są widoczne. Przegląd najlepiej wykonać na wiosnę – sprawdźmy, czy po zimie nie pojawiły się jakiekolwiek uszkodzenia i jednocześnie przygotujmy okna na lato, kiedy są najbardziej eksploatowane. Wszystkie elementy ruchome należy dokładnie wyczyścić, a następnie nasmarować. Wykorzystać można do tego wazelinę lub specjalne środki do konserwacji okuć. Zwróćmy także uwagę na stan uszczelek – jeżeli straciły one elastyczność lub pojawiły się pęknięcia, to należy je wymienić. W niektórych modelach okien możemy zrobić to samodzielnie, jednak w bardziej skomplikowanych przypadkach warto zostawić takie prace specjalistom.